Odpowiedź prawnika: Zmiana samochodu z ciężarowego na osobowy a VAT
Jak podkreśla się w literaturze (Z. Jóźwiak, Jak wymontować kratkę, Rzeczpospolita z 8 września 2005 r.), jeśli przedsiębiorca otrzymał fakturę dokumentującą zakup samochodu przed 22 sierpnia 2005 r. i uprawniała go ona wówczas do odliczenia VAT w pełnej wysokości, to późniejsze zmiany konstrukcyjne powodujące zmianę kwalifikacji samochodu z ciężarowego na osobowy nie powinny skutkować koniecznością zwrotu odliczonego podatku. Przepisy w brzmieniu obowiązującym do 22 sierpnia 2005 r. nie wspominały nic o obowiązku korekty VAT w takiej sytuacji.
Powyższy pogląd, iż czynność przekwalifikowania samochodu ciężarowego na osobowy nie będzie rodziła skutków w postaci konieczności korygowania pierwotnie odliczonego podatku naliczonego, znajdował również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. postanowienie Urzędu Skarbowego w Zamościu z dnia 14 marca 2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygn. POIV-443/14/05; informacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z dnia 8 lipca 2004 r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, sygn. PBI-443/12/EF/2004/31). Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 4 kwietnia br. (sygn. I SA/Wr 1852/2006) wskazał natomiast, iż przedsiębiorcy, którzy po wejściu Polski do Unii Europejskiej stracili prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów z kratką, mogą wystąpić o jego zwrot. Krajowe przepisy naruszają bowiem VI Dyrektywę.

Inna jest sytuacja właścicieli samochodów ciężarowych kupionych 22 sierpnia 2005 r. lub później. Jeśli zakup takiego samochodu uprawniał do pełnego odliczenia VAT, to późniejsze zmiany konstrukcyjne skutkujące przekwalifikowaniem go na samochód osobowy mogą spowodować obowiązek korekty odliczonego VAT w rozliczeniu za okres, w którym przedsiębiorca dokona tych zmian (wynika to z nowego art. 86 ust. 5c ustawy o VAT).
