Aby Rzecznik Praw Dziecka mógł skuteczniej stać na straży praw dziecka...
Czego dotyczą proponowane zmiany?
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka dotyczy doprecyzowania kwalifikacji zawodowych osoby piastującej stanowisko RPD, obowiązku wszczęcia działania RPD na każdy wniosek obywateli lub organizacji, wzmocnienia roli RPD wobec organów do których zwraca się z wnioskami o wyciągnięcie sankcji za naruszanie praw dziecka, obowiązku współpracy RPD z ruchami obywatelskimi, stowarzyszeniami pracującymi na rzecz ochrony praw dziecka. Projektem zajmuje się teraz Sejm.
Propozycja ta ma na celu umożliwienie Rzecznikowi Praw Dziecka skuteczne wypełnianie ustawowych obowiązków stania na straży praw dziecka zapisanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencji o prawach dziecka i innych przepisach prawa. Rzecznik Praw Dziecka winien dysponować instrumentami zapewniającymi efektywność podejmowanych działań systemowych i prawnych, których naczelnym celem jest dobro dziecka.
Jakie zmiany mają umożliwić Rzecznikowi Praw Dziecka skuteczne wypełnianie ustawowych obowiązków stania na straży praw dziecka zapisanych w Konstytucji?
Proponuje się m.in. sprecyzowanie kwalifikacji zawodowych i warunków, jakie winna spełniać osoba ubiegająca się o pełnienie funkcji Rzecznika Praw Dziecka. Od jego wykształcenia, znajomości problematyki, od autorytetu i szacunku, jakim się cieszy, w znacznej mierze zależy bowiem skuteczność działań podejmowanych dla dobra dzieci.
Projekt wprowadza obowiązek podjęcia działania przez Rzecznika na każdy wniosek obywateli lub ich organizacji (np. stowarzyszeń, fundacji) wskazujący na naruszenie praw lub dobra dziecka. Obecne brzmienie przepisu, ograniczające działanie Rzecznika do działania z inicjatywy własnej, nie zapewniło w wystarczającym stopniu realizacji ustawowych celów funkcji Rzecznika.
Proponowana nowelizacja umożliwia Rzecznikowi skuteczne monitorowanie sytuacji dzieci, w związku z tym skuteczniejszą ich ochronę prawną. Ponadto projekt wzmacnia rolę Rzecznika wobec organów, do których się zwraca z wnioskami, włącznie z możliwością wnioskowania o wyciągnięcie sankcji wobec osób naruszających prawa dziecka. Przepisy te nakładają na te organy ustawowy obowiązek szybkiej reakcji na wystąpienia Rzecznika oraz daje Rzecznikowi możliwość zaskarżania niewłaściwie jego zdaniem podjętych działań do wyższych instancji.
Proponowana nowelizacja zapewnia też Rzecznikowi właściwą współpracę z organami, organizacjami i instytucjami, do których się zwraca poprzez wyszczególnienie ich obowiązków wobec Rzecznika.
Projekt nakłada na Rzecznika obowiązek współpracy ze stowarzyszeniami, ruchami obywatelskimi i innymi dobrowolnymi zrzeszeniami i fundacjami pracującymi na rzecz ochrony praw dziecka, która to współpraca pozwoli na pełną wiedzę oraz na szybką reakcję na wszelkie próby łamania, nieprzestrzegania praw dzieci lub konieczność zmian w prawie w tym zakresie.
Podstawa prawna:
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka (sejmowy druk nr 434)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?