Zwrot VAT

Pytanie:

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą 2 miesiące, VAT-owiec. Czy można prosić o zwrot VAT od zakupionego środka trwałego, jeżeli firma nie uzyskała jeszcze przychodów (brak VAT należnego)? Który termin zwrotu można zastosować?

Masz inne pytanie do prawnika?

24.4.2009

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zwrot VAT

Zgodnie z powszechną interpretacją art. 86 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) w brzmieniu obowiązującym przed 1 grudnia 2008 r. (tj. przed ostatnią dużą nowelizacją ustawy o VAT), w przypadku braku czynności podlegających opodatkowaniu podatnik powinien przenosić kwoty podatku naliczonego do rozliczenia w następnej deklaracji, aż do momentu wystąpienia takich czynności. Sytuacja taka ewidentnie naruszała prawo wspólnotowe - podatnik, który nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu, pozbawiony był w zasadzie prawa do odliczenia podatku. Naruszona była tym samym zasada neutralności podatkowej, a także sama konstrukcja podatku oparta na zasadzie natychmiastowego odliczenia podatku.

Porady prawne

Zatem na gruncie przepisów obowiązujących do grudnia 2008 r., zakładając, iż podatnik nie wykonuje czynności opodatkowanych, a dopiero zacznie je wykonywać, w zasadzie mógłby odliczać VAT dopiero po wykonaniu czynności opodatkowanych.

Obecnie art. 86 ust. 19 i art. 87 ust. 5a ustawy o VAT wskazują, że podatnik może przenieść kwotę podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy, a więc może również w takim wypadku wystąpić o zwrot nadwyżki podatku naliczonego. Zatem brak wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych VAT nie powinien stanowić przeszkody do uzyskania zwrotów VAT.

W takim przypadku znajdzie zastosowanie właśnie instytucja zwrotu VAT, gdyż - jak stanowi art. 87 ust. 1 ustawy o VAT - w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Podatnik może zatem albo odkładać odliczenie VAT na przyszłość i pomniejszać o ten VAT np. przyszły VAT należny, albo może żądać zwrotu VAT naliczonego na rachunek bankowy.

Zwrot VAT na rachunek bankowy nie następuje natychmiast. Niestety podstawowy termin zwrotu VAT (w ciągu 60 dni) nie ma zastosowania do podatników, którzy w danym okresie rozliczeniowym nie dokonali czynności opodatkowanych. W ich przypadku termin na dokonanie zwrotu będzie wynosił 180 dni.

Zatem termin zwrotu VAT dla podatnika będzie wynosił co do zasady 180 dni. Podatnik wprawdzie mogłaby wnioskować o skrócony okres zwrotu VAT (60 dni, zamiast 180 dni), jednak musiałby złożyć zabezpieczenie majątkowe (zabezpieczenie może być złożone w formie np. gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, poręczenia banku, weksla z poręczeniem wekslowym banku).

Sam wniosek o zwrot VAT w terminie 180 dni, który jest składany razem z deklaracją VAT, również będzie musiał być umotywowany.

Mając na uwadze, iż podatnik jest podatnikiem nowozarejestrowanym, bez historii w zakresie VAT i do tego nie wykazującym czynności opodatkowanych, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo dokonywania przez organy podatkowe kontroli w zakresie VAT przed dokonaniem zwrotu VAT na rzecz podatnika. Jest to standardowe postępowanie organów podatkowych mające zabezpieczyć Skarb Państwa przed wyłudzeniami zwrotów VAT.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców  Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów (...)

Nowe zasady zwrotu VAT za materiały budowlane

Nowe zasady zwrotu VAT za materiały budowlane

Na jakiej podstawie przysługuje zwrot?  Od 1 maja 2004 r. stawka VAT-u na materiały budowlane została podniesiona z 7 do 22 %. Osoby fizyczne, które w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z inwestycją (...)

Jak założyć grupę VAT?

Jak założyć grupę VAT?

Minister Finansów wydał objaśnienia dotyczące regulacji odnoszących się do tworzenia i funkcjonowania nowego rodzaju podatnika, jakim jest grupa VAT (GV). Celem objaśnień jest przedstawienie praktycznego rozumienia przepisów ustawy o VAT w zakresie, w jakim umożliwiają wspólne (...)

Na jakich warunkach następuje zwrot VAT za materiały budowlane?

Na jakich warunkach następuje zwrot VAT za materiały budowlane?

  Podstawowy zakres zwrotu wydatków za materiały budowlane został omówiony w poradzie: Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane? Aby mieć prawo do omawianego zwrotu, osoby fizyczne muszą spełniać także następujące warunki: poniesione wydatki (...)

Ile zwrotu VAT za materiały budowlane można uzyskać?

Ile zwrotu VAT za materiały budowlane można uzyskać?

  Limity zwrotu VAT na materiały budowlane  Zwrot VAT jest limitowany. Wysokość przysługującego zwrotu oraz wysokość przysługującego limitu, w okresie obowiązywania ustawy, uzależniona jest m.in. od tego czy inwestycja, w związku z którą poniesiono wydatki na zakup materiałów (...)

Transakcje grupy VAT w okresach przejściowych

Transakcje grupy VAT w okresach przejściowych

Ten artykuł ma na cel wyjaśnienie zagadnień finalizacji transakcji w okresach przejściowych występujących w sytuacji tworzenia i kończenia funkcjonowania grupy VAT. Od 2023 r. będzie można bowiem tworzyć grupy VAT.  Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Transakcje (...)

Ostatnie 3 miesiące na zakup materiałów budowlanych i pełny zwrot VAT

Ostatnie 3 miesiące na zakup materiałów budowlanych i pełny zwrot VAT

Niespełna 3 miesiące pozostały na zrobienie zakupów materiałów budowlanych, umożliwiających budującym i remontującym domy lub mieszkania zwrot VAT na dotychczasowych zasadach. Od początku 2014 r. zwrot podatku z tego tytułu będzie przysługiwał tylko osobom do 36. roku życia i tylko przy (...)

Postaraj się o zwrot VAT za materiały budowlane!

Postaraj się o zwrot VAT za materiały budowlane!

Od 1 maja 2004 r. stawka VAT-u na materiały budowlane została podniesiona z 7 do 22 %(od 1.01.1011 wynosi ona zasadniczo 23%). Osoby budujące czy remontujące systemem gospodarczym i zbierające faktury VAT zakupu materiałów budowlanych doczekały się pozytywnego rozstrzygnięcia kwestii (...)

Grupy VAT w prekonsultacjach

Grupy VAT w prekonsultacjach

Grupa VAT to istotne uproszczenie rozliczeń pomiędzy powiązanymi podmiotami i znaczna korzyść finansowa dla przedsiębiorstw. Jej założenie to jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak faktur wewnątrz grupy i ekonomiczna (...)

Zwrot VAT w 25 dni zamiast po pół roku

Zwrot VAT w 25 dni zamiast po pół roku

Przedsiębiorca, który w danym miesiącu nie wykonał żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu musi czekać na zwrot VAT aż 180 dni. Czas ten można skrócić do 60 dni jeśli uzyska się np. gwarancję bankową na wnioskowany zwrot. Skuteczny przedsiębiorca może jednak odzyskać zwrot VAT (...)

Podatnik Bezgotówkowy dla firm

Podatnik Bezgotówkowy dla firm

Podatnik Bezgotówkowy dla firm to najszybszy zwrot VAT w całej Unii Europejskiej Już od początku stycznia br. w ramach Polskiego Ładu przedsiębiorcy mogą korzystać z programu Podatnik Bezgotówkowy. Przedsiębiorcy mają do wyboru jeden z dwóch pakietów – (...)

Jak przygotować firmę do obsługi klientów w procedurze TAX FREE od 2022 roku?

Jak przygotować firmę do obsługi klientów w procedurze TAX FREE od 2022 roku?

Kto powinien przygotować firmę do obsługi klientów w procedurze TAX FREE od 2022 roku? Dotyczy to ciebie, jeżeli jesteś sprzedawcą oraz: prowadzisz działalność na terytorium Polski, jesteś zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzisz ewidencję sprzedaży (...)

Zwrot VAT na materiały budowlane na nowych zasadach

Zwrot VAT na materiały budowlane na nowych zasadach

6 marca 2007 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Według intencji prawodawcy zmiany mają usprawnić i uprościć tryb załatwiania wniosków osób fizycznych o zwrot wydatków (...)

Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?

Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?

Kto może się ubiegać o zwrot VAT?  Zwroty osobom fizycznym części wydatków, poniesionych przez nie na zakup materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem budynków mieszkalnych czy ich części wraz z infrastrukturą, mają być pokryte z budżetu państwa i (...)

Podatnik Bezgotówkowy dla firm już od 2022 r.

Podatnik Bezgotówkowy dla firm już od 2022 r.

Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom program Podatnik Bezgotówkowy. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie cashless. Uzyskanie takiego statusu „Klienta Premium” będzie możliwe od (...)

Zwrot VAT podróżnym

Zwrot VAT podróżnym

System zwrotu podatku podróżnym, zwany dalej systemem TAX FREE dotyczy sytuacji, w której z jednej strony – podróżni mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, z drugiej strony – sprzedawca tych towarów (...)

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

23 grudnia 2019 r. Minister Finanasów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Sprawdź, co z nich wynika. ##baner## Przedmiotowe przepisy podatkowe W dniu 1 listopada 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 (...)

Jak jest zwracany VAT za materiały budowlane?

Jak jest zwracany VAT za materiały budowlane?

  Kiedy nastąpi zwrot?  Złożenie wniosku wszczyna postępowanie w sprawie zwrotu osobie fizycznej części wydatków. W jego toku na podstawie złożonych dokumentów i ewentualnie innych dowodów weryfikowane jest prawo inwestora do dochodzenia zwrotu części wydatków.   Wedle (...)

Uproszczenie VAT-u

Uproszczenie VAT-u

  Większość zmian wynikających z ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie 1 grudnia 2008 r. Nowelizacja ma na celu uproszczenie zasad rozliczania podatku VAT i dostosowanie przepisów krajowych (...)

Split Payment, na czym polega mechanizm podzielonej płatności

Split Payment, na czym polega mechanizm podzielonej płatności

1 lipca 2018 r. wchodzi w życie dobrowolny mechanizm podzielonej płatności dla przedsiębiorców. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji realizowanych przez przedsiębiorców i dalsze uszczelnianie systemu VAT. Od 1 lipca br. można więc stosować mechanizm (...)

Jak podróżny może odzyskać VAT od zakupów w Polsce?

Jak podróżny może odzyskać VAT od zakupów w Polsce?

Zwrot VAT dla podróżnych Zgodnie z obowiązującymi przepisami - zawartymi w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (art. 126-130) - prawo do otrzymania zwrotu podatku od towarów usług, zapłaconego przy nabyciu towarów w Polsce, mają wyłącznie (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

VAT od wyposażenia biurowego

VAT od wyposażenia biurowego

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą 2 miesiące, VAT-owiec. Czy można prosić o zwrot VAT lub jego przeniesienie od zakupionych materiałów biurowych niebędących środkiem trwałym (laptop, fotele biurowe), jeżeli firma nie uzyskała jeszcze przychodów (brak VAT należnego)? (...)

Zwrot VAT przy braku sprzedaży

Zwrot VAT przy braku sprzedaży

Spółka z o.o. dokonała zakupów inwestycyjnych w marcu 2007 r. Aż do grudnia 2007 r. Spółka nie miała przychodów ze sprzedaży opodatkowanej VAT. W grudniu 2007 r. i kolejnych miesiącach 2008 r. przychody ze sprzedaży opodatkowanej VAT się pojawiły, jednak urząd skarbowy nie dokonał żadnych (...)

Zwrot VAT za materiały do remontu mieszkania

Zwrot VAT za materiały do remontu mieszkania

Zakupiłem mieszkanie 50m2 w grudniu 2006 roku. W styczniu 2007 rozpocząłem remont, do którego dokonywałem zakupów różnych materiałów w sklepach detalicznych. Na każdy zakup brałem fakturę VAT imienną wystawianą na mój adres zamelodwania. Czy przysługuje mi prawo do odzyskania 15% podatku (...)

Odzyskanie przez polską firmę VAT-u z zagranicy

Odzyskanie przez polską firmę VAT-u z zagranicy

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą - transportową. Obecnie kupuję duże auto (TIR) dostawcze. Usługi transportowe będą świadczone na terenie całej Europy, ale na początek Niemcy, Francja i Anglia. Moim zleceniodawcą będzie firma w Polsce oraz firma we Francji. Czy przy zakupie (...)

Nabycie nowego środka transportu w Unii

Nabycie nowego środka transportu w Unii

W grudniu 2005 roku kupiłem auto od litewskiej firmy zajmującej się handlem autami. Otrzymałem fakturę, na której widniała stawka i naliczony według niej podatek VAT. W kraju niestety, jako że auto było 4 miesięczne, musiałem również zapłacić VAT. O ile mi wiadomo nie ma w Unii podwójnego (...)

Zwrot podatku a usługi świadczone za granicą

Zwrot podatku a usługi świadczone za granicą

W deklaracji VAT-7 za maj 2005r + wniosek (pismo) do US wystąpiliśmy o zwrot VAT w kwocie 184 zł (różnica VAT naliczony-VAT należny) na podstawie art. 87 ust 5 w terminie zgodnym z art.87 ust. 4 czyli 60 dni. Jako firma sprzedajemy głownie usługi doradcze do Szwajcarii. Wysokość sprzedaży (...)

Pozwolenie na budowę a zwrot VAT

Pozwolenie na budowę a zwrot VAT

W 2003 r. przystąpiłam do Spółdzielni Mieszkaniowej w celu wybudowania domu mieszkalnego jednorodzinnego. Inwestorem była Spółdzielnia i na nią było wystawione pozwolenie na budowę domku. Jako członek, na podstawie podpisanej umowy, wpłacałam jedynie do Spółdzielni pieniądze za kolejne (...)

Zwrot VAT od materiałów budowlanych

Zwrot VAT od materiałów budowlanych

Uprzejmie proszę o podanie błędów, które często są popełniane przez osoby składające podanie o zwrot uniemożliwiające im uzyskanie tegoż zwrotu. Ustawa funkcjonuje już od dłuższego czasu, więc z pewnością tego typu opracowania już się pojawiły. Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia (...)

Zwrot nadwyżki podatku VAT przy stawce 0%

Zwrot nadwyżki podatku VAT przy stawce 0%

Osoby fizyczne planują zawiązać spółkę z o.o., będzie to firma handlowa. 100% sprzedaży będzie to eksport do krajów byłego Związku Radzieckiego (głównie Ukraina, Białoruś i Litwa). W związku z tym VAT od sprzedaży będzie 0%. Towar natomiast będzie kupowany z 22% VAT-em. Spodziewany (...)

Zwrot VAT za remont mieszkania

Zwrot VAT za remont mieszkania

W czerwcu 2006 r. zwróciłem się do urzędu skarbowego o zwrot części podatku VAT za materiały budowlane użyte podczas remontu domu w 2004 i 2005 roku. Wydatki te odliczałem też w ramach "ulgi remontowej" w podatku dochodowym, w związku z tym zwrotowi podlegało 55,23% zapłaconej kwoty VAT. (...)

Zwrot VAT w przypadku eksportu usług

Zwrot VAT w przypadku eksportu usług

Firma polska świadczy wyłącznie usługi poza terytorium kraju i dokonuje tu zakupów opodatkowanych VAT. W związku z tym przysługuje nam prawo zwrotu VAT. Jesteśmy zarejestrowani jako podatnik VAT unijny, nie wpłaciliśmy kaucji, działamy krócej niż 1 rok, wobec tego termin zwrotu VAT wynosi (...)

Odliczenie podatku od systemu grzewczego

Odliczenie podatku od systemu grzewczego

Państwo M przekazali swój dom jednorodzinny córce P z możliwością zamieszkiwania w nim do końca życia. Córka P jest zameldowana oraz mieszka w innym domku jednorodzinnym. Aktualnie w domu, gdzie mieszkają państwo M, należy dokonać gruntownej przeróbki i modernizacji systemu grzewczego, (...)

Zakup apartamentu a odliczenie podatku VAT

Zakup apartamentu a odliczenie podatku VAT

W marcu 2010 r. nabyliśmy wraz z żoną (wspólnota majątkowa) lokal (apartament) nad morzem. W kwietniu 2010 podpisaliśmy długoletnią umowę na wynajem tego apartamentu zarządcy i od września 2010 r. mamy z tego tytułu czerpać przychody. Nadmienię także, że ów lokal nie został nabyty w (...)

Inwestycje bez sprzedaży a zwrot VAT

Inwestycje bez sprzedaży a zwrot VAT

Spółka z o.o., istniejąca od 2004 r., od ponad roku nie ma sprzedaży (przychodów). Od czasu do czasu prowadzi treningi dla klientów (na fakturze sprzedaży treningu - zwolnione z VAT). Od jakiego czasu firma przygotowuje się do zmiany profilu działalności zakupując sprzęt komputerowy, oprogramowanie, (...)

Ulga remontowa i zwrot VAT

Ulga remontowa i zwrot VAT

W dniu 20 sierpnia 2005 roku zakończyłem budowę budynku mieszkalnego. Korzystałem wcześniej z ulgi budowlanej, która zakończyła się w końcem 2004 roku, tak więc faktur otrzymanych w przed zakończeniem budowy (styczeń - lipiec 2005) nie będę mógł wykorzystać do odliczeń związanych (...)