Zmiana przeznaczenia gruntu rolnego

Pytanie:

"Interesuje mnie działka rolno-budowlana. Nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego.Czy część rolną tej działki można przekształcić w działkę budowlaną?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana przeznaczenia gruntu rolnego

Zmiana przeznaczenia gruntów wymaga uprzedniego istnienia planu zagospodarowania przestrzennego.Pierwsza faza procedury to opracowanie przez gmine miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, następnie należy  uzyskać zgody na zmianę przeznaczenia aż wreszcie wyłączyć grunty z produkcji rolnej lub leśniej.

Chociaż gmina nie ma obowązku opracowania i uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla gruntów rolnych i leśnych, to jednak bez sporządzenia tego planu nie może dojść do zmiany przeznaczenia gruntów rolnych  na inne cele. Jak wskazuje ustawa o ochronie grutnów rolnych i leśnych:

Art.7.1.Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Jeśli gmina jest w trakcie opracowywania planu zagospodarowania, należy złożyć podanie o zmianę przeznaczenia gruntu. Jeżeli uzyskamy pozytywną decyzję o odrolnieniu, działka rolna zostanie zmieniona w przyjętym planie zagospodarowania na budowlaną, a kolejnym krokiem właściciela powinno być wystąpienie do starostwa powiatu o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.

 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika