Odpowiedź prawnika: Podstawa obliczania akcyzy i VAT przy imporcie
Jak stanowi art. 29 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy.
Przepisy ustawy o VAT nie definiują wartości celnej, a więc przy ustalaniu wartości celnej dla celu ustalenia podstawy opodatkowania VAT należy stosować odpowiednie przepisy celne dotyczące wartości celnej.

W zakresie natomiast akcyzy, zgodnie z art. 104 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym, podstawą opodatkowania w przypadku samochodu osobowego jest wartość celna samochodu osobowego powiększona o należne cło - w przypadku importu tego samochodu, z zastrzeżeniem ust. 2-5. Jak stanowi art. 104 ust. 4 i 5 wskazanej ustawy, podstawa opodatkowania w przypadku importu samochodu osobowego obejmuje również prowizję oraz koszty transportu i ubezpieczenia, jeżeli nie zostały do niej włączone, a zostały już poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego samochód jest importowany. Do podstawy opodatkowania z tytułu importu samochodu osobowego dolicza się określone w odrębnych przepisach opłaty oraz inne należności, jeżeli organy celne mają obowiązek pobierać te należności z tytułu importu samochodu.
Również przepisy ustawy o podatku akcyzowym nie definiują wartości celnej, a więc przy ustalaniu wartości celnej dla celu ustalenia podstawy opodatkowania akcyzą należy stosować odpowiednie przepisy celne dotyczące wartości celnej.
