19.11.2017
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
Na czym polega Program "Mieszkanie dla młodych"?
Zakup mieszkania to spore wyzwanie finansowe dla każdego młodego człowieka. Dlatego od stycznia 2014 r. kupujący swoje „M” mogą liczyć na pomoc państwa w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”.
Pomoc polega na dofinansowaniu wkładu własnego. Rodziny, w których pojawi się trzecie dziecko własne bądź przysposobione, mogą dodatkowo otrzymać pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu. Poza tym osoby, które rozpoczną budowę własnego mieszkania (lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego), mogą na nowych zasadach skorzystać z tzw. częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane.
Jakie warunki należy spełnić?
Warunki uzyskania pomocy są następujące:
- nie można posiadać innego mieszkania (także w przeszłości) - ten warunek nie dotyczy osób lub rodzin z trojgiem dzieci;
- wiek do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka) - ten warunek nie dotyczy osób lub rodzin z trojgiem dzieci;
- zaciągnięty kredyt na co najmniej 50% ceny mieszkania, na co najmniej 15 lat;
- cena mieszkania nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.
Na jakie dofinansowanie można liczyć?
Dofinansowanie obejmuje:- dopłatę do 50 m2 (nie więcej niż powierzchnia kupowanego mieszkania) lub 65 m2 w przypadku osób/rodzin z trojgiem dzieci;
- 10% dopłaty do wkładu własnego dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci;
- 15% dopłaty do wkładu własnego dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko;
- 20% dopłaty do wkładu własnego dla osób i małżeństw wychowujących dwoje dziecko;
- 30% dopłaty do wkładu własnego dla osób i małżeństw wychowujących przynajmniej troje dzieci;
- dodatkowe 5% na wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu dla osób, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie (bądź kolejne) wychowywane dziecko;
- dopłatę liczona w odniesieniu do wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.

Jak ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego?
Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego składa się wraz z wnioskiem o kredyt w wybranym przez siebie banku (bądź bankach), który przystąpił do programu. Do wniosku trzeba dołączyć:
- pisemne oświadczenie o spełnieniu na dzień złożenia wniosku warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 (o nieposiadaniu na własność domu jednorodzinnego czy lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, bądź własności lub współwłasności budynku, jeśli udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny), wraz z pisemnym oświadczeniem, że ten warunek będzie spełniony także w dniu nabycia mieszkania; nie dotyczy osób/rodzin wychowujących przynajmniej 3 dzieci,
- pisemne zobowiązanie - w przypadku najmu lokalu mieszkalnego lub posiadania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu - do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego lub zrzeczenia się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej i opróżnienia tego lokalu, w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania,
- pisemne oświadczenie o tym, że nabywane mieszkanie służyć będzie zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.
Bank może wymagać okazania innych dokumentów, które pomogą mu stwierdzić, że spełnione są wszystkie kryteria określone w ustawie, tj. np. wiek beneficjenta, powierzchnia użytkowa mieszkania, cena zakupu. Weryfikacja zdolności kredytowej odbywa się na podstawie wewnętrznych procedur danego banku.
Po sprawdzeniu dokumentów przez bank przyjmujący wniosek, dalsza procedura udzielania dofinansowania wkładu własnego odbywa się w ramach współpracy pomiędzy bankiem i Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji warto wcześniej skontaktować się z wybranym bankiem, który przystąpił do programu Mieszkanie dla Młodych, w celu upewnienia się odnośnie do procedury oraz niezbędnych dokumentów.
Lista banków, które przystąpiły do programu jest na bieżąco aktualizowana na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego.
Jak skorzystać z programu Mieszkanie dla młodych po wstrzymaniu naboru wniosków z limitem wypłaty w 2017 r.?
BGK 8 sierpnia 2017 r. poinformował o osiągnięciu poziomu 100% planowanych wypłat na 2017 rok. Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, rozpatrzone zostaną wszystkie wnioski nabywców o dofinansowanie wkładu własnego, przekazane do BGK do dnia ogłoszenia informacji o osiągnięciu limitu rocznego.
8 sierpnia 2017 r. ruszył na krótko ponowny nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie "Mieszkanie dla Młodych". Wprowadzona nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (zob. "Mieszkanie dla Młodych – reaktywacja") ma umożliwić pełne wykorzystanie limitu środków przeznaczonych do wypłaty w roku 2018. W związku z tym, że będzie to ostatni rok funkcjonowania programu „Mieszkanie dla Młodych”, wnioski o przyznanie finansowego wsparcia w ramach dostępnego limitu będzie można składać w okresie od 1 stycznia do 30 września 2018 r. w ramach przewidzianego ustawą limitu przeznaczonego na finansowe wsparcie - do wysokości 762 mln zł.
Cały czas są zaś przyjmowane wnioski o dodatkowe dofinansowanie po urodzeniu lub przysposobieniu trzeciego bądź kolejnego dziecka. Wnioski o dodatkowe dofinansowanie po urodzeniu trzeciego dziecka będzie można składać w ciągu 5 lat od dnia nabycia mieszkania, a więc nawet po 2018 r., kiedy nastąpi zakończenie programu MdM i zamknięcie możliwości składania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego.
Nadal mogą też być składane do urzędów skarbowych wnioski o tzw. zwrot VAT na nowych zasadach – puli środków na ten mechanizm nie dotyczy roczny limit określony przez ustawę o funkcjonowaniu MdM.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1184, ze zm.).

Potrzebujesz porady prawnej?
Mieszkanie dla Młodych – reaktywacja
Mieszkanie dla Młodych – wznowienie przyjmowania wniosków 8 sierpnia 2017 r. ruszył ponowny nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie "Mieszkanie dla Młodych". Wznowienie naboru jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o pomocy państwa (...)
Kto zyska, a kto straci na dopłatach do kredytów? Są kolejne szczegóły
Projekt założeń projektu ustawy o pomocy państwa w kupnie pierwszego mieszkania przez młodych - program Mieszkanie dla Młodych trafił do konsultacji społecznych. Zakończą się w pierwszym tygodniu grudnia. Tymczasem rząd ujawnia kolejne szczegóły programu. Wiceminister budownictwa Piotr (...)
Będzie łatwiej o mieszkanie dla młodych
Większe dopłaty i możliwość nabycia mieszkania spółdzielczego. To główne zmiany przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury, które mają ułatwić nabywanie mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MDM). Przyczyny zmian Zmiany mają wejść w życie w 2015 roku, (...)
Już 23 listopada wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Ustawa wprowadza system wsparcia finansowego dla osób do 35 roku życia, które chcą nabyć mieszkanie czy dom na kredyt. Mimo tego, że ustawa wchodzi w życie w listopadzie, (...)
Nowe prawo pomoże młodym zdobyć mieszkanie
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o pomocy państwa w kupnie pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Wprowadzany ustawą program „Mieszkanie dla młodych” (MDM) jest skierowany do osób poniżej 35. roku życia, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Otrzymają (...)
Mieszkanie dla młodych - mieszkanie dla bogatych?
Już niebawem rusza kolejny wielki program dofinansowania dla młodych osób. Wprawdzie „Rodzina na swoim” zakończyła swój byt w 2012 roku, od 2014 będzie można składać wnioski o dofinansowanie w programie o pięknej nazwie „Mieszkanie dla młodych”. Czy rzeczywiście (...)
Rząd pomoże wynajmować mieszkanie
Ruszyły konsultacje publiczne programu dopłat do czynszu Od nowego roku ruszy system dopłat do czynszu dla najemców nowych mieszkań i mieszkań na obszarach poddanych rewitalizacji. Dopłaty otrzymają osoby spełniające kryteria dochodowe zapisane w ustawie. Wysokość dopłaty będzie (...)
"Mieszkanie dla młodych" w uzgodnieniach międzyresortowych
Na początku lutego Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej planuje podsumowanie trwających uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Resort przypomina, że program Mieszkanie dla młodych został zapowiedziany (...)
14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Przeczytaj najważniejsze tezy, jakie z nich wynikają. ##baner## Istota ulgi dla młodych Objaśnienia dotyczą stosowania (...)
Mieszkanie dla młodych. Projekt trafi do konsultacji
Projekt ustawy o nowym programie dopłat został skierowany do uzgodnień wewnętrznych. Chodzi o pierwsze mieszkanie starającej się o pomoc osoby, a na wysokość dopłat będzie mieć wpływ liczba dzieci.Osoba, która będzie chciała skorzystać z dopłat, będzie musiała przedstawić oświadczenie, (...)
Mieszkanie dla młodych - nowy program od 2014 roku
Program „Mieszkanie dla młodych” zastąpił program „Rodzina na swoim”, który wygasł z końcem 2012 r. Dzięki nowej ustawie z pomocy państwa skorzystać będą mogli nie tylko małżonkowie, ale także osoby samotne i samotnie wychowujące dzieci. Program będzie obowiązywać (...)
Rząd zdradza plany na przyszłość
Najważniejsze dokonania rządu zebrano na specjalnej stronie www.2lata.premier.gov.pl. Znajdziecie tam przegląd najważniejszych działań poszczególnych resortów. Czym rząd chwali się na półmetku obecnej kadencji? RODZINA Urlop rodzicielski Obowiązuje roczny urlop po urodzeniu dziecka. (...)
Tańsze zakupy budowlane jeszcze przez miesiąc
Zwrot VAT za materiały budowlane będzie przysługiwał wyłącznie za faktury wystawione do końca bieżącego roku. Zmiana nie obejmie jednak wszystkich. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej stawka VAT na materiały budowlane została podniesiona z 7 do 22 proc. (obecnie 23 proc.) Remontujący (...)
Zmiany w MdM. Większe dopłaty dostaną...
Zainteresowanie ponad trzy razy większe niż programem Rodzina na Swoim i ponad miliard złotych wartości udzielonych kredytów. To bilans pierwszego półrocza działania programu Mieszkanie dla Młodych. Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zamierza zmodyfikować swój flagowy program. (...)
Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej (...)
Nawet do 5390 zł miesięcznie dla wybitnych młodych naukowców w 2019 r.
Już od 2 maja można składać wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Nabór potrwa do 31 maja 2019 r. ##baner## Młody naukowiec, czyli kto? Zgodnie z definicją wprowadzoną (...)
Stypendium dla wybitnych młodych naukowców
Od 1 grudnia do 31 grudnia 2022 r. można składać wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Nawet 5 390 zł miesięcznie może otrzymać wybitny młody naukowiec Od 1 grudnia br. można składać (...)
Zmiany w pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi
Czego dotyczy nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi? Nowelizacja ma umożliwić pełne wykorzystanie w latach 2017–18 środków przeznaczonych na program „Mieszkanie dla Młodych” - poprzez wznowienie przyjmowania wniosków (...)
Nowe zasady Mieszkania dla młodych (MDM)
W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Rodziny wielodzietne Najwięcej korzyści nowelizacja ustawy przyniesie rodzinom wychowującym troje lub więcej dzieci. Po pierwsze rodzin tych nie będzie (...)
Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)