Koszty darowizny udziału w mieszkaniu

Pytanie:

"Parę lat temu sprzedałam swoje mieszkanie, by pieniądze zainwestować w nowy lokal mieszkaniowy. Podpisując umowę kupna nowego mieszkania, postanowiłam, że własność mieszkania będzie podzielona po 50% na dwie osoby (mimo, że cały wkład był tylko mój). Teraz rozstaję się z tą osobą i ona chce mi zwrócić te 50% własności mieszkania. W grę wchodzi przekazanie tego udziału w formie aktu notarialnego jako darowizna. Wartość tej części to około 100 000 - 130 000 zł (wartość całego mieszkania to koszt od 200 000 do 260 000 zł). Mieszkanie obciążone jest hipoteką i jest zaciągnięty na nie wspólny kredyt. Na obecną chwilę jest to kwota 41 000 zł. Jaki będzie łączny koszt (konkretnie) całej tej operacji u notariusza (podatek III grupa podatkowa plus opłata notarialna)? Czy fakt istnienia kredytu może jakoś obniżyć wartość nieruchomości, by obniżyć koszty podatku i opłaty notarialnej?"

Odpowiedź prawnika: Koszty darowizny udziału w mieszkaniu

Maksymalne stawki taksy notarialnej za czynnoÅ›ci notarialne okreÅ›la rozporzÄ…dzenie Ministra SprawiedliwoÅ›ci z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Zgodnie z § 2 ust. 1 i 2 tego rozporzÄ…dzenia z zastrzeżeniem § 8-16, maksymalna stawka taksy notarialnej za czynnoÅ›ci notarialne, zwana dalej "maksymalnÄ… stawkÄ…", zależy od wartoÅ›ci przedmiotu czynnoÅ›ci notarialnej. Z zastrzeżeniem ust. 3 i § 4, za wartość przedmiotu czynnoÅ›ci notarialnej przyjmuje siÄ™ wartość podanÄ… przez stronÄ™ (strony) czynnoÅ›ci, z uwzglÄ™dnieniem zasad przewidzianych w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 i Nr 146, poz. 1546) albo w ustawie z dnia 9 wrzeÅ›nia 2000 r. o podatku od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959, z późn. zm.).

Jak jednak stanowi § 4 rozporzÄ…dzenia, przy obliczaniu wartoÅ›ci przedmiotu czynnoÅ›ci notarialnej nie odlicza siÄ™ obciążeÅ„ i bonifikat.

Ewentualny kredyt i hipoteka obciążająca przedmiot czynności notarialnej nie będzie miał zatem wpływu na ustalenie wartości do obliczania wysokości taksy notarialnej.

Zgodnie z § 3 pkt 5 rozporzÄ…dzenia, maksymalna stawka wynosi od wartoÅ›ci powyżej 60.000 zÅ‚ do 1.000.000 zÅ‚ - 1.010 zÅ‚ + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60.000 zÅ‚.

Zatem, jeÅ›li wartość udziaÅ‚u w mieszkaniu podana przez strony (i odpowiadajÄ…ca wartoÅ›ci rynkowej) wynosi 100.000 zÅ‚, to maksymalna taksa notarialna od darowizny tego udziaÅ‚u na rzecz osoby obcej bÄ™dzie wynosiÅ‚a 1.170 zÅ‚ plus 22% VAT oraz dodatkowo koszt odpisów aktu (zależny od iloÅ›ci stron) i wniosek do sÄ…du (ksiÄ…g wieczystych) o wpis zmiany wÅ‚aÅ›ciciela – 200 zÅ‚. Zob.: Taksa notarialna

Zgodnie z art. 18 ust 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, notariusze sÄ… pÅ‚atnikami podatku od darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego. Zatem w przypadku darowizny udziaÅ‚u w nieruchomoÅ›ci notariusz pobierze też podatek od darowizny.

Zgodnie z art. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn podstawÄ™ opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majÄ…tkowych po potrÄ…ceniu dÅ‚ugów i ciężarów (czysta wartość), ustalona wedÅ‚ug stanu rzeczy i praw majÄ…tkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiÄ…zku podatkowego.

W Å›wietle powyższego przepisu kredyt (i hipoteka) obciążajÄ…ca nieruchomość powinna obniżać wartość nieruchomoÅ›ci dla celu ustalenia wysokoÅ›ci podatku od spadków i darowizn. Nie mniej jednak, jeÅ›li kredyt jest zaciÄ…gniÄ™ty wspólnie przez obdarowanego i darczyÅ„cÄ™ i zgodnie z umowÄ… kredytu stanowi zapewne ich solidarne zobowiÄ…zania, nawet po darowiźnie udziaÅ‚u w nieruchomoÅ›ci darczyÅ„ca pozostanie kredytobiorcÄ…, obowiÄ…zanym solidarnie do spÅ‚aty kredytu z obdarowanym. W tym sensie– faktyczny wpÅ‚yw kredytu na wartość darowanego udziaÅ‚u w nieruchomoÅ›ci może być żaden, a zatem nie powinien być on również uwzglÄ™dniany przy obliczaniu podatku od spadków i darowizn.

KwestiÄ™ powyższÄ… najlepiej jest omówić z notariuszem przed którym bÄ™dzie sporzÄ…dzana umowa darowizny, gdyż on jest odpowiedzialny za obliczenie i pobór podatku w prawidÅ‚owej wysokoÅ›ci. JeÅ›li notariusz nie zgodzi siÄ™ na pomniejszenie podstawy opodatkowania podatek od spadków i darowizn – przy zaÅ‚ożeniu wartoÅ›ci udziaÅ‚u w mieszkaniu na kwotÄ™ 100.000 zÅ‚ – wyniesie (III grupa podatkowa):

  • kwota wolna 4.902 zÅ‚,

  • 100.000 zÅ‚ minus 4.902 zÅ‚ = 95.098 zÅ‚

  • 2.877,90 zÅ‚ plus 74.542 x 20% = 2.877,90 zÅ‚ plus 14.908,40 zÅ‚ = 17.786,30 zÅ‚, tj. w zaokrÄ…gleniu do peÅ‚nych zÅ‚otych kwota podatku wyniesie 17.786 zÅ‚.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika