Przepływ pieniędzy pomiedzy kontami małżonków

Pytanie:

"Jako pełnomocnik rachunku żony w WBK, na którym znajdowały się pieniądze ze sprzedaży działki, która była majątkiem odrębnym żony, dokonałem przelewu pieniędzy z konta żony na moje konto w PKO BP i zakupiłem za nie obligacje Skarbu Państwa na moje nazwisko. Po pięciu miesiącach obligacje sprzedałem przed terminem wykupu, a uzyskaną sumę przelałem na moje konto w PKO BP, a następnie z tego konta na konto żony w WBK. Z żoną mamy wspólnotę majątkową; jedynie działka, która została sprzedana, była majątkiem odrębnym żony. Czy możliwe jest, że Urząd Skarbowy może się do nas w jakiś sposób przyczepić?"

Odpowiedź prawnika: Przepływ pieniędzy pomiedzy kontami małżonków

W przypadku majątków osobistych małżonków i majątku wspólnego, przepływy środków pieniężnych pomiędzy majątkiem osobistym jednego z małżonków a majątkiem wspólnym małżonków mogą być traktowane jako pożyczka lub darowizna, które mogą powodować określone konsekwencje na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych (pożyczka) lub podatku od spadków i darowizn (darowizna). Przy czym w przypadku okresowego użycia środków z majątku osobistego, a następnie ich zwrotu będzie to pożyczka, a nie darowizna. W praktyce jednak rzadko się zdarza, aby organy podatkowe wyjaśniały takie przepływy, a w związku z tym nakazały ich opodatkowanie.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Lidia W. 2017-11-21 09:42:40

    Witam.Mam dylemat.Otrzymalam spora kwotę pieniędzy jako darowiznę od mojej mamy na moje konto bankowe.Przelalam cześć tych pieniędzy na konto wspólne a część na konto męża gdzie jestem pełnomocnikiem.My wspólnote małżeńska.Czy muszę zgłosić to do urzędu skarbowego? DZIĘKUJĘ.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika