Zakaz prowadzenia pojazdów za wykroczenie

Pytanie:

We wrześniu po orzeczeniu kolegium, została orzeczona kara zakazu prowadzenia pojazdów przez okres 6 miesięcy, lecz prawo jazdy nie zostało fizycznie zatrzymane. Dopiero w styczniu dostałem pismo o zwrot prawa jazdy do właściwego urzędu! Od kiedy będzie liczony termin 6 miesięcy? Od orzeczenia czy od momentu zwrotu prawa jazdy do urzędu? Proszę o odpowiedź w związku z tym że pytając o to w kilku kolegiach i urzędach otrzymywałem sprzeczne informacje.

Masz inne pytanie do prawnika?

22.2.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zakaz prowadzenia pojazdów za wykroczenie

Sprawę rozstrzyga art.29 § 3 kodeksu wykroczeń. Stanowi on, że orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów biegnie od uprawomocnienia się orzeczenie. W orzeczeniu karnym kolegium nakłada jednak obowiązek zwrotu dokumentu prawa jazdy do właściwego urzędu. To jest obowiązek ukaranego. Urząd wzywa o zwrot prawa jazdy, jeśli ukarany dobrowolnie tego obowiązku nie wykona. Do chwili wykonania tego obowiązku orzeczony zakaz nie biegnie. W Pana przypadku zatem, sześciomiesięczny okres rozpoczął się od momentu faktycznego oddania dokumentu prawa jazdy.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne