Odpowiedź prawnika: Sprzedaż czy aport do sp. z o.o.
5.5.2010
W sensie podatkowym (dla celów VAT i podatku dochodowego) wniesienie towarów handlowych, wyposażenia i majątku trwałego wykorzystywanych dotychczas w działalności gospodarczej podatnika (osoby fizycznej) aportem do spółki z o.o. jest traktowane jako odpłatne zbycie, więc podatnik nawet wnosząc te rzeczy aportem będzie musiał rozpoznać - na tych samych zasadach co przy sprzedaży - przychód, a także na tych samych zasadach opodatkować aport podatkiem VAT.
Wniesienie tych rzeczy aportem może być mniej korzystne na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż aport może dodatkowo powodować konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w stawce 0,5% (nawet jeśli wniesienie danego przedmiotu aportu podlegałoby opodatkowaniu VAT lub zwolnieniu z VAT).
Należałoby rozważyć, czy zamiast wnosić aportem towary handlowe, wyposażenie i majątek trwały, korzystniej nie byłoby wnieść całego przedsiębiorstwa. W szczególności, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem takie wniesienie nie podlegałoby opodatkowaniu VAT.