Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności a sprawy spadkowe
Jak wynika z opisu sytuacji, po jednym ze zmarłych współwłaścicieli przeprowadzono już postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, lecz jedyny spadkobierca nie złożył jeszcze wniosku o wpisanie go do księgi wieczystej. Z kolei po drugim ze zmarłych współwłaścicieli w ogóle nie jest przeprowadzane postępowanie spadkowe.
Oczywiście każdy ze współwłaścicieli może wystąpić z wnioskiem o zniesienie współwłasności nieruchomości przez jej podział fizyczny (w przypadku bloku czy kamienicy przez wyodrębnienie lokali), przez sprzedaż i podział ceny lub przez przyznanie nieruchomości jednej osobie z obowiązkiem spłat. Nie ma znaczenia, czy z wnioskiem wystąpi jedna osoba czy kilka osób i jakie udziały tym osobom przysługują.
Sąd jest w zasadzie związany treścią wniosku zawierającego zgodny projekt podziału (niższa jest wtedy także opłata sądowa). Jeśli takiego zgodnego projektu nie będzie (a muszą się zgodzić wszyscy współwłaściciele), to i tak zasadą jest zniesienie współwłasności przez podział rzeczy, czyli tak jak Państwo planują. Zgodnie bowiem z art. 211 każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. Sąd więc z zasady będzie dążył do tego, by przydzielić współwłaścicielom lokale odpowiadające wielkościom ich udziałów.
Na przeszkodzie zniesieniu współwłasności będzie jednak stało to, że nie przeprowadzono postępowania spadkowego po jednym ze współwłaścicieli. A prawo nie nakłada na spadkobierców obowiązku przeprowadzania takiego postępowania.
Jednakże Panstwo jako współwłaściciele nieruchomości, mają naszym zdaniem interes prawny w złożeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po tej osobie. Można też jednocześnie złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i o zniesienie współwłasności. Należy jednocześnie przypomnieć, iż stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.