Sprzedaż nieruchomości rolno-przemysłowej a VAT

Pytanie:

Jestem podatnikiem VAT, który zamierza sprzedać niezabudowaną działkę. Działka jest częściowo rolna, a częściowo przeznaczona pod zabudowę przemysłową. W jaki sposób mam obliczyć podatek VAT od powyższej transakcji. Dodam, iż części działki rolna i przemysłowa nie są geodezyjnie wyodrębnione.

Masz inne pytanie do prawnika?

7.11.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż nieruchomości rolno-przemysłowej a VAT

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W przypadku niezabudowanej działki częściowo rolnej, a częściowo przemysłowej (tj. przeznaczonej pod zabudowę przemysłową) organy podatkowe raczej nie zgodzą się na całkowite zwolnienie takiej działki spod opodatkowania VAT. W takiej sytuacji, o ile to możliwe, należałoby taką działkę jednak podzielić zgodnie z jej przeznaczeniem na dwie działki (rolną i przemysłową) i sprzedać jako dwie działki - rolną i przeznaczoną pod zabudowę przemysłową, lub ewentualnie - o ile to możliwe - spróbować wycenić odrębnie wartość części rolnej i części przemysłowej (np. przy pomocy rzeczoznawcy). O ile takie wydzielenie lub podzielenie wartości nie będzie możliwe, wydaje się, iż transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i dla własnego bezpieczeństwa sprzedający powinien naliczyć VAT.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: