Ubezpieczenie NNW pracowników

Pytanie:

Firma zawarła z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę dobrowolnego ubezpieczenia wszystkich pracowników firmy od NNW i na wypadek śmierci. Pracodawca opłaca składki z tego tytułu. Uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracownik, lecz pracodawca. Czy składka takiego ubezpieczenia jest przychodem pracownika? Czy składka stanowi koszt uzyskania przychodu pracodawcy?

Masz inne pytanie do prawnika?

2.7.2008

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Ubezpieczenie NNW pracowników

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem (a więc zaliczanych do kosztów podatkowych) umów dotyczących:

  • ubezpieczenia na życie,

  • ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,

  • ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem ubezpieczeń wymienionych w grupach powyżej,

  • ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej,

  • ubezpieczenia choroby,

jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

a)    wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

b)    możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

c)    wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Zatem wydatek z tytułu ubezpieczenia od wypadku i innych wskazanych wyżej ubezpieczeń, opłacony przez pracodawcę na rzecz pracowników, co do zasady jest kosztem podatkowym pracodawcy, pod warunkiem jednak spełniania wyżej wskazanych warunków.

Niestety dodatkowe ubezpieczenia pracowników nie są wymienione na liście świadczeń zwolnionych od podatku dochodowego po stronie pracownika (art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), więc co do zasady podlegają opodatkowaniu.

Jak wskazuje się jednak w literaturze (por. K. Jędrzejewska, Świadczenia dla pracowników z obciążeniami, Rzeczpospolita z 22 marca 2006 r.), nawet jeśli świadczenie nie jest wymienione na liście zwolnień od podatku, nie oznacza to automatycznie, że zostanie ono opodatkowane u danego pracownika.

Może być bowiem problem z ustaleniem kwoty przychodu z tego tytułu. Tak będzie np., gdy pracodawca pokrywa wydatki na leczenie pracowników w formie zryczałtowanej. Wprawdzie wartość świadczeń medycznych jest zasadniczo przychodem pracownika, ale jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w piśmie z 7 stycznia 1998 r. (PO 3-7301/722770/WK/970): "za świadczenia takie, a tym samym za przychód ze stosunku pracy, nie uznaje się również świadczeń związanych z innymi usługami leczniczymi, o ile określenie ich wysokości na poszczególnego pracownika nie jest możliwe, np. gdy pracodawca wydatki te pokrywa w formie ryczałtu bez względu na to, czy pracownik korzysta ze świadczeń leczniczych, czy też z nich nie korzysta". Jeżeli jednak można wyliczyć, jaka kwota za świadczenie przypada na jednego pracownika, to pracodawca powinien ustalić przychód pracownika i pobrać od niego zaliczkę na podatek (patrz pismo Podlaskiego Urzędu Skarbowego z 4 listopada 2004 r., P-I/423/60/MW/04). Podobnie – jako świadczenie, z którego nie da się ustalić przychodu dla konkretnego pracownika, a w związku z tym nieopodatkowane - można by potraktować ubezpieczenie pracodawcy na rzecz wszystkich pracowników (gdyby nie można było wydzielić kwoty składki płaconej za danego pracownika).

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży (...)

Ubezpieczenia turystyczne - dla osób z wyobraźnią

Ubezpieczenia turystyczne - dla osób z wyobraźnią

  Czemu warto się ubezpieczyć? Przed nami wiele okazji do krótszego czy dłuższego odpoczynku. Wreszcie przez wielu oczekiwany sezon urlopowy! Niestety chwilom beztroski i odpoczynku zawsze towarzyszy ryzyko wystąpienia przykrego zdarzenia. Może się ono przydarzyć nam, (...)

Ubezpieczenie firmy – Twoja niezbędna ochrona

Ubezpieczenie firmy – Twoja niezbędna ochrona

Prowadzenie działalności gospodarczej to oprócz potencjalnych zysków także pewne ryzyko. Chociaż przedsiębiorca zdaje sobie z niego sprawę, to nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. Może przydarzyć mu się praktycznie wszystko – klęska żywiołowa, niewypłacalność (...)

Krajowy Fundusz Szkoleniowy dofinansowuje kształcenie ustawiczne pracowników

Krajowy Fundusz Szkoleniowy dofinansowuje kształcenie ustawiczne pracowników

Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS)? Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie (...)

Ubezpieczenia szkolne

Ubezpieczenia szkolne

Wraz z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym, na pierwszych spotkaniach klasowych przedstawiane są oferty ubezpieczeń dzieci i młodzieży szkolnej. Biuro Rzecznika Finansowego podczas dyżurów eksperckich rejestruje zwiększoną liczbę telefonów od rodziców, którzy (...)

Bezpieczne wakacje 2014 - nie zapominaj o ubezpieczeniu!

Bezpieczne wakacje 2014 - nie zapominaj o ubezpieczeniu!

Bardzo często, wyjeżdżając na wakacyjne wojaże, nie zastanawiamy się nad możliwością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Zakładamy, iż nic nam się nie wydarzy, że organizator wycieczki z pewnością nas ubezpieczył i bagatelizujemy temat. Co zrobić jeśli zdarzy się wypadek? Biuro podróży (...)

Bezpieczniej w nowym roku szkolnym

Bezpieczniej w nowym roku szkolnym

Program wychowawczo-profilaktyczny opracowany na podstawie przeprowadzonej diagnozy potrzeb i problemów występujących w danej społeczności szkolnej, uregulowanie ustawowo zasad instalowania w szkołach i placówkach monitoringu wizyjnego, zapewnienie pomieszczeń umożliwiających uczniom (...)

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje (...)

Zasady finansowania składki na ubezpieczenie wypadkowe

Zasady finansowania składki na ubezpieczenie wypadkowe

Niniejsza porada przedstawia zasady finansowania składek na ubezpieczenie wypadkowe, określa zasady ustalania podstawy wymiaru składki a także przedstawia zasady jej uiszczania. Ubezpieczenie wypadkowe Ubezpieczenie wypadkowe jest ujednym z rodzajów ubezpieczenia społecznego. Jako jedyne, ubezpieczenie (...)

Obowiązek ubezpieczenia społecznego pracowników

Obowiązek ubezpieczenia społecznego pracowników

Wszyscy pracownicy zatrudnieni na terenie Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, do którego zaliczamy ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Z obowiązku tego wyłączeni są prokuratorzy - od ich wynagrodzenia nie odprowadza się zatem (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz na wymarzone wakacje? - ABC turysty

Co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz na wymarzone wakacje? - ABC turysty

Pierwszą podstawową rzeczą z jaką powinien zapoznać się każdy wybierający się na wakacje jest przewodnik turystyczny, który zapewnia turyście łatwy dostęp do wszelkich informacji przydatnych w czasie podróży. Przewodniki dostępne są w księgarniach całej Polski. W przewodniku (...)

Ubezpieczenie społeczne pracowników - podstawa wymiaru składki

Ubezpieczenie społeczne pracowników - podstawa wymiaru składki

Wszyscy pracownicy (z wyjątkiem prokuratorów) zatrudnieni na terenie Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, do którego zaliczamy ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Obowiązek zgłoszenia pracowników do tych ubezpieczeń (...)

W którym roku dodatkowe wynagrodzenie roczne jest zaliczane do podstawy wymiaru emerytury?

W którym roku dodatkowe wynagrodzenie roczne jest zaliczane do podstawy wymiaru emerytury?

Sąd Najwyższy miał odpowiedzieć na pytanie czy dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) powinno być uwzględnione przy obliczaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne w myśl art. 15 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - w roku faktycznej (...)

Składki na ubezpieczenie społeczne pracowników delegowanych do pracy w innym państwie UE

Składki na ubezpieczenie społeczne pracowników delegowanych do pracy w innym państwie UE

Wniosek do ETS o orzeczenie wstępne został złożony w ramach sporu zawisłego pomiędzy Rijksdienst voor Sociale Zekerheid (krajowym urzędem ds. ubezpieczeń społecznych) a belgijską spółką Herbosch Kiere NV w przedmiocie zwrotu składek na zabezpieczenie społeczne przez nią odprowadzanych (...)

Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna

Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna

Stan faktyczny Proszę o wskazanie konsekwencji podatkowych i ZUS (składki emerytalna rentowa chorobowa FP GŚP) w sytuacji wypłaty kwoty ugody sądowej dla byłego pracownika, który był zatrudniony w naszej firmie do 31.10.2003 r. Pozew pracownika zawierał zasądzenie od naszej firmy kwoty brutto (...)

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Prawo do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym przysługuje osobom, które z innych tytułów nie są objęte tym ubezpieczeniem obowiązkowo. Nie oznacza to jednak, że dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe przysługuje wszystkim. Prawo do objęcia ubezpieczeniem dobrowolnym (...)

Jak obliczyć kapitał początkowy?

Jak obliczyć kapitał początkowy?

Co to jest kapitał początkowy.Kapitał początkowy jest pojęciem wprowadzonym przez ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pojęcie to wiąże się ściśle z reformą systemu ubezpieczeń społecznych dokonaną przez powoływaną ustawę od dnia 1 stycznia 1999 roku.Kapitał (...)

Jedziesz na jakiś czas za granicę? Zapewnij sobie ubezpieczenie zdrowotne

Jedziesz na jakiś czas za granicę? Zapewnij sobie ubezpieczenie zdrowotne

Osoby wyjeżdżające turystycznie do krajów Unii oraz EFTA: Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, powinny zaopatrzyć się w formularz E111. Jest on wydawany na wniosek ubezpieczonego i może być złożony w jeden z następujących sposobów: po osobistym zgłoszeniu się ubezpieczonego, na prośbę (...)

Emerytura dla niektórych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r.

Emerytura dla niektórych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r.

Dla kogo emerytura na "starych" zasadach ? Osoby urodzone w okresie od 1 stycznia 1949 r. do 31 grudnia 1968 r. mogą dokonać wyboru, czy chcą otrzymać w przyszłości emeryturę na starych zasadach, czy na zasadach nowych, które wprowadziła reforma systemu emerytalnego. Aby jednak móc ubiegać (...)

Zasady obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

Zasady obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

18 lipca 2006 r. w sprawie wniosku złożonego przez Korkein hallinto–oikeus (Finlandia) postanowieniem z dnia 4 lutego 2005 r., które wpłynęło do Trybunału w dniu 8 lutego 2005 r., o wydanie, na podstawie art. 234 WE, orzeczenia w trybie prejudycjalnym w postępowaniu wszczętym przez Maiję (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Ubezpieczenie na życie a koszty podatkowe

Ubezpieczenie na życie a koszty podatkowe

Spółka dobrowolnie płaci ubezpieczenie na życie i NNW za pracowników. Czy powyższy wydatek stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu? Czy od takiego wydatku płaci się ZUS? Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi w art. 16 ust. 1 pkt. (...)

Ubezpieczenie pracownika oddelegowanego

Ubezpieczenie pracownika oddelegowanego

Pracownik zatrudniony w Polsce na umowę o pracę zostaje przez firmę oddelegowany na okres 12 miesięcy do pracy w Centrali w Czechach (w Pradze). Jak powinnam rozliczać jego wynagrodzenie (ujęcie składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i podatku)? Jakie dokumenty i gdzie powinny zostać (...)

Ubezpieczenie medyczne z ubezpieczeniem na życie

Ubezpieczenie medyczne z ubezpieczeniem na życie

Spółka zamierza wykupić u ubezpieczyciela (PZU) polisę - dodatkowe grupowe ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników. Tzw. ubezpieczenie zdrowotne to dodatkowa umowa do umowy do grupowego ubezpieczenia na życie. Zawarte ubezpieczenie, zgodnie z wybraną opcją, obejmuje prawo do skorzystania przez (...)

Dofinansowanie dla niepełnosprawnych pracowników

Dofinansowanie dla niepełnosprawnych pracowników

Prowadzę firmę kilkuosobową. Chciałbym zatrudnić osobę niepełnosprawną. Jakie dofinansowanie na wynagrodzenia i na składki ZUS mogę liczyć? Kwestię dofinansowania dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne reguluje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu (...)

Oskładkowanie świadczeń urlopowych

Oskładkowanie świadczeń urlopowych

Czy od świadczenia urlopowego powinna być naliczona składka zdrowotna i ewentualnie składki na ubezpieczenie społeczne? Stosownie do przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowi przychód, w rozumieniu przepisów (...)

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne dla pracownika

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne dla pracownika

Firma wykupiła dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dla pracownika. Czy bedzie ono kosztem uzyskania przychodu dla firmy? Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (również podobne uregulowanie znajduje się w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych), nie (...)

Stawka diety za podróż służbową

Stawka diety za podróż służbową

Pracownik wysłany służbowo poza granice RP, powinien posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków (przepisy kraju docelowego - RFN). Kto powinien ponosić koszty takiego ubezpieczenia? Nie jest to ubezpieczenie jak na wyjazdy turystyczne, ponadto moje delegacje (...)

Zatrudnienie emeryta a składki ZUS

Zatrudnienie emeryta a składki ZUS

Zamierzam zatrudnić emeryta w wieku 66 lat na 1/2 etatu. Zaznaczam, że jest on już zatrudniony u innego pracodawcy na pełny etat. Czy muszę opłacać składki ZUS? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, zgodnie z art. 6 ustawy (...)

Odsetki od niezapłaconych składek ZUS

Odsetki od niezapłaconych składek ZUS

Spółka z o. o. zalegała ze składkami ZUS od marca 1994 do stycznia 1995 r. w wysokości 41 tys. zł. 11 kwietnia 1997 r. sąd zasądził od członków zarządu spółki z o. o. zapłatę tej kwoty, ale już w wysokości ponad 100 tys. Domniemam, że wliczone zostały odsetki. W 2000 r., na wniosek (...)

Aport przedsiębiorstwa do spółki a prawo do stawki ubezpieczenia wypadkowego

Aport przedsiębiorstwa do spółki a prawo do stawki ubezpieczenia wypadkowego

Osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą zamierza wnieść aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością całe przedsiębiorstwo. Po dokonaniu aportu działalność gospodarcza w formie osoby fizycznej zostanie zlikwidowana (wykreślona z ewidencji). Spółka z o.o. (...)

Zasady premiowania efektywności pracy

Zasady premiowania efektywności pracy

Chciałbym wprowadzić dla pracowników zatrudnionych na stanowisku: handlowiec oprócz podstawowego wynagrodzenia również coś w rodzaju dodatkowej premii od obrotów. W jaki sposób mógłbym dodatkowo wynagradzać pracowników? Składnikiem wynagrodzenia motywującym do większej efektywności pracowników, (...)

Pozorność zatrudnienia

Pozorność zatrudnienia

Wiem, że ZUS może (zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego) podważyć fakt zawarcia umowy o pracę (mając dowody, że umowa była fikcyjna) natomiast nie może ingerować w stosunek pracy (takiej treści wydał orzeczenie Sąd Najwyższy). Co to znaczy "ingerować w stosunek pracy"? Zakład Ubezpieczeń (...)

Potrącenie z wynagrodzenia

Potrącenie z wynagrodzenia

Zatrudniłam pracownika od 01.02.2007 r. na 1/8 etatu z wynagrodzeniem brutto 118 zł. W firmie istnieje ubezpieczenie grupowe pracowników dobrowolne. Czy mogę po uprzedniej zgodzie pisemnej pracownika potrącić z wynagrodzenia składkę? Wynagrodzenie netto pracownika wynosi 95,92, a po potrąceniu (...)

Choroba pracownika a składka ZUS

Choroba pracownika a składka ZUS

W jaki sposób jest obliczana podstawa wymiaru składki ZUS w przypadku gdy pracownik przebywał kilkanaście dni np.5 na zwolnieniu lekarskim, np. choroba ucha? Jak się powinno wyznaczać wymiar podstawy służącej do obliczenia poszczególnych części składki ZUS w takich przypadkach? Zgodnie (...)

Zasiłek chorobowy ze stosunku pracy i działalności

Zasiłek chorobowy ze stosunku pracy i działalności

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i płacę wszystkie składki od 3 lat. W następnym roku będę pracować na umowę o pracę z pełnym ZUS. Czy można nadal płacić składkę na chorobowe (ok. 35zł) dobrowolnie i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne z tytułu działalności, a potem (...)