Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 52 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej na równi z zaległością podatkową traktuje się także zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej lub został on zaliczony na poczet zaległości podatkowej albo bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wykaże, że nie nastąpiło to z jego winy.
Zatem jeśli podatnik wykazał w deklaracji VAT-7 kwotę do zwrotu, to zaległość powstała tylko pod warunkiem, że zawyżony zwrot na rzecz podatnika nastąpił przed złożeniem przez niego skutecznej korekty. Jeśli podatnik złożył skutecznie korektę deklaracji przed otrzymaniem zwrotu, to z zaległością podatkową, a także z odsetkami nie mamy do czynienia.
Jeśli zawyżony zwrot VAT nastąpił, a następnie podatnik złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłacił w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległość podatkową to stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75% stawki (art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej).
Podatnik nie miałaby prawa do skorzystania z tej preferencji jeśli korekta deklaracji zostałaby złożona po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej, lub korekta zostałaby dokonana w wyniku czynności sprawdzających.