Stawka VAT na usługi udostępniania pracowników

Pytanie:

Jaką jest stawka podatku VAT na wynajmowanie pracownika innej niezależnej firmie? Czy jest to zależne od pracy jaką ma wykonywać?

Masz inne pytanie do prawnika?

11.2.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Stawka VAT na usługi udostępniania pracowników

Zgodnie z art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Przede wszystkim należy zatem stwierdzić, że przedmiotem najmu nie mogą być osoby. W przypadku pracowników mówi się o udostępnianiu pracowników, a usługi udostępniania pracowników są sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 74.50.2).

Ponieważ świadczenie usług udostępniania pracowników niewątpliwie jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), a jednocześnie nie jest wymienione wśród usług zwolnionych ani wśród usług objętych obniżoną stawką VAT, należy stwierdzić, że świadczenie usług udostępniania pracowników podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT (22%). Stawka nie jest zależna od rodzaju pracy jaka ma być wykonywana przez udostępnionego pracownika.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: