Rozszerzenie działalności o nowy wpis

Pytanie:

Chcę rozszerzyć działalność o nowy wpis PKD, który jest wykluczony z obecnie stosowanej przeze mnie formy rozliczenia - ryczałtu ewidencjonowanego. Rozszerzenie działalności o nowy wpis PKD wiąże się w zasadzie z przejściem od początku całej procedury rejestracyjnej, trzeba to kolejno zgłosić do Urzędu Miasta, Urzędu Statystycznego, ZUS i Urzędu Skarbowego. Kiedy zatem powinnam rozpocząć proces zmiany, by od nowego roku podatkowego móc wykonywać poszerzoną działalność i rozliczać przychody na zasadach ogólnych, bez konieczności wymuszonego przejścia na zasady ogólne z tytułu rozpoczęcia wykonywania działalności wykluczonej z rozliczenia ryczałtem?

Masz inne pytanie do prawnika?

25.8.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Rozszerzenie działalności o nowy wpis

Zgodnie z art. 22 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi - chyba że jest zwolniony z tego obowiązku - i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. W stosunku do podatników podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do określenia podatku dochodowego przyjmuje się dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Porady prawne

Utratę warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych może w szczególności spowodować rozpoczęcie działalności wyłączonej z ryczałtu (art. 8 ust. 1 ustawy).

Podatnik opłacający ryczałt oczywiście nie musi przechodzić na zasady w trybie art. 22 ustawy i może zaplanować rozpoczęcie nowego rodzaju działalności, który wyłączy go z ryczałtu od nowego roku. Określenie ile czasu zajmie załatwienie formalności np. w ewidencji działalności gospodarczej, urzędzie statystycznym i urzędzie skarbowym zależy w dużej mierze od warunków lokalnych i trudno wskazać czasookres tych działań. W każdym przypadku podatek powinien w sposób jasny wskazywać, że nowy rodzaj działalności podejmie dopiero od początku nowego roku.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Pakiet Przyjazne Prawo

Pakiet Przyjazne Prawo

Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG; szereg ułatwień dla rzemieślników – to tylko niektóre przepisy Pakietu Przyjazne Prawo (PPP), które już niedługo wejdą w życie. (...)

Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość

Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość

Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach. Co to jest BDO? BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma pomóc uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć (...)

Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!

Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!

  Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (...)

Najważniejsze zmiany w 2020 roku

Najważniejsze zmiany w 2020 roku

Od Nowego Roku kolejne ułatwienia dla firm Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców - takie będą niektóre efekty (...)

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki po zakończeniu działalności – o czym trzeba pamiętać? Do zakończenia działalności (...)

Kto może świadczyć usługi detektywistyczne?

Kto może świadczyć usługi detektywistyczne?

Sprawy dotyczące wpisu, zmiany wpisu lub wykreślenia wpisu z rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych, praw, obowiązków oraz wymagań kwalifikacyjnych detektywów oraz zgłoszenia zamiaru czasowego świadczenia usług detektywistycznych na terytorium (...)

Kto może świadczyć usługi ochrony osób i mienia?

Kto może świadczyć usługi ochrony osób i mienia?

Jak ubiegać się, rozszerzyć lub zmienić koncesję w zakresie regulowanym ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia? Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, (...)

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej.  Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego (...)

Nowe ułatwienia dla funduszy inwestycyjnych

Nowe ułatwienia dla funduszy inwestycyjnych

  Jak zmieniają się przepisy dotyczące funduszy inwestycyjnych? 13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.  Wprowadzone ustawą z dnia 4 września (...)

Zmiany w samorządach prawniczych

Zmiany w samorządach prawniczych

Z dniem 9 czerwca 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw. Wprowadza ona przede wszystkim zmiany w funkcjonowaniu samorządów adwokackiego, radcowskiego i notarialnego zaliczanych do tzw. samorządów (...)

Zakres odpowiedzialności komandytariusza

Zakres odpowiedzialności komandytariusza

  Charakter prawny odpowiedzialności komandytariusza Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności oznacza ponoszenie jej całym swoim majątkiem (...)

Co przynosi Pakiet Przyjazne Prawo?

Co przynosi Pakiet Przyjazne Prawo?

Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie w celu wzmocnienia pozycji polskich portów w konkurencji z zagranicznymi, prawo do błędu przez pierwszy rok działalności, ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji, dla firm zarejestrowanych w CEIDG oraz ułatwienia dla rzemiosła (...)

Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji

Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji

Nowy ład konsumencki   Pozwy przedstawicielskie przeciwko firmom stosującym nieuczciwe praktyki wobec konsumentów na jednolitym rynku, kary sięgające 4 proc. rocznych obrotów przedsiębiorstwa, zwalczanie podwójnej jakości produktów – to propozycje (...)

Spółdzielnie socjalne mają łatwiej

Spółdzielnie socjalne mają łatwiej

Zmiany w spółdzielniach socjalnych, które weszły w życie 31 marca br., to efekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (...)

Łatwiej wyciąć drzewa i krzewy

Łatwiej wyciąć drzewa i krzewy

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie sławetna ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Wprowadziła ona m. in. ważne zmiany w systemie przepisów regulujących usuwanie drzew i krzewów,  w odniesieniu do obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie, (...)

Sukcesja firmy

Sukcesja firmy

Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy, dowiedz się, jak wyznaczyć i zgłosić w CEIDG zarządcę sukcesyjnego - tj. osobę, która będzie prowadzić sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)

Prosta spółka akcyjna – nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej

Prosta spółka akcyjna – nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej

Od 1 lipca 2021 roku przedsiebiorcy mogą prowadzić działalność w nowej formie - prostej spółki akcyjnej. Kluczową cechą tej spółki jest niski kapitał akcyjny wymagany do jej założenia, wynoszący 1 zł. Przeczytaj, jak założyć prostą spółkę akcyjną i (...)

Oznaczanie treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych

Oznaczanie treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych

Rekomendacje Prezesa UOKiK Promujesz telefon w zamian za zniżkę na produkty tej marki? Reklamujesz swoje książki lub testujesz kosmetyki otrzymane w paczce PR? Jesteś influencerem? Czy wiesz, jak prawidłowo oznaczyć wymienione treści? Przeczytaj tezy z rekomendacji Prezesa UOKiK. Rekomendacje (...)

Należyta staranność w VAT

Należyta staranność w VAT

Na czym polega należyta staranność? Należyta staranność w VAT to wskazanie najważniejszych okoliczności, które będą brać pod uwagę urzędnicy skarbowi w ocenie działalności przedsiębiorców przy rozliczeniach VAT. Została przedstawiona w formie dokumentu pn. „Metodyka (...)

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim możliwość korzystania z Karty w praktycznej aplikacji mObywatel. – "To wspaniała wiadomość dla rodzin i znaczne ograniczenie biurokracji" – powiedziała minister (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

S.c a nowa działalność gospodarcza

S.c a nowa działalność gospodarcza

Jestem obecnie współwłaścicielem spółki cywilnej. Dodatkowo chcę prowadzić działalność jako osoba fizyczna. Czy muszę więc starać się o nowy numer REGON, i czy mogę posługiwać się swoim osobistym nr NIP. Czy fakt ten muszę zgłosić do ZUS? Jako osoba prowadząca działalnośc gospodarczą (...)

Prowadzenie dwóch działalności gospodarczych

Prowadzenie dwóch działalności gospodarczych

Prowadzę działalność gospodarczą (wpis do ewidencji) - samodzielnie. Teraz chciałbym rozpocząć drugą działalność - pod inną nazwą ale pod tym samym adresem i być może nawet z tym samym zakresem działalności. W urzędzie gminy powiedziano mi, że od pewnego czasu jedna osoba nie może (...)

Rozszerzenie aktu oskarżenia

Rozszerzenie aktu oskarżenia

Czy możliwe jest rozszerzenie aktu oskarżenia w związku z art. 12 kk w postępowaniu prywatno-skargowym z art. 212 kk? Postępowanie prywatno-skargowe prowadzi się zgodnie z kpk w oparciu o przepisy rozdziału 52 i dotyczące postępowania uproszczonego, niemniej przerwa w rozprawie trwała powyżej (...)

Spółka cywilna małżonków

Spółka cywilna małżonków

Prowadzę z mężem działalność na podstawie wpisów do ewidencji (każde z osobna) jako spółka cywilna, choć nie mamy spisanej umowy spółki (przed 2001 r. spisywanie umowy nie obowiązywało małżonków). Czy wobec tego nasza forma działalności traktowana jest w dalszym ciągu jako s.c.? (...)

Upadłość przedsiębiorcy

Upadłość przedsiębiorcy

Dłużnik zlikwidował (wyrejestrował wpis z ewidencji) jednoosobową działalność gospodarczą 2 lata temu. Posiada wraz z byłą żoną i swoim rodzeństwem udziały w nieruchomości. Nieruchomości zostały zajęte przez komornika i prowadzona jest z nich egzekucja wierzytelności m.in. banku z (...)

Prowadzenie dwóch działalności gospodarczych

Prowadzenie dwóch działalności gospodarczych

Mam już sklep motoryzacyjny, który jest spółką cywilną, a chce otworzyć dwa odrębne sklepy odzieżowe bez udziału wspólnika. W gminie, w wydziale ewidencji, powiedziano mi, że mogę zarejestrować tylko jedną firmę i to pod wpisem już istniejącego sklepu motoryzacyjnego. Czy mogę jednocześnie (...)

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Musimy przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną. Jednocześnie do spółki będzie wstępował nowy wspólnik. Czy można to zrobić za jednym razem, to znaczy złożyć w sądzie dokumenty o zarejestrowanie spółki jawnej z poszerzonym składem wspólników? Czy należy sporządzić nową (...)

Dodatkowe biuro firmy a wpis do KRS

Dodatkowe biuro firmy a wpis do KRS

Firma wynajęła lokal na dodatkowe biuro (nie oddział) w innej miejscowości niż siedziba główna (siedziba główna bez zmian). Czy należy ten nowy, dodatkowy adres zamieścić w KRS? Firma prowadzi działalność na terenie całej Polski, a siedzibę główną ma na terenie Polski południowej. (...)

Zmiana adresu w działalności gospodarczej

Zmiana adresu w działalności gospodarczej

Od 2000 r. prowadzona jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Adres, pod którym prowadzona jest działalność, jest nadal używanym adresem, choć od zeszłego roku mieszkanie to zmieniło właściciela, a prowadzący dokonał formalnego wymeldowania. W tym roku osoba ta nabyła mieszkanie własnościowe (...)

Upadłość i zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Upadłość i zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Dłużnik zlikwidował (wyrejestrował wpis z ewidencji) jednoosobową działalność gospodarczą dwa lata temu. Posiada wraz z byłą żoną i swoim rodzeństwem udziały w nieruchomości. Nieruchomości zostały zajęte przez komornika i prowadzona jest z nich egzekucja wierzytelności m.in. banku (...)

Zmiana umowy spółki a podwyższenie kapitału

Zmiana umowy spółki a podwyższenie kapitału

W grudniu 2007 roku Zgromadzenie Wspólników podwyższyło kapitał zakładowy poprzez utworzenie nowych udziałów, które objął tylko jeden z dwóch wspólników. 31.01.2008 roku Sąd rejestrowy zwrócił wniosek z powodu braku formularza KRS-ZE. Wspólnicy mają zamiar zmienić nazwę i siedzibę (...)

Przystąpienie wspólnika do spółki jawnej

Przystąpienie wspólnika do spółki jawnej

Czy do istniejącej już spółki jawnej przystępujący nowy wspólnik musi się zarejestrować w ewidencji działalności gospodarczej? Jest to osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. Przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej są: osoby fizyczne, (...)

Zakup domu w pracowniczym ogródku działkowym

Zakup domu w pracowniczym ogródku działkowym

Witam. Planuję zakup domku na terenie pracowniczego ogródka działkowego (wymiarami spełnia warunki określone w ustawie, choć jest raczej całoroczny). Właściciel określa stan prawny - jako dzierżawa wieczysta. Na terenie ogrodu jest wiele takich domów (praktycznie na każdej działce), w (...)

Zmiana PKD w KRS

Zmiana PKD w KRS

Prowadzimy m.in. usługi gastronomiczne, z wieloma kontrahentami podpisaliśmy umowy o współpracy handlowej i w związku z tym wystawiamy faktury VAT na usługi marketingowe i promocyjne. Czy powinniśmy zgłosić w KRS taką działalność, jeżeli tak to jak zaklasyfikować ją w PKD z 2007 r.? Składając (...)

Zaległości podatkowe na nieruchomości a licytacja

Zaległości podatkowe na nieruchomości a licytacja

Jestem właścicielem w 1/2 udziału w nieruchomości zabudowanej pawilonem. Od 2000 roku ciążą na tej nieruchomości zaległości w podatku od nieruchomości z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz Gminy. Drugi współwłaściciel mimo, że dostawał za każdy rok podatkowy decyzję (...)