Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W razie podjęcia pracy w wyniku przywrócenia orzeczonego przez Sąd pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy nie więcej niż za 3 miesiące (art. 56 par. 1 k.p.). Pracownikowi takiemu wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie, tj. nie więcej niż za 3 miesiące (art. 51 par. 1 k.p. w zw. z art. 57 par. 4 k.p.).
Za ten okres pracodawca będzie zobowiązany odprowadzić składki "ZUS-owskie". Wprawdzie okres przekraczający okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie (max. 3-mce), nie jest uważany za przerwę w zatrudnieniu pociagającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia, to nie powstanie obowiązek odprowadzania składek ZUS za ten okres.
Na świadectwie pracy jest m.in. określany okres zatrudnienia u danego pracodawcy. Do tego okresu zatrudnienia zostanie wliczony jedynie okres, za jaki pracownik otrzymał wynagrodzenie (max. 3 miesiące). Okres pozostawania bez pracy, za który nie przyznano pracownikowi wynagrodzenia nie zostanie oznaczony w świadectwie pracy.