Skup-sprzedaż używanych wyrobów jubilerskich

Pytanie:

Mam zamiar otworzyć lombard i prowadzić jednocześnie skup sprzedaż wyrobów używanych, w tym wyrobów ze złota stosując procedurę szczególną VAT-MARŻA, uprzednio deklarując w US skup-sprzedaż wyrobów używanych ze złota i antyków. Oczywistym jest, iż w momencie zakupu wyrobów używanych, w tym również ze złota będę mógł je sprzedać, np. po 1 dniu lub tygodniu. Ale co w przypadku, kiedy będę chciał zakupione wyroby zachować dla siebie? Czy istnieje możliwość przejęcia pewnej ilości wyrobów zakupionych wyrobów na własne potrzeby? Jeśli tak to czy będzie ciążyć na mnie obowiązek podatkowy, należny od przejęcia tychże wyrobów? (jaki i kiedy). Jeżeli takowy podatek nie będzie jednak należny, a możliwość przejęcia zakupionych wyrobów będzie tylko i wyłącznie moją prywatną decyzją to co się stanie kiedy np. po roku będę chciał z powodu trudnej sytuacji finansowej w/w wyroby sprzedać? Czy i jaki i będzie wtedy ciążyć na mnie wtedy podatek i od czego będzie on naliczony?

Masz inne pytanie do prawnika?

12.2.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Skup-sprzedaż używanych wyrobów jubilerskich

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

Porady prawne

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zatem podatnik prowadzący działalność gospodarczą może przekazać nabyty towar na własne potrzeby i będzie musiał takie przekazanie rozliczyć VAT tylko wówczas jeśli przy nabyciu tego towaru odliczył VAT. Ponieważ w działalności lombardowej jest to rzadkie i na ogół przy nabyciu nie ma VAT, to i przekazanie towaru na potrzeby własne nie spowoduje koniecznośći rozliczenia VAT.

Z kolej w przypadku późniejszej decyzji o jednak sprzedaży tych towarów podatnik będzie musiał rozliczyć VAT od sprzedaży. Jeśli będzie posiadał dokumenty potwierdzające nabycie towarów to powinien mieć prawo rozliczenia VAT na zasadzie marży.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Inwestycje alternatywne - policz i nie przelicz się

Inwestycje alternatywne - policz i nie przelicz się

Niskie oprocentowanie lokat skłania cię do inwestowania oszczędności w nietypowe produkty? Inwestować możesz praktycznie we wszystko, jednak bądź świadomy ryzyka utraty wpłaconych pieniędzy. Poza standardowymi walorami takimi jak akcje, obligacje lub waluty na rynku dostępne są także (...)

Jak legalnie wywieźć lub wysłać wartości dewizowe za granicę?

Jak legalnie wywieźć lub wysłać wartości dewizowe za granicę?

Wypływ środków pieniężnych z obiegu w danym kraju wpływa w istotny sposób na jego kondycję i zdolność finansową. Dlatego też istnieją istotne i rygorystyczne ograniczenia związane z wysyłaniem, wywozem i przekazem za granicę środków pieniężnych lub innych wartości (...)

Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?

Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?

Chcesz rozpocząć działalność gospodarczą jednoosobowo? Sprawdź, jak załatwić formalności. Wniosek o wpis do ewidencji (CEIDG) Jeśli chcesz rozpocząć działalność jednoosobową (samozatrudnienie), powinieneś złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności (...)

O czym musisz wiedzieć przywożąc lub wywożąc wartości dewizowe z terytorium RP?

O czym musisz wiedzieć przywożąc lub wywożąc wartości dewizowe z terytorium RP?

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe ustanawia szereg obowiązków związanych z przemieszczaniem środków pieniężnych pomiędzy krajami. Zanim więc przewieziemy znaczną sumę pieniędzy przez granicę – zarówno w jedną, jak i w druga stronę, warto poznać jakie (...)

Gorączka złota

Gorączka złota

Nie, nie będę rozważał, czy zawiodło państwo, rząd, sejm, posłowie, Tusk czy ludzie (coraz częściej mówi się, że właśnie ludzie). Nie będę pisał, jak działają takie instytucje, czy pożyczka gotówkowa w takiej instytucji jest tania i dlaczego „obsługa kredytu” (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Jak wysłać pieniądze za granicę? Obowiązki związane z wysyłaniem za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych

Jak wysłać pieniądze za granicę? Obowiązki związane z wysyłaniem za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych

Definicje Wysyłanie wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych za granicę, zarówno przez rezydentów jak i nierezydentów, musi spełnić określone w ustawie warunki. Trudno jednak mówić o możliwości prawidłowego wykonania tych warunków bez świadomości, co oznaczają pojęcia (...)

MSW chwali się popularnością swoich e-usług

MSW chwali się popularnością swoich e-usług

Od 23 czerwca 2014 roku z usług Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przygotowanych przez Centralny Ośrodek Informatyki skorzystało blisko dwa miliony użytkowników, którzy sprawdzili ponad milion pojazdów. Kampania „Smutny Autobus”, promująca jedną z usług, otrzymała złoto w kategorii (...)

Złoto w cenie

Złoto w cenie

Złoto najdroższe od 18 lat, a platyna od ćwierćwiecza. Analitycy uważają, że to efekt spekulacji i obaw o stan amerykańskiej gospodarki.W środę rano w Londynie uncja złota kosztowała ponad 480 dol. W ciągu roku cena tego metalu wzrosła już o 16 proc. - Być może czekają nas dalsze wzrosty, (...)

Kupujący odpowie za długi podatkowe sprzedawcy. W trzech branżach

Kupujący odpowie za długi podatkowe sprzedawcy. W trzech branżach

Rząd przyjął propozycję zmian, które mają wprowadzić solidarną odpowiedzialność podatkową nabywcy w trzech branżach, związanej z określonymi wyrobami ze stali, paliwami i złotem. Po wprowadzonych do projektu modyfikacjach nie ma wątpliwości, że do odpowiedzialności solidarnej nie zostanie (...)

Złoto w cenie

Złoto w cenie

Wczoraj ponad 600 dolarów za uncję, wkrótce 650, a może tysiąc. Inwestorzy na całym świecie masowo kupują kruszec i podbijają cenę. U polskich jubilerów ceny rosną powoli, za to krociowe zyski liczą kolekcjonerzy. Wprawdzie wczorajszy skok był chwilowy i po południu cena uncji (31,1 g) (...)

Konsumencie, nie daj się omamić reklamom inwestycji alternatywnych

Konsumencie, nie daj się omamić reklamom inwestycji alternatywnych

Celebryci zachęcający do inwestowania na rynku Forex czy w kryptowaluty? Uważaj, to może być pułapka mająca na celu wyłudzenie twoich pieniędzy i danych. Prezes UOKiK po raz kolejny ostrzega: uważaj na oferty obiecujące szybki, łatwy i wysoki zysk bez wychodzenia z domu i rzekomo (...)

Od 1 listopada MPP obowiązkowy dla wybranych transakcji

Od 1 listopada MPP obowiązkowy dla wybranych transakcji

Od 1 listopada 2019 r. mechanizm podzielonej płatności (MPP) będzie obowiązkowy dla faktur powyżej 15 tys. zł brutto, które dotyczą tzw. towarów i usług wrażliwych (np. paliwa, stal, węgiel, smartfony i tablety czy usługi budowlane). Wprowadzenie obowiązkowego MPP ma zapobiegać (...)

Kiedy warto postarać się o zezwolenie dewizowe?

Kiedy warto postarać się o zezwolenie dewizowe?

Czemu służy zezwolenie dewizowe? Ustawa Prawo dewizowe wymaga uzyskania ogólnego albo indywidualnego zezwolenia dewizowego dla odstąpienia od: I. następujących ograniczeń w dokonywaniu obrotu dewizowego z zagranicą oraz obrotu wartościami dewizowymi w kraju: 1) w ustalaniu oraz (...)

Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

Polak mądry po szkodzie. To powiedzenie jest znane, ale niekoniecznie do końca prawdziwe. Coraz częściej przezornie zawieramy umowy ubezpieczenia – ubezpieczamy siebie, dzieci, samochody (nie tylko obowiązkowym ubezpieczeniem OC), mieszkania, domki letniskowe, firmy, itd. Czy ubezpieczenie (...)

Kto może prowadzić kantor wymiany walut?

Kto może prowadzić kantor wymiany walut?

Poprzez działalność kantorową w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe rozumie się działalność gospodarczą prowadzoną na podstawie zezwolenia, polegającą na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich zakupie i sprzedaży. Z definicji tej wynika kilka (...)

Rzecznik Finansowy ostrzega przed usługami platform inwestycyjnych

Rzecznik Finansowy ostrzega przed usługami platform inwestycyjnych

Do Rzecznika Finansowego docierają skargi klientów dotyczące stron internetowych oferujących możliwość inwestycji w różnorodne instrumenty finansowe. Inwestorzy skarżą się na problemy z odzyskaniem pieniędzy, pochopnie wpłaconych na konto takich platform inwestycyjnych. Pojawiają (...)

Ebooki z niższym VAT

Ebooki z niższym VAT

Co uzgodniono w UE? Wydawcy publikacji elektronicznych będą mogli korzystać z preferencyjnych stawek VAT, tak jak w przypadku książek papierowych – ustalili ministrowie finansów wspólnoty. To jeden z kroków mających prowadzić do ulepszeń w zakresie stosowania podatku (...)

Dane już lepiej chronione

Dane już lepiej chronione

Od 25 maja br. w całej UE należy stosować nowe przepisy o ochronie danych - czyli tzw. RODO. Mają one lepie chronić prywatność konsumentów i nakładają na przedsiębiorców obowiązek bezpiecznego przechowywania i zarządzania informacjami identyfikującymi konkretne osoby.  - (...)

VAT-owców czekają poważne zmiany

VAT-owców czekają poważne zmiany

Możliwość odliczenia 50-proc. VAT od paliwa do samochodu osobowego, poszerzenie grupy produktów, których sprzedaż rozlicza się tzw. odwrotnym obciążeniem czy wprowadzenie krajowych informacji podsumowujących – to zmiany, jakie czekają na VAT-owców od 1 lipca. Od razu widać, że wprowadzane (...)

Inwestycje alternatywne - policz i nie przelicz się

Inwestycje alternatywne - policz i nie przelicz się

Niskie oprocentowanie lokat skłania cię do inwestowania oszczędności w nietypowe produkty? Inwestować możesz praktycznie we wszystko, jednak bądź świadomy ryzyka utraty wpłaconych pieniędzy. Poza standardowymi walorami takimi jak akcje, obligacje lub waluty na rynku dostępne są także (...)

Jak legalnie wywieźć lub wysłać wartości dewizowe za granicę?

Jak legalnie wywieźć lub wysłać wartości dewizowe za granicę?

Wypływ środków pieniężnych z obiegu w danym kraju wpływa w istotny sposób na jego kondycję i zdolność finansową. Dlatego też istnieją istotne i rygorystyczne ograniczenia związane z wysyłaniem, wywozem i przekazem za granicę środków pieniężnych lub innych wartości (...)

Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?

Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?

Chcesz rozpocząć działalność gospodarczą jednoosobowo? Sprawdź, jak załatwić formalności. Wniosek o wpis do ewidencji (CEIDG) Jeśli chcesz rozpocząć działalność jednoosobową (samozatrudnienie), powinieneś złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności (...)

O czym musisz wiedzieć przywożąc lub wywożąc wartości dewizowe z terytorium RP?

O czym musisz wiedzieć przywożąc lub wywożąc wartości dewizowe z terytorium RP?

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe ustanawia szereg obowiązków związanych z przemieszczaniem środków pieniężnych pomiędzy krajami. Zanim więc przewieziemy znaczną sumę pieniędzy przez granicę – zarówno w jedną, jak i w druga stronę, warto poznać jakie (...)

Gorączka złota

Gorączka złota

Nie, nie będę rozważał, czy zawiodło państwo, rząd, sejm, posłowie, Tusk czy ludzie (coraz częściej mówi się, że właśnie ludzie). Nie będę pisał, jak działają takie instytucje, czy pożyczka gotówkowa w takiej instytucji jest tania i dlaczego „obsługa kredytu” (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Jak wysłać pieniądze za granicę? Obowiązki związane z wysyłaniem za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych

Jak wysłać pieniądze za granicę? Obowiązki związane z wysyłaniem za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych

Definicje Wysyłanie wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych za granicę, zarówno przez rezydentów jak i nierezydentów, musi spełnić określone w ustawie warunki. Trudno jednak mówić o możliwości prawidłowego wykonania tych warunków bez świadomości, co oznaczają pojęcia (...)

MSW chwali się popularnością swoich e-usług

MSW chwali się popularnością swoich e-usług

Od 23 czerwca 2014 roku z usług Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przygotowanych przez Centralny Ośrodek Informatyki skorzystało blisko dwa miliony użytkowników, którzy sprawdzili ponad milion pojazdów. Kampania „Smutny Autobus”, promująca jedną z usług, otrzymała złoto w kategorii (...)

Złoto w cenie

Złoto w cenie

Złoto najdroższe od 18 lat, a platyna od ćwierćwiecza. Analitycy uważają, że to efekt spekulacji i obaw o stan amerykańskiej gospodarki.W środę rano w Londynie uncja złota kosztowała ponad 480 dol. W ciągu roku cena tego metalu wzrosła już o 16 proc. - Być może czekają nas dalsze wzrosty, (...)

Kupujący odpowie za długi podatkowe sprzedawcy. W trzech branżach

Kupujący odpowie za długi podatkowe sprzedawcy. W trzech branżach

Rząd przyjął propozycję zmian, które mają wprowadzić solidarną odpowiedzialność podatkową nabywcy w trzech branżach, związanej z określonymi wyrobami ze stali, paliwami i złotem. Po wprowadzonych do projektu modyfikacjach nie ma wątpliwości, że do odpowiedzialności solidarnej nie zostanie (...)

Złoto w cenie

Złoto w cenie

Wczoraj ponad 600 dolarów za uncję, wkrótce 650, a może tysiąc. Inwestorzy na całym świecie masowo kupują kruszec i podbijają cenę. U polskich jubilerów ceny rosną powoli, za to krociowe zyski liczą kolekcjonerzy. Wprawdzie wczorajszy skok był chwilowy i po południu cena uncji (31,1 g) (...)

Konsumencie, nie daj się omamić reklamom inwestycji alternatywnych

Konsumencie, nie daj się omamić reklamom inwestycji alternatywnych

Celebryci zachęcający do inwestowania na rynku Forex czy w kryptowaluty? Uważaj, to może być pułapka mająca na celu wyłudzenie twoich pieniędzy i danych. Prezes UOKiK po raz kolejny ostrzega: uważaj na oferty obiecujące szybki, łatwy i wysoki zysk bez wychodzenia z domu i rzekomo (...)

Od 1 listopada MPP obowiązkowy dla wybranych transakcji

Od 1 listopada MPP obowiązkowy dla wybranych transakcji

Od 1 listopada 2019 r. mechanizm podzielonej płatności (MPP) będzie obowiązkowy dla faktur powyżej 15 tys. zł brutto, które dotyczą tzw. towarów i usług wrażliwych (np. paliwa, stal, węgiel, smartfony i tablety czy usługi budowlane). Wprowadzenie obowiązkowego MPP ma zapobiegać (...)

Kiedy warto postarać się o zezwolenie dewizowe?

Kiedy warto postarać się o zezwolenie dewizowe?

Czemu służy zezwolenie dewizowe? Ustawa Prawo dewizowe wymaga uzyskania ogólnego albo indywidualnego zezwolenia dewizowego dla odstąpienia od: I. następujących ograniczeń w dokonywaniu obrotu dewizowego z zagranicą oraz obrotu wartościami dewizowymi w kraju: 1) w ustalaniu oraz (...)

Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

Polak mądry po szkodzie. To powiedzenie jest znane, ale niekoniecznie do końca prawdziwe. Coraz częściej przezornie zawieramy umowy ubezpieczenia – ubezpieczamy siebie, dzieci, samochody (nie tylko obowiązkowym ubezpieczeniem OC), mieszkania, domki letniskowe, firmy, itd. Czy ubezpieczenie (...)

Kto może prowadzić kantor wymiany walut?

Kto może prowadzić kantor wymiany walut?

Poprzez działalność kantorową w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe rozumie się działalność gospodarczą prowadzoną na podstawie zezwolenia, polegającą na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich zakupie i sprzedaży. Z definicji tej wynika kilka (...)

Rzecznik Finansowy ostrzega przed usługami platform inwestycyjnych

Rzecznik Finansowy ostrzega przed usługami platform inwestycyjnych

Do Rzecznika Finansowego docierają skargi klientów dotyczące stron internetowych oferujących możliwość inwestycji w różnorodne instrumenty finansowe. Inwestorzy skarżą się na problemy z odzyskaniem pieniędzy, pochopnie wpłaconych na konto takich platform inwestycyjnych. Pojawiają (...)

Ebooki z niższym VAT

Ebooki z niższym VAT

Co uzgodniono w UE? Wydawcy publikacji elektronicznych będą mogli korzystać z preferencyjnych stawek VAT, tak jak w przypadku książek papierowych – ustalili ministrowie finansów wspólnoty. To jeden z kroków mających prowadzić do ulepszeń w zakresie stosowania podatku (...)

Dane już lepiej chronione

Dane już lepiej chronione

Od 25 maja br. w całej UE należy stosować nowe przepisy o ochronie danych - czyli tzw. RODO. Mają one lepie chronić prywatność konsumentów i nakładają na przedsiębiorców obowiązek bezpiecznego przechowywania i zarządzania informacjami identyfikującymi konkretne osoby.  - (...)

VAT-owców czekają poważne zmiany

VAT-owców czekają poważne zmiany

Możliwość odliczenia 50-proc. VAT od paliwa do samochodu osobowego, poszerzenie grupy produktów, których sprzedaż rozlicza się tzw. odwrotnym obciążeniem czy wprowadzenie krajowych informacji podsumowujących – to zmiany, jakie czekają na VAT-owców od 1 lipca. Od razu widać, że wprowadzane (...)

Prawo konsumenta. Za co UOKiK może ukarać przedsiębiorstwo?

Prawo konsumenta. Za co UOKiK może ukarać przedsiębiorstwo?

Konsument na rynku finansowym nie może być wprowadzany w błąd, a produkt inwestycyjny obarczony ryzykiem nie powinien być oferowany jako pewny i bezpieczny. Przedsiębiorca ma obowiązek w jasny i jednoznaczny sposób sformułować informację, na czym polega inwestycja i w jaki sposób zabezpieczone (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Cło na monety bulionowe

Cło na monety bulionowe

Spółka z o.o. chce ulokować długoterminowo swoje nadwyżki finansowe w srebrnych i złotych monetach bulionowych (nie kolekcjonerskich, o wysokiej próbie 999 w przypadku srebra i 917 w przypadku złota). (...)

Sprzedaż monet kolekcjonerskich

Sprzedaż monet kolekcjonerskich

Spółka z o.o. kupiła złotą monetę kolekcjonerską od osoby fizycznej za 9 tys. zł. Zapłacony został podatek od tej transakcji w wysokości 2% na podstawie PCC-1. Jak spółka z o.o. ma wprowadzić (...)

Sprzedaż odzieży i biżuterii pochodzących z krajów UE w Polsce.

Sprzedaż odzieży i biżuterii pochodzących z krajów UE w Polsce.

Jak od strony prawnej wygląda sprzedaż odzieży i biżuterii markowych w Polsce? Interesuje mnie kwestia koncesji, pozwoleń oraz wykorzystywania znaków towarowych. Niniejsza opinia prawna zawiera (...)

Przestępstwo kradzież

Przestępstwo kradzież

Mój były mąż ukradł mi złoto wartości około 2000,00 zł. Wiedząc, że mam zamiar zawiadomić prokuraturę dał je na przechowanie lub ukrył w mieszkaniu swojej matki. Ponieważ w jego mieszkaniu (...)

Cło na monety bulionowe

Cło na monety bulionowe

Spółka z o.o. chce ulokować długoterminowo swoje nadwyżki finansowe w srebrnych i złotych monetach bulionowych (nie kolekcjonerskich, o wysokiej próbie 999 w przypadku srebra i 917 w przypadku złota). (...)

Sprzedaż monet kolekcjonerskich

Sprzedaż monet kolekcjonerskich

Spółka z o.o. kupiła złotą monetę kolekcjonerską od osoby fizycznej za 9 tys. zł. Zapłacony został podatek od tej transakcji w wysokości 2% na podstawie PCC-1. Jak spółka z o.o. ma wprowadzić (...)

Sprzedaż odzieży i biżuterii pochodzących z krajów UE w Polsce.

Sprzedaż odzieży i biżuterii pochodzących z krajów UE w Polsce.

Jak od strony prawnej wygląda sprzedaż odzieży i biżuterii markowych w Polsce? Interesuje mnie kwestia koncesji, pozwoleń oraz wykorzystywania znaków towarowych. Niniejsza opinia prawna zawiera (...)

Przestępstwo kradzież

Przestępstwo kradzież

Mój były mąż ukradł mi złoto wartości około 2000,00 zł. Wiedząc, że mam zamiar zawiadomić prokuraturę dał je na przechowanie lub ukrył w mieszkaniu swojej matki. Ponieważ w jego mieszkaniu (...)

Elementy faktury vat marża, naliczenie podatku

Elementy faktury vat marża, naliczenie podatku

Kupuję samochody do dalszej odsprzedaży w krajach UE, ponoszę różne koszt związane z nabyciem, np. podatek akcyzowy. Jak prawidłowo powinna wyglądać faktura VAT marża? Czy kwota akcyzy powinna (...)

Usługa turystyczna

Usługa turystyczna

Dla klienta krajowego (firmy) zakupiłem usługę turystyczną w Szwajcarii (noclegi, wyżywienie). Jak mam opodatkować to zdarzenie w ujęciu ustawy o VAT, marża, czy zasady ogólne. W jaki sposób (...)

VAT od sprzedaży opon używanych

VAT od sprzedaży opon używanych

Jestem importerem między innymi opon używanych z Niemiec, prowadzę działalność gospodarczą, jestem vatowcem i mam kasę fiskalną. Czy na opony używane jest VAT marża i jak mam rozliczać opony, (...)

VAT-marża od używanego samochodu

VAT-marża od używanego samochodu

Prowadzę działalność polegającą na handlu używanymi samochodami zakupionymi wcześniej w krajach UE. Po sprowadzeniu w/w pojazdów do kraju odprowadzam w Urzędzie Celnym podatek akcyzowy w wysokości (...)

Sprzedaż monet kolekcjonerskich

Sprzedaż monet kolekcjonerskich

Spółka z o.o. kupiła złotą monetę kolekcjonerską od osoby fizycznej za 9 tys. zł. Zapłacony został podatek od tej transakcji w wysokości 2% na podstawie PCC-1. Jak spółka z o.o. ma wprowadzić (...)

Refakturowanie usług organizacji szkolenia

Refakturowanie usług organizacji szkolenia

Spółka (polski podmiot) organizuje wyjazdy szkoleniowe dla swoich klientow (polskie podmioty) poza terytorium Wspólnoty. W kosztach wyjazdu szkoleniowego partycypuje kilka podmiotów - zgodnie z podpisaną (...)

Art. 120 ust. 19 ustawy o VAT

Art. 120 ust. 19 ustawy o VAT

Zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie (...)

Elementy faktury vat marża, naliczenie podatku

Elementy faktury vat marża, naliczenie podatku

Kupuję samochody do dalszej odsprzedaży w krajach UE, ponoszę różne koszt związane z nabyciem, np. podatek akcyzowy. Jak prawidłowo powinna wyglądać faktura VAT marża? Czy kwota akcyzy powinna (...)

Usługa turystyczna

Usługa turystyczna

Dla klienta krajowego (firmy) zakupiłem usługę turystyczną w Szwajcarii (noclegi, wyżywienie). Jak mam opodatkować to zdarzenie w ujęciu ustawy o VAT, marża, czy zasady ogólne. W jaki sposób (...)

VAT od sprzedaży opon używanych

VAT od sprzedaży opon używanych

Jestem importerem między innymi opon używanych z Niemiec, prowadzę działalność gospodarczą, jestem vatowcem i mam kasę fiskalną. Czy na opony używane jest VAT marża i jak mam rozliczać opony, (...)

VAT-marża od używanego samochodu

VAT-marża od używanego samochodu

Prowadzę działalność polegającą na handlu używanymi samochodami zakupionymi wcześniej w krajach UE. Po sprowadzeniu w/w pojazdów do kraju odprowadzam w Urzędzie Celnym podatek akcyzowy w wysokości (...)

Sprzedaż monet kolekcjonerskich

Sprzedaż monet kolekcjonerskich

Spółka z o.o. kupiła złotą monetę kolekcjonerską od osoby fizycznej za 9 tys. zł. Zapłacony został podatek od tej transakcji w wysokości 2% na podstawie PCC-1. Jak spółka z o.o. ma wprowadzić (...)

Refakturowanie usług organizacji szkolenia

Refakturowanie usług organizacji szkolenia

Spółka (polski podmiot) organizuje wyjazdy szkoleniowe dla swoich klientow (polskie podmioty) poza terytorium Wspólnoty. W kosztach wyjazdu szkoleniowego partycypuje kilka podmiotów - zgodnie z podpisaną (...)

Art. 120 ust. 19 ustawy o VAT

Art. 120 ust. 19 ustawy o VAT

Zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie (...)

Handel motocyklami i skuterami

Handel motocyklami i skuterami

Chcę rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprowadzania używanych motocykli i skuterów od osób fizycznych z Niemiec i firm z Niemiec, a następnie sprzedawać je w Polsce w (...)

Faktura VAT marża - zasady ewidencjonowania

Faktura VAT marża - zasady ewidencjonowania

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi. Często ww. samochody zakupione były od osób fizycznych na podstawie umowy kupna-sprzedaży. W tej sytuacji, gdy sprzedaję (...)

Sprzedaż opodatkowana i zwolniona – marża

Sprzedaż opodatkowana i zwolniona – marża

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR, VAT). Mam sprzedaż opodatkowaną, zwolnioną i marżę. Ustalam proporcję sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Chodzi mi jednak o marże. W ewidencji VAT (...)

Usługi turystyczne w Chorwacji

Usługi turystyczne w Chorwacji

Wykonuję usługi turystyczne w Chorwacji - rejsy statkiem (poza Unią). Rejsy kupuje od innej firmy z Polski na fakturę VAT marża. Chciałbym się poradzić czy dobrze rozliczam marżę. Np. we wrześniu (...)

Zakup samochodu za granicą

Zakup samochodu za granicą

Firma zakupuje za granicą samochód osobowy: 1. od osoby fizycznej, 2. od podatnika "VAT unia" (posiadającego NIP unijny) wg "FV marża". Czy prawidłowa jest sprzedaż na podstawie "FV marża" traktując (...)

Rozliczenie z biurem podróży

Rozliczenie z biurem podróży

Jesteśmy organizatorem kolonii, sprzedajemy ofertę klientom indywidualnym i za pośrednictwem biur podróży. Przy organizacji kolonii korzystamy z usług własnych i obcych. Klientów indywidualnych (...)

Sprzedaż samochodu kupionego na licytacji

Sprzedaż samochodu kupionego na licytacji

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą m.in. na sprzedaży hurtowej i detalicznej pojazdów (PKD (2007) - 45.1.z, 45.19.z, 45.32.z, 45.40.z). Rozliczam się na podstawie KPiR, podatek liniowy, (...)

Zakup samochodu osobowego z komisu

Zakup samochodu osobowego z komisu

Prowadzę firmę (ryczałt, VAT). Zakupiłem z komisu samochód osobowy na firmę. Na fakturze VAT komisowej jest napisane, kto do komisu wprowadził pojazd, oraz jest napisane: pod poz. 1 Samochód osobowy (...)

Odliczanie VAT przy opodatkowaniu VAT marża

Odliczanie VAT przy opodatkowaniu VAT marża

Prowadząc auto handel często stosuję sprzedaż marżową. Zakupiony samochód do dalszej sprzedaży często remontuję, ponoszę dodatkowe koszty. Czy mając taką sprzedaż, mogę odliczać podatek (...)

FORUM PRAWNE

Kryzys i inwestycja w złoto.

Kryzys i inwestycja w złoto. Dzień dobry. Mam takie pytanie, po przeczytaniu artykułu na temat greków i tego że wyciągają masowo swoje oszczedności i inwestują w złoto. Czy to dobry pomysł żeby (...)

Wyłudzenie - proszę o porade.

Wyłudzenie - proszę o porade. Witam Pare dni temu kupiłem okazyjnie na rynku w krakowie kilkanaście gram zlota. Zadowolony że zrobiłem dobry interes wystawiłem to złoto na allegro jako złom (...)

czy sprzedawca w sklepie jubilerskim może skupować złoto bez żadnej kwalifikacji

czy sprzedawca w sklepie jubilerskim może skupować złoto bez żadnej kwalifikacji czy sprzedawca w sklepie jubilerskim może skupować złoto bez żadnej kwalifikacji dziś szef sklepu jubilerskiego (...)

Paserstwo Proszę o poradę.

Paserstwo Proszę o poradę. Witam Sprawa wygląda następująco. Moja dziewczyna jakiś czas temu poszła z dwiema koleżankami do lombardu. Jedna z nich miała jakieś naszyjniki, złoto, co to ich podobno (...)

lombard

lombard dzień dobry mam pytanko czy prowadzenie jednego lombardu jest opłacalne?????????jak zdobyć wiadomości na temat ile pożyczać za złoto ile za agd itp mój adres to hwarang1977@interia.pl (...)

Komornik zabiera złoto

Komornik zabiera złoto Czy komornik może zabrać moją biżuterie? Mąż ma długi i za niedługo zacznie się egzekucja i zastanawiam się, czy komornik może zabrać mi moje złoto.... To zależy do (...)

Inwestycja w złoto i grunt

Inwestycja w złoto i grunt Uczestniczę w projektach inwestycji w złoto i grunt, gdzie można inwestować małe kwoty regularnie. Dodatkowo jest możliwość zarabiania pasywnego. Jak dla mnie to ciekawe (...)

Lombard

Lombard witam mam takie zapytanie piszę je tutaj bo nie wiem w jakim dziale to umieścić sprawa wygląda tak koleżanka poszła do lombardu zastawić złoty łańcuszek dostała za niego kwote 1500zł (...)

paserstwo

paserstwo mój nieletni syn zabrał mi złoto znacznej wartości i sprzedał je u złotnika po bardzo niskiej cenie. Czy złotnik ma prawo skupować złoto od nieletniego. Co grozi złotnikowico synowi (...)

Internetowy oszust recydywista

Internetowy oszust recydywista Osoba która mnie oszukała już wczesniej to robiła, miała zawiasy. Po zgłoszeniu sprawy okazało się że w miedzy czasie ją zamknięto. Teraz dołączyłem do sprawy (...)

Kryzys i inwestycja w złoto.

Kryzys i inwestycja w złoto. Dzień dobry. Mam takie pytanie, po przeczytaniu artykułu na temat greków i tego że wyciągają masowo swoje oszczedności i inwestują w złoto. Czy to dobry pomysł żeby (...)

Wyłudzenie - proszę o porade.

Wyłudzenie - proszę o porade. Witam Pare dni temu kupiłem okazyjnie na rynku w krakowie kilkanaście gram zlota. Zadowolony że zrobiłem dobry interes wystawiłem to złoto na allegro jako złom (...)

czy sprzedawca w sklepie jubilerskim może skupować złoto bez żadnej kwalifikacji

czy sprzedawca w sklepie jubilerskim może skupować złoto bez żadnej kwalifikacji czy sprzedawca w sklepie jubilerskim może skupować złoto bez żadnej kwalifikacji dziś szef sklepu jubilerskiego (...)

Paserstwo Proszę o poradę.

Paserstwo Proszę o poradę. Witam Sprawa wygląda następująco. Moja dziewczyna jakiś czas temu poszła z dwiema koleżankami do lombardu. Jedna z nich miała jakieś naszyjniki, złoto, co to ich podobno (...)

lombard

lombard dzień dobry mam pytanko czy prowadzenie jednego lombardu jest opłacalne?????????jak zdobyć wiadomości na temat ile pożyczać za złoto ile za agd itp mój adres to hwarang1977@interia.pl (...)

Komornik zabiera złoto

Komornik zabiera złoto Czy komornik może zabrać moją biżuterie? Mąż ma długi i za niedługo zacznie się egzekucja i zastanawiam się, czy komornik może zabrać mi moje złoto.... To zależy do (...)

Inwestycja w złoto i grunt

Inwestycja w złoto i grunt Uczestniczę w projektach inwestycji w złoto i grunt, gdzie można inwestować małe kwoty regularnie. Dodatkowo jest możliwość zarabiania pasywnego. Jak dla mnie to ciekawe (...)

Lombard

Lombard witam mam takie zapytanie piszę je tutaj bo nie wiem w jakim dziale to umieścić sprawa wygląda tak koleżanka poszła do lombardu zastawić złoty łańcuszek dostała za niego kwote 1500zł (...)

paserstwo

paserstwo mój nieletni syn zabrał mi złoto znacznej wartości i sprzedał je u złotnika po bardzo niskiej cenie. Czy złotnik ma prawo skupować złoto od nieletniego. Co grozi złotnikowico synowi (...)

Internetowy oszust recydywista

Internetowy oszust recydywista Osoba która mnie oszukała już wczesniej to robiła, miała zawiasy. Po zgłoszeniu sprawy okazało się że w miedzy czasie ją zamknięto. Teraz dołączyłem do sprawy (...)

Krzysztof Rutkowski włącza się do sprawy Amber Gold!!

Krzysztof Rutkowski włącza się do sprawy Amber Gold!! Naturalnie całkowicie za darmo K.Rutkowski razem ze swoim biurem detektywistycznym ma zamiar pomóc poszkodowanym zgłaszającym się do niego, (...)

Porady prawne