Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 21 Ordynacji podatkowej jeżeli zobowiązanie podatkowe powstaje w drodze ustalenia przez organ podatkowy, dniem powstania tego zobowiązania jest dzień doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania.
Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Podatek jest płatny w kwartalnych ratach w trakcie roku podatkowego – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. A zatem do powstania zobowiązania w podatku od nieruchomości konieczne jest doręczenie decyzji organu podatkowego – jest to moment powstania zobowiązania w podatku od nieruchomości, natomiast terminem płatności tego zobowiązania są wyżej wskazane terminy płatności rat kwartalnych..
Zasady przedawnienia zobowiązań podatkowych regulują przepisy Ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 68 Ordynacji zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Termin przedawnienia należy więc liczyć w odniesieniu do momentu otrzymania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe, a nie w odniesieniu do otrzymania wezwania do zapłaty.