Abonament medyczny bez podatku

Pracownik nie musi płacić podatku od pakietów medycznych udostępnionych jemu i jego rodzinie przez pracodawcę. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

Wyrok ma ogromne znaczenie dla wielu firm. Problem budzi ogromne kontrowersje, bo powstał z winy organów podatkowych. Przez wiele lat we wszystkich interpretacjach potwierdzały one, że od tego rodzaju świadczeń pracownicy nie muszą płacić podatku. A to dlatego, że nie można stwierdzić, czy pracownik, który ma wykupiony pakiet medyczny, rzeczywiście z niego korzysta.

(...)Nie można się zgodzić z wykładnią przepisów dokonaną przez organy podatkowe. Z ustawy o PIT wynika, że przychodem jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Tymczasem wykupienie przez pracodawcę abonamentu medycznego jest jedynie postawieniem do dyspozycji zatrudnionych pewnych świadczeń. O ile postawienie do dyspozycji pieniędzy i wartości pieniężnych wystarczy, aby pracownik osiągnął przychód, o tyle dla nieodpłatnych świadczeń konieczne jest ich otrzymanie (skonsumowanie). Przepisy nie dają więc podstaw do naliczania podatku od zaoferowanych pracownikom w taki sposób usług – zauważyła pełnomocnik spółki Dominika Dragan-Berestecka. Podkreśliła, że zakład pracy nie jest w stanie stwierdzić, czy zatrudniony faktycznie skorzystał z udostępnionych świadczeń. Nie można więc odprowadzać podatku. Nie wiadomo bowiem, czy odniósł jakiekolwiek realne korzyści.

Porady prawne

(...)Pracownicy, którym zakład pracy pobrał podatek od abonamentu medycznego, mają szansę go odzyskać. W tym celu powinni skorygować zeznanie i złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty za rok, w którym pracodawca odprowadził podatek. Może to być znaczna kwota. Wartość abonamentu jest bowiem doliczana do wynagrodzenia.

Rzeczpospolita 22.08.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika