Składanie fałszywych zeznań

Pytanie klienta:

""Pozwany i jego świadek w procesie gospodarczym składał fałszywe zeznania dzięki którym wygrał sprawę. Obecnie jest złożona apelacja i jednocześnie doniesienie do prokuratury o składaniu fałszywych zeznań. Czy prokurator może umorzyć śledztwo motywując to faktem, że jeszcze nie ma prawomocnego wyroku, więc nie można mówić o składaniu fałszywych zeznań?""

Odpowiedź prawnika:

Przestępstwo fałszywych zeznań (art. 233 ustawy Kodeks karny) jest dokonane z chwilą, gdy fałszywe zeznanie dojdzie do świadomości przesłuchującego organu (w tym przypadku sądu). To, czy przestępstwo zostało popełnione nie zależy więc od ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy w sądzie II instancji, gdyż przestępstwo zostało już popełnione w momencie złożenia tych zeznań. Postępowanie nie może być zatem umorzone z tego powodu, iż brak jest prawomocnego wyroku w sprawie, w której dana osoba złożyła fałszywe zeznania. Śledztwo może zostać umorzone wówczas, gdy postępowanie przygotowawcze nie dostarczyło podstaw do wniesienia aktu oskarżenia (art. 322 ustawy Kodeks postępowania karnego).

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.