Odpowiedź prawnika: Rozszerzenie działalności o nowy wpis
Zgodnie z art. 22 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi - chyba że jest zwolniony z tego obowiązku - i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. W stosunku do podatników podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do określenia podatku dochodowego przyjmuje się dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Utratę warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych może w szczególności spowodować rozpoczęcie działalności wyłączonej z ryczałtu (art. 8 ust. 1 ustawy).
Podatnik opłacający ryczałt oczywiście nie musi przechodzić na zasady w trybie art. 22 ustawy i może zaplanować rozpoczęcie nowego rodzaju działalności, który wyłączy go z ryczałtu od nowego roku. Określenie ile czasu zajmie załatwienie formalności np. w ewidencji działalności gospodarczej, urzędzie statystycznym i urzędzie skarbowym zależy w dużej mierze od warunków lokalnych i trudno wskazać czasookres tych działań. W każdym przypadku podatek powinien w sposób jasny wskazywać, że nowy rodzaj działalności podejmie dopiero od początku nowego roku.
