Wypłata świadczenia emerytalnego na rzecz innej osoby niż uprawniony

Pytanie:

Czy możliwa jest wypłata świadczenia emerytalnego na rzecz innej osoby niż uprawniony?

Masz inne pytanie do prawnika?

8.4.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wypłata świadczenia emerytalnego na rzecz innej osoby niż uprawniony

Przepisy przewidują tylko dwa przypadki wypłacenia świadczenia emerytalnego na rzecz innej osoby niż uprawniony do emerytury a więc wypłata na rzecz opiekuna lub kuratora. Mianowicie możliwe jest wypłacenie emerytury (poprzez pocztę lub na rachunek bankowy) tylko osobie sprawującej opiekę prawną nad emerytem – art. 130 ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przez opiekę prawną należy rozumieć opiekę ustanowioną na mocy odpowiednich przepisów prawa. Nie chodzi tu o opiekę sprawowaną faktycznie bez podstawy prawnej. Kwestię tę precyzują przepisy rozporządzenia. Zgodnie z § 43 ust. 1 rozporządzenia Jeżeli dla osoby uprawnionej do emerytury lub renty ustanowiono opiekuna lub kuratora, emeryturę lub rentę wypłaca się do rąk tego opiekuna lub kuratora.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne