Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W przedstawionej w pytaniu sytuacji zakładamy, że sprawa rozwodowa pozostaje w toku.
Rozstrzygający dla przedstawionej sprawy będzie przepis artykułu 445 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego treścią "w czasie trwania procesu o rozwód nie może być wszczęta odrębna sprawa o zaspokojenie potrzeb rodziny i o alimenty pomiędzy małżonkami albo pomiędzy nimi a ich wspólnymi małoletnimi dziećmi co do świadczeń za okres od wytoczenia powództwa o rozwód. Pozew lub wniosek o zabezpieczenie powództwa w takiej sprawie sąd przekaże sądowi, w którym toczy się sprawa o rozwód, w celu rozstrzygnięcia o nich w myśl przepisu art. 443".
Zgodnie natomiast z paragrafem 2 tego artykułu "postępowanie w sprawie o zaspokojenie potrzeb rodziny lub alimenty, wszczęte przed wytoczeniem powództwa o rozwód, ulega z urzędu zawieszeniu z chwilą wytoczenia takiego powództwa co do świadczeń za okres od jego wytoczenia. Z chwilą wydania w sprawie o rozwód orzeczenia o obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny wstrzymuje się także z mocy prawa wykonanie nieprawomocnych orzeczeń o obowiązku świadczeń, wydanych w poprzednio wszczętej sprawie, za okres od wytoczenia powództwa o rozwód".
Zatem jeżeli przed skierowaniem pozwu o rozwód wytoczono sprawę o alimenty, to sprawa o alimenty ulega zawieszeniu z urzędu. Zawieszenie dotyczy roszczeń alimentacyjnych za czas od wytoczenia pozwu o rozwód. Zgodnie z orzeczeniem SN z dnia 14 lipca 1966 r. sygn. III CZP 52/66, opubl. OSNCP 1967 r. nr1 poz.9. sprawa o alimenty skierowana przed wnioskiem rozwodowym może toczyć się nadal w zakresie dotyczącym świadczeń sprzed w/w wnioskiem. Z przedstawionego opisu wynika, że sprawa o alimenty o sygnaturze x dotyczy świadczeń także dla matki, a sprawa o sygnaturze y – dla pełnoletniej córki.
Jeżeli sprawa rozwodowa jest w toku, to nie może zostać wszczęte postępowanie o alimenty za okres od wszczęcia sprawy rozwodowej dla współmałżonka lub małoletnich dzieci. Zakaz ten nie dotyczy natomiast alimentów dla dziecka pełnoletniego. Jednak sąd rozpatrujący sprawę o rozwód może orzec także w kwestii alimentów dla dziecka pełnoletniego. W związku z tym może zaistnieć sytuacja, w której mogłyby zapaść dwa orzeczenia. Dlatego zasadne byłoby zawieszanie postępowania w sprawie o alimenty (tak:Z. Krzemiński w Rozwód. Komentarz, Warszawa 1987, s.195). Zawieszone postępowanie podejmuje się z mocy prawa po prawomocnym zakończeniu sprawy rozwodowej w zakresie jakiego nie objął wyrok rozwodowy. W pozostałym zakresie postępowanie podlega umorzeniu.
Przy okazji dodać należy, iż nie ma potrzeby wyznaczania dwóch pełnomocników do każdej ze spraw. O tym, do czego uprawniony jest pełnomocnik procesowy, jak go wyznaczyć w poradzie "Pełnomocnictwo procesowe", warto zapoznać się także z zasadami zwolnień od kosztów sądowych "Zwolnienie od kosztów sądowych".