Zakup działki rekreacyjno-budowlanej

Pytanie:

Chcę zakupić prywatnie działkę, która w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego jest zaklasyfikowana jako rekreacyjno-wypoczynkowa. Sprzedający poinformował mnie, że muszę się liczyć z opłatą podatku, którego wartość wynosi około 3,20 zł od 1 m2 kupowanego gruntu. Co to za podatek i czy to prawda, ze jestem zobowiązana go uiścić? Na jakie podatki i w jakiej wysokości muszę być przygotowana w przypadku takiej transakcji?

Masz inne pytanie do prawnika?

31.5.2007

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zakup działki rekreacyjno-budowlanej

Przy zakupie działki rekreacyjno-wypoczynkowej kupujący będzie zobowiązany zapłacić koszty notarialne oraz pobierany przez notariusza podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej działki.

Już po nabyciu będzie zobowiązany do uiszczania podatku od nieruchomości, który zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest określany w drodze uchwały Rady Gminy, z tym że stawki nie mogą przekroczyć rocznie od gruntów pozostałych (w tym rekreacyjno-wypoczynkowych) - 0,34 zł od 1 m2 powierzchni.

Żaden z tych podatków nie jest zbliżony do wysokości około 3,20 zł od 1 m2 kupowanego gruntu.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: