Zlekceważone powiadomienie o przestępstwie

Pytanie:

"Złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 233 kk. Współwłaściciele naszej nieruchomości wspólnej celem uzyskania postanowienia jak i decyzji w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego złożyli niezgodne ze stanem faktycznym oświadczenie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Podali w nim, że są jedynymi właścicielami tej nieruchomości i w ten sposób otrzymali postanowienie jak i decyzję legalizującą samowolę budowlaną. Prokuratura przysłała mi pismo o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie mimo tego, iż dostarczyłem im dowodów m. in. protokołu z rozprawy administracyjnej, na której to wyszło, iż jestem współwłaścicielem tej nieruchomości. Złożyłem zażalenie na tę decyzję i otrzymałem zarządzenie o odmowie przyjęcia zażalenia z uwagi na to, iż \"nie uznano mnie za pokrzywdzonego z uwagi na to, iż art. 233 kk. jest przestępstwem przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, a nie konkretnej osobie. Zatem zażalenie przeze mnie złożone nie pochodzi od osoby uprawnionej do jego złożenia\". O co tu chodzi przecież w/w oświadczenie jest podpisywane pod odpowiedzialnością karną i nie ma się, komu tym zainteresować, co mam zrobić przecież oni piszą bzdury przestępstwo to zostało popełnione celem uzyskania decyzji administracyjnej. PINB nie chce składać doniesienia o popełnieniu przestępstwa i każe to robić mnie, a mnie mają gdzieś w prokuraturze i piszą, że to przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, jak tu chodzi o samowolę na moim gruncie. Co mam począć w tej sprawie? "

Odpowiedź prawnika: Zlekceważone powiadomienie o przestępstwie

Rzeczywiście przestępstwo z art. 233 kk stanowi przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.

Przepis art. 233 § 1 kodeksu karnego (kk) stanowi, iż podlega karze, kto skÅ‚adajÄ…c zeznanie majÄ…ce sÅ‚użyć za dowód w postÄ™powaniu sÄ…dowym lub w innym postÄ™powaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdÄ™ lub zataja prawdÄ™. Warunkiem odpowiedzialnoÅ›ci jest, aby przyjmujÄ…cy zeznanie, dziaÅ‚ajÄ…c w zakresie swoich uprawnieÅ„, uprzedziÅ‚ zeznajÄ…cego o odpowiedzialnoÅ›ci karnej za faÅ‚szywe zeznanie lub odebraÅ‚ od niego przyrzeczenie (§ 2).

W postanowieniu z dnia 23 kwietnia 2002 r. (I KZP 10/02,  LEX nr 53077) SÄ…d Najwyższy stwierdziÅ‚, iż dopuszczalne jest przyznanie legitymacji pokrzywdzonego podmiotowi wystÄ™pujÄ…cemu jako strona w postÄ™powaniu okreÅ›lonym w § 1 art. 233 k.k., tzn. w postÄ™powaniu sÄ…dowym lub w innym postÄ™powaniu prowadzonym na podstawie ustawy również wtedy, gdy przedstawienie faÅ‚szywej opinii "bezpoÅ›rednio" dobro prawne tego podmiotu narusza lub mu zagraża, choćby nie naruszaÅ‚o to równoczeÅ›nie innej normy karnej.

Postanowienie to nie zostaÅ‚o pozytywnie ocenione przez doktrynÄ™ (przeglÄ…d orzeczn.: StefaÅ„ski, R.A. WPP 2003/2/102; glosa krytyczna: Siwek M. Prok.i Pr. 2004/3/113). Zapewne też nie cieszy siÄ™ uznaniem Prokuratury. Orzeczenie to zostaÅ‚o wydane w oparciu o wydanie przez biegÅ‚ego w postÄ™powaniu administracyjnym faÅ‚szywej opinii. Zgodnie z art. 233 § 4 kk podlega karze ten, kto, jako biegÅ‚y, rzeczoznawca lub tÅ‚umacz, przedstawia faÅ‚szywÄ… opiniÄ™ lub tÅ‚umaczenie majÄ…ce sÅ‚użyć za dowód w postÄ™powaniu okreÅ›lonym w § 1.

W uzasadnieniu powołanego postanowienia Sąd Najwyższy podał:

„Zarówno w nauce prawa karnego jak i w orzecznictwie SÄ…du Najwyższego przeważa poglÄ…d, że o przyznaniu osobie fizycznej lub prawnej wzglÄ™dnie instytucji wymienionej w art. 49 § 2 kpk statusu pokrzywdzonego w postÄ™powaniu karnym winno decydować to, czy w Å›wietle znamion czynu bÄ™dÄ…cego przedmiotem tego postÄ™powania może być mowa o bezpoÅ›rednim naruszeniu lub zagrożeniu dobra prawnego danej jednostki. (...)

Ocenę czy doszło do bezpośredniego naruszenia lub zagrożenia dobra prawnego danego podmiotu należy zatem opierać na analizie okoliczności każdego czynu będącego przedmiotem postępowania. Konieczne jest ustalenie w każdym jednostkowym wypadku naruszenia normy karnej zakresu ochrony i poszukiwanie związku pomiędzy znamionami czynu a zagrożeniem dobra prawnego konkretnego podmiotu.

Nie ulega żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że przedmiotem ochrony przepisu art. 233 § 4 k.k. jest zapewnienie prawidÅ‚owego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwoÅ›ci, poprzez wydawanie przez wÅ‚aÅ›ciwe organy poprawnych merytorycznie decyzji. Przepis art. 233 § 4 k.k. chroni wiÄ™c dobro prawne ogóÅ‚u (gÅ‚ówny przedmiot ochrony). Do znamion strony przedmiotowej tego czynu należy jednak znamiÄ™ okolicznoÅ›ci (sytuacji), scharakteryzowane zwrotem "w postÄ™powaniu okreÅ›lonym w § 1". Celem postÄ™powania wymienionego w § 1, tzn. postÄ™powania sÄ…dowego lub innego postÄ™powania prowadzonego na podstawie ustawy, jest zazwyczaj ustalenie, czy uksztaÅ‚towanie, praw innych osób (stron postÄ™powania). Zatem w każdym konkretnym postÄ™powaniu możliwe jest ustalenie relacji pomiÄ™dzy dobrem prawnym uczestniczÄ…cych w tym postÄ™powaniu osób a dziaÅ‚aniem sprawcy czynu. Faktu, że przedstawienie faÅ‚szywej opinii może bezpoÅ›rednio naruszać interesy strony wymienionego w § 1 art. 233 k.k. postÄ™powania lub zagrażać tym interesom, nie sposób wiÄ™c negować.  (...)

O bezpoÅ›rednim naruszeniu lub zagrożeniu dobra prawnego konkretnej osoby może być jednak mowa także wówczas, gdy czyn ten nie narusza równoczeÅ›nie znamion przestÄ™pstwa na szkodÄ™ tej osoby. Tak jest np. w przypadku przedstawienia w postÄ™powaniu spadkowym faÅ‚szywej ekspertyzy grafologicznej co do autentycznoÅ›ci podrobionego testamentu. Trudno odmówić legitymacji pokrzywdzonego w stosownym postÄ™powaniu karnym osobie narażonej na wydziedziczenie treÅ›ciÄ… podrobionego testamentu uznanego, w wyniku faÅ‚szywej ekspertyzy, za autentyczny. Brak bowiem podstaw do twierdzenia, że nie wystÄ™puje tu bezpoÅ›rednie zagrożenie dobra prawnego danej osoby.

W Å›wietle przytoczonego przykÅ‚adu nie traci aktualnoÅ›ci stanowisko SÄ…du Najwyższego przyjÄ™te w uchwale poÅ‚Ä…czonych Izb Karnej i Wojskowej z dnia 26 listopada 1976 r. (VI KZP 11/75, OSNKW 1-2/77, poz. 1) i wyrażone w nastÄ™pujÄ…cej tezie: "o tym, kto jest osobÄ… pokrzywdzonÄ… w konkretnej sprawie decyduje dobro prawne tej osoby naruszone lub zagrożone przez sprawcÄ™ czynu, i to w sposób bezpoÅ›redni (...), choćby nie wynikaÅ‚o to wprost z opisu tego czynu i jego kwalifikacji prawnej. Owa bezpoÅ›redniość wchodzi w grÄ™ także wtedy, gdy przedmiotem ochrony jest wprawdzie dobro ogólniejszej natury, ale naruszenie lub zagrożenie tego dobra powoduje również bezpoÅ›rednie pokrzywdzenie indywidualnej osoby".

Zauważyć można, że jako przykład ilustrujący taką sytuację, wskazano w cyt. uchwale przestępstwo fałszywych zeznań.

Tak wiÄ™c także w wypadku zagrożenia lub naruszenia interesów stron lub innych podmiotów uczestniczÄ…cych w postÄ™powaniu, w którym dopuszczono siÄ™ przestÄ™pstwa zakwalifikowanego nastÄ™pnie z art. 233 § 4 k.k., przyjÄ™cie wykÅ‚adni prowadzÄ…cej do odmówienia tym osobom prawa wystÄ™powania w charakterze pokrzywdzonych w postÄ™powaniu karnym o to przestÄ™pstwo, byÅ‚oby niesÅ‚uszne i w odczuciu spoÅ‚ecznym caÅ‚kowicie niezrozumiaÅ‚e. Należy zatem opowiedzieć siÄ™ za interpretacjÄ…, zgodnie z którÄ… dopuszczalne jest przyznanie legitymacji pokrzywdzonego podmiotowi wystÄ™pujÄ…cemu jako strona w postÄ™powaniu okreÅ›lonym w § 1 art. 233 k.k., tzn. w postÄ™powaniu sÄ…dowym lub w innym postÄ™powaniu prowadzonym na podstawie ustawy również wtedy, gdy przedstawienie faÅ‚szywej opinii "bezpoÅ›rednio" dobro prawne tego podmiotu narusza lub mu zagraża, choćby nie naruszaÅ‚o to równoczeÅ›nie innej normy karnej.

Stanowisko przedstawione w uzasadnieniu niniejszego postanowienia nie pozostaje w sprzecznoÅ›ci z poglÄ…dem wyrażonym przez SÄ…d Najwyższy w uchwale z dnia 15 wrzeÅ›nia 1999 r. (I KZP 26/99) i sformuÅ‚owanym w odniesieniu do przestÄ™pstwa skutkowego. W przypadku przestÄ™pstwa skutkowego pokrzywdzonym może być tylko ten podmiot, którego bezpoÅ›rednio dotyczy skutek stanowiÄ…cy znamiÄ™ przestÄ™pstwa. Innej oceny wymaga natomiast problem bezpoÅ›redniego pokrzywdzenia w Å›wietle znamion przestÄ™pstwa formalnego.”

Analiza powyższego orzeczenia prowadzi do wniosku, że także zÅ‚ożenie faÅ‚szywych zeznaÅ„ przez Å›wiadków, w wyniku czego nastÄ™puje naruszenie wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci może być podstawÄ… przyznania wÅ‚aÅ›cicielowi takiej nieruchomoÅ›ci statusu pokrzywdzonego. Ostateczna ocena zależy jednak od szczegóÅ‚owej analizy konkretengo stanu faktycznego każdej sprawy. Z pytania nie wynika, co byÅ‚o podstawÄ… odmowy wszczÄ™cia przez ProkuraturÄ™ Å›ledztwa. PrzyczynÄ… nie powinien być sam fakt zÅ‚ożenia zawiadomienia przez osobÄ™, która w ocenie Prokuratury nie jest w konkretnej sprawie pokrzywdzoenym. WystÄ™pek z art. 233 kodeksu karnego Å›cigany jest bowiem w trybie z oskarżenia publicznego. Oznacza to, że wszczÄ™cie postÄ™powania w sprawie o przestÄ™pstwo Å›cigane w tym trybie nie jest uzależnione od zÅ‚ożenia zawiadomienia o popeÅ‚nieniu przestÄ™pstwa przez pokrzywdzonego. Zatem Prokuratura, po uzyskaniu informacji uprawdopodobniajÄ…cej popeÅ‚nienie przestÄ™pstwa Å›ciganego w tym trybie winna z urzÄ™du wszcząć postÄ™powanie (dochodzenie).

Zażalenie na postanowienie o odmowie wszczÄ™cia Å›ledztwa lub dochodzenia przysÅ‚uguje pokrzywdzonemu i instytucji paÅ„stwowej, samorzÄ…dowej i spoÅ‚ecznej, która zÅ‚ożyÅ‚a zawiadomienie o przestÄ™pstwie. Nie przysÅ‚uguje ono skÅ‚adajÄ…cemu zawiadomienie o przestÄ™pstwie, który jest osobÄ… fizycznÄ….

Zgodnie z art. 302 § 1 kodeksu postÄ™powania karnego osobom nie bÄ™dÄ…cym stronami przysÅ‚uguje zażalenie na postanowienia i zarzÄ…dzenia naruszajÄ…ce ich prawa. W tym przypadku należy zażalić siÄ™ na otrzymane zarzÄ…dzenie powoÅ‚ujÄ…c argumenty uzasadniajÄ…ce tezÄ™, iż jest Pan w tym postÄ™powaniu pokrzywdzonym.

SÄ…d Najwyższy przyjÄ…Å‚, że "Przewidziany w art. 306 § 2 kpk tryb rozpoznawania zażalenia na postanowienie o odmowie wszczÄ™cia postÄ™powania przygotowawczego, polegajÄ…cy na możliwoÅ›ci przychylenia siÄ™ przez prokuratora nadrzÄ™dnego do tego zażalenia, odnosi siÄ™ również do sytuacji, gdy wniesiono zażalenie na zarzÄ…dzenie prokuratora o odmowie przyjÄ™cia Å›rodka odwoÅ‚awczego od postanowienia odmawiajÄ…cego wszczÄ™cia postÄ™powania przygotowawczego" [uchwaÅ‚a SN z 27 X 1999 r., I KZP 35/99, OSNKW 1999, nr 11-12, poz. 70 z aprobujÄ…cymi uwagami R.A. StefaÅ„skiego: PrzeglÄ…d uchwaÅ‚ Izby Karnej i Wojskowej SÄ…du Najwyższego w zakresie prawa karnego procesowego za 1999 r., WPP 2000, nr 2, s. 98-102].

Logiczne jest, że tryb postÄ™powania z zażaleniem na postanowienie o odmowie wszczÄ™cia lub o umorzeniu Å›ledztwa lub dochodzenia stosuje siÄ™ także do zażalenia na zarzÄ…dzenie prokuratora o odmowie przyjÄ™cia zażalenia z tego powodu, że wniesiony zostaÅ‚ po terminie lub przez osobÄ™ nieuprawnionÄ… albo jest niedopuszczalny z mocy ustawy (art. 429 § 1 k.p. k.) [P. HofmaÅ„ski, E. Sadzik, K. Zgryzek: Kodeks..., t. II, s. 45-46; T. Grzegorczyk: Kodeks..., s. 699]. Zażalenie takie wnosi siÄ™ w terminie 7 dni do prokuratora nadrzÄ™dnego nad prokuratorem, który wydaÅ‚ zarzÄ…dzenie, a jeżeli prokurator nadrzÄ™dny nie przychyli siÄ™ do zażalenia, kieruje je do sÄ…du wÅ‚aÅ›ciwego do rozpoznania sprawy. Skoro organem powoÅ‚anym do kontroli zasadnoÅ›ci odmowy wszczÄ™cia lub umorzenia postÄ™powania przygotowawczego jest sÄ…d, to tylko ten organ może być uprawniony do rozpoznanie zażalenia na zarzÄ…dzenie blokujÄ…ce takÄ… kontrolÄ™. Wprawdzie tryb okreÅ›lony w art. 306 § 2 odnosi siÄ™ zgodnie z literalnym brzmieniem do zażalenia na postanowienie merytoryczne, ale należy przyjąć w drodze wykÅ‚adni, że identyczny tryb musi odnosić siÄ™ także do zażalenia na odmowÄ™ przyjÄ™cia zażalenia na postanowienie o wszczÄ™ciu postÄ™powania przygotowawczego; jest to bowiem decyzja blokujÄ…ca dalsze postÄ™powanie, które musi być poddane kontroli w takim samym trybie, jak orzeczenie zasadnicze. /komentarz StefaÅ„skiego do art. 302 kpk/.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kosta 2013-09-15 18:50:17

    Powiadomiłem Prokuratora o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Inspektora Miejskiego Nadzoru Budowlanego w Gorzowie wielokrotnie który mimo naszych pism kilku ,mimo jego obietnic przez okres dwóch lat nie udzielił nam żadnej odpowiedzi.Wiemy , że Inspektor umorzył sprawę ale czy miał obowiązek udzielenia nam odpowiedzi w temacie składanych doniesiń w aspekcie Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Wymusiliśmy na Prokuraturze po naszym kolejnym chybapiątym doniesieniu ie śledztwa w tej sprawie .Czy tak powinno być by Prokurator "olewał" doniesienia zgłaszane wielokrotnie. Uzupełnię Pani Prokurator Nadrzędna nie zauważyła łamania prawa przez tego Prokuratora.

  • julia 2013-04-11 23:43:46

    co moge robic dalej w tej sprawie?, z sasiadami jest coraz gorzej, maja mnie za nic poniewaz postepowanie zostalo umozone w tej sprawie, a mam calkowicie taka sama sprawe.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika