Odpowiedź prawnika: Rozliczenie podatku VAT przy inwestycjach
Wydatki związane z zakupami inwestycyjnymi dokonywanymi w celu wytworzenia czy modernizacji środka trwałego (np. zakup usług dotyczących realizowanej inwestycji - w szczególności wydatków związanych z korzystaniem z usług firmy budowlanej), co do zasady, traktować należy na tych samych zasadach, jak wszelkie inne zakupy środków trwałych.
Jak podkreśla się w literaturze, „pojęcie „środki trwałe” używane w ustawie należy interpretować szeroko, a więc nie tylko jako zakup gotowego środka trwałego, ale również jako wydatki na jego wytworzenie lub modernizację. Generalnie więc VAT naliczony od wszystkich zakupów, które podwyższają wartość środka trwałego, powinien być rozliczany tak, jak VAT od zakupów inwestycyjnych. Taka interpretacja wynika z tego, że co do zasady jedno pojęcie powinno być interpretowane w taki sam sposób na gruncie całego aktu prawnego” (tak: Dorota Kosacka-Łędzewicz, Korekta przy inwestycjach, „Rzeczpospolita” z 3 lutego 2005 r.).

Zgodnie z art. 87 ust. 2 i 3 ustawy o VAT, podatnik będzie miał w takim wypadku prawo domagania się zwrotu bezpośredniego podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w celu wytworzenia/modernizacji środka trwałego w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.
