Orzeczony zakaz prowadzenia samochodu a zwrot prawa jazdy
Pytanie:
" Mojemu mężowi został orzeczony zakaz prowadzenia samochodu. Musi on zwrócić prawo jazdy, ale on je zgubił. Nie mogę się z nim dogadać. On się tym nie przejmuje. Co mam zrobić? Czy grozi mu kolejna kara?"
Odpowiedź prawnika: Orzeczony zakaz prowadzenia samochodu a zwrot prawa jazdy
Zgodnie z art. 43 § 3 Kodeksu karnego ( dalej k.k.) orzekając zakaz prowadzenia pojazdów, sąd nakłada obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu; do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.
Pogląd taki potwierdzają również przedstawiciele doktryny. Zdaniem T. Bojarskiego z zakazem utraty prawa prowadzenia pojazdów łączy się również obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu ( prawa jazdy ). Do chwili spełnienia tego obowiązku okres utraty prawa prowadzenia pojazdów nie biegnie ( tak Tadeusz Bojarski w: Szwarczyk Maciej, Michalska-Warias Aneta, Piórkowska-Flieger Joanna, Bojarski Tadeusz (red.) Kodeks karny. Komentarz. Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis wydanie II s. 784 ).
Podziela je również Zofia Sienkiewicz, wskazując że termin orzeczonych środków karnych nie biegnie ani w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, ani do chwili wykonania obowiązku zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu. (tak: Zofia Sienkiewicz ( w: ) Tyszkiewicz Leon, Hoc Stanisław, Wąsek Andrzej, Filipkowski Wojciech, Siwik Zygfryd, Kulik Marek, Bojarski Marek, Radecki Wojciech, Hofmański Piotr, Sienkiewicz Zofia, Wilk Leszek, Górniok Oktawia, Filar Marian, Kalitowski Michał, Paprzycki Lech K., Pływaczewski Emil, Stefański Ryszard A. Kodeks karny. Komentarz Warszawa 2008 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis wydanie I s. 1291).
Jeżeli zatem Pani mąż nie wykonał obowiązku zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu ( prawa jazdy ) to okres wykonywania środka karnego w postaci pozbawienia Pana prawa do kierowania pojazdami mechanicznymi jeszcze się nie rozpoczął. W związku z tym, że na skutek zagubienia nie posiada on w chwili obecnej prawa jazdy niezbędne będzie złożenie w odpowiednim wydziale starostwa wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy.
Po odebraniu wtórnika będzie należało niezwłocznie go zwrócić celem wypełnienia obowiązku przewidzianego w art. 43 § 3 k.k. i uruchomienia tym samym terminu pozbawienia prawa do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Po upływie okresu wykonywania środka karnego Pani mąż będzie mógł mógł z powrotem odebrać wtórnik prawa jazdy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?