Zakup ciśnieniomierza do apteki

Pytanie:

"Prowadząc aptekę chciałbym kupić urządzenie do pomiaru ciśnienia (ciśnieniomierz) koszt 8000 brutto. Urządzenie będzie stać w aptece na powierzchni przeznaczonej dla klientów i będzie ono udostępnione bezpłatnie dla każdego klienta. Zakup urządzenia ma na celu zwiększenie przychodu ze sprzedaży leków poprzez zachęcenie klientów do odwiedzenia apteki, gdzie bezpłatnie będzie można dokonać pomiaru ciśnienia, a przez to i być może klient zdecyduje się skorzystać z oferty apteki jaką jest sprzedaż leków. Czy będę mógł bez konsekwencji podatkowych udostępnić klientom urządzenie bezpłatnie, czy pobierać będę musiał choćby symboliczną 1 zł za pomiar ciśnienia, aby urząd skarbowy nie zakwestionował, że zakup urządzenia powinien być związany z uzyskaniem przychodu, co z kolei skutkuje wykazaniem przychodu, którego nie będzie przy bezpłatnej usłudze i odprowadzeniu podatku do urzędu skarbowego? Samo urządzenie przychodu nie przyniesie lecz zakup urządzenia przyczyni się do zwiększenia liczby klientów, co z kolei przyniesie przychód ze sprzedaży leków."

Odpowiedź prawnika: Zakup ciśnieniomierza do apteki

Brak jest przeszkód w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od ciśnieniomierza przeznaczonego do nieodpłatnego świadczenia usług medycznych na rzecz klientów apteki. Tego typu koszty stanowią jednak koszty reprezentacji i reklamy niepublicznej, które w części przekraczającej 0,25% przychodu nie stanowią kosztów jego uzyskania.

Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że również wynagrodzenie pracownika obsługującego takie urządzenie oraz inne koszty obsługi takiego urządzenia i jego funkcjonowania, stanowią koszty reklamy i reprezentacji niepublicznej podlegające limitowaniu według ww. zasad.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika