Służba wojskowa po studiach licencjackich

Pytanie:

Czy jestem zobowiązany do odbycia służby wojskowej (przeszkolenia) ? W czerwcu 2000 r. ukończyłem studia wyższe zawodowe (licencjat). Proszę o podanie podstawy prawnej.

Masz inne pytanie do prawnika?

28.5.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Służba wojskowa po studiach licencjackich

W naszym kraju istnieje ustawowy obowiązek odbycia służby wojskowej (art. 4 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP (Dz. U. 2002 nr 21 poz. 205) Na podstawie art. 32 ust. 1 powoływanej ustawy, mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia (poborowi), są obowiązani stawić się do poboru w określonym terminie i miejscu. Jednakże zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 4, poborowym pobierającym naukę w szkole wyższej udziela się odroczenia dla odbycia tej służby na czas trwania nauki. Po okresie odroczenia, absolwenci szkół wyższych są obowiązani do odbycia przeszkolenia wojskowego - art. 92 ust. 1 powoływanej ustawy.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Rezygnacja z umowy na ostatni moment - odszkodowanie ?

Wczoraj 14:20:52 przez: sylwek440

YouTube a prawa autorskie

20.10.2021 przez: krzysztof_156