Pobyt na zwolnieniu lekarskim a składka zdrowotna

Pytanie:

Jestem zatrudniona w szkole na pełnym etacie (nauczycielka) dodatkowo prowadzę firmę i opłacam składkę zdrowotną w swojej firmie. Od października 2005 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim, które dostarczam do szkoły - ta sama choroba przez wszystkie miesiące. ZUS twierdzi, że powinnam nadal opłacając składkę zdrowotna jako przedsiębiorca. Nie zgadzam się z tym, bo czemu służy w takim razie moje opłacanie składki zdrowotnej dwa razy (szkoła i moja firma) jeśli z firmy nie korzystam w ogóle i nigdy nie pójdę na zwolnienie lekarskie z firmy, bo chyba takiej możliwości nie ma, jeśli jest to jaka? Czy jest to prawidłowe, dlaczego?

Masz inne pytanie do prawnika?

19.2.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Pobyt na zwolnieniu lekarskim a składka zdrowotna

W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 (przepis ten wymienia właśnie m. in. umowę o pracę i prowadzenie działalności gospodarczej), składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.  Tak wyraźnie stanowi przepis ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych. Nie ma tu znaczenia zwolnienie chorobowe, korzystanie z niego i otrzymywanie zasiłku chorobowego, gdyż jest to finansowane ze składki na ubezpieczenie społeczne. Ze składki zdrowotnej są finansowane świadczenia zdrowotne.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: