Zwolnienie z abonamentu RTV

Obowiązująca Ustawa o opłatach abonamentowych przewiduje możliwość zwolnienia niektórych osób z obowiązku płacenia abonamentu RTV.

Aby skorzystać z takiego przywileju, należy złożyć w urzędzie pocztowym oświadczenie o prawie do zwolnienia z abonamentu RTV oraz dokumenty potwierdzające spełnienie warunków niezbędnych do uzyskania tego prawa. Konieczny będzie także dowód osobisty abonenta. 

Zwolnienie z obowiązku zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego zaczyna obowiązywać od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano zwolnienie z opłat abonamentowych.

W przypadku, gdy osoba korzystająca ze zwolnienia nie spełnia już warunków do jego posiadania, powinna zgłosić ten fakt w urzędzie pocztowym w ciągu 14 dni od dnia, w którym zmiana nastąpiła.

W przypadku okresowych zwolnień od opłat RTV, abonent jest zobowiązany do terminowego przedstawienia dokumentów potwierdzających przedłużenie uprawnień. W przeciwnym razie w kolejnych miesiącach opłaty abonamentowe będą naliczane zgodnie z obowiązującym cennikiem.

 

Kto jest zwolniony z abonamentu?

Ustawa zwalnia z płacenia abonamentu RTV osoby:

  • zaliczane do I grupy inwalidów, całkowicie niezdolne do pracy lub o znacznym stopniu niepełnosprawności, a także osoby całkowicie lub okresowo niezdolne do pracy na roli,
  • które ukończyły 75 lat,
  • z trudną sytuacją materialną: bezrobotni, osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne; rentę socjalną; spełniające kryteria dochodowe o przyznaniu świadczenia rodzinnego; korzystające z zasiłków stałych, okresowych lub celowych; z prawem do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
  • niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub z obustronne upośledzeniem słuchu, a także osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 %,
  • które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w roku poprzedzającym,
  • będące inwalidami wojennymi i wojskowymi, a także osoby posiadające status członka rodziny po zmarłym kombatancie, który był inwalidą wojennym lub wojskowym.

Pełny wykaz osób zwolnionych z opłat RTV oraz informacje o niezbędnych dokumentach, które trzeba złożyć w urzędzie pocztowym, znajdziesz w artykule: Kto nie zapłaci abonamentu RTV.

Zwrot zapłaconego z góry abonamentu

Abonament uiszczony z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc przez osoby, które nabyły prawo do zwolnienia, podlega zwrotowi za miesiące, za które opłaty są nienależne.

Aby otrzymać zwrot nadpłaty abonent nie będzie musiał dopełniać żadnych dodatkowych formalności  - mówi rzecznik Poczty Polskiej. 

- Zwrot będzie przyznany automatycznie. Wystarczy, że abonent złoży dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia. Przykładowo jeśli abonent dokonał opłaty za cały rok z góry, a w marcu dostarczy dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia, to otrzyma zwrot nadpłaty za okres od 1 kwietnia do końca roku w ciągu 14 dni - licząc od dnia dokonania czynności związanych z uzyskaniem zwolnienia. Pieniądze zostaną dostarczone przekazem pocztowym na adres, który został podany na dokumentach uprawniających do ulgi - tłumaczy dla e-prawnik.pl Michał Dziewulski.

 

Kto zapłaci abonament?

Przypomnijmy, iż do uiszczania opłat abonamentowych zobowiązany jest każdy, kto posiada sprawny, działający odbiornik radiowy i/lub telewizyjny. Dotyczy to także odbiorników radiowych w samochodach.

Osoby fizyczne dokonują wpłaty jednorazowo niezależnie od ilości posiadanych w gospodarstwie domowym odbiorników. Natomiast przedsiębiorcy muszą zapłacić abonament za każdy telewizor i radio. Do drugiej grupy wliczane są także żłobki, szkoły publiczne i prywatne, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria oraz domy pomocy społecznej.

Każdy, kto posiada radio i/lub telewizor, powienien swój odbiornik zarejestrować w urzędzie pocztowym lub przez internet. Szczegółowy opis rejestracji znajdziesz w artykule: Jak zarejestrować odbiornik RTV?.

Obowiązek zapłaty abonamentu powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji. Abonament trzeba opłacać do 25 dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Możliwe jest także jednorazowe uiszczenie opłaty za większy okres niż jeden miesiąc - wówczas opłaty są niższe. Pełne zestawienie zniżek znajdziesz tutaj.