Akcyzy nie można pobierać 2 razy...

Problem prawny, który trafił pod rozstrzygnięcie NSA, dotyczył zakresu zwolnienia od akcyzy w nieobowiązujących już przepisach rozporządzenia MF z 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego. Organy podatkowe w 2003 r. sprzedawały podatnikom papierosy odebrane przemytnikom i pobierały od nich 70% akcyzę, nie przyznając im prawa do obowiązującego zwolnienia z tego podatku. Papierosy z przemytu nie były oznaczone ceną detaliczną. Powstała zatem wątpliwość, czy podatnicy akcyzy, którzy sprzedawali papierosy nieoznaczone ceną detaliczną, korzystali ze zwolnienia z akcyzy.

Porady prawne

Naczelny Sąd Administracyjny w 7-osobowym składzie podjął następującej treści uchwałę: 

w stanie prawnym obowiązującym w 2003 r. podatnicy podatku akcyzowego dokonujący sprzedaży papierosów nieoznaczonych ceną detaliczną (art. 37 ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym; Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) korzystali ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w § 12 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 27, poz. 269 ze zm.).

NSA zauważył, iż przepisy nie definiują sprzedawcy w podatku akcyzowym. Zdaniem Sądu sprzedawcą jest każdy, kto sprzedaje wyroby akcyzowe, czyli również podatnik sprzedający papierosy bez ceny detalicznej. Powołując się na wykładnię celowościową NSA stwierdził, iż zaostrzone zasady opodatkowania akcyzą dotyczyły obrotu nielegalnego. Jednak w spornej sprawie sprzedaż papierosów była dokonywana w przetargu od organów podatkowych, a podatek został już zapłacony. W związku z tym NSA uznał, iż akcyza jest podatkiem jednofazowym. Ponieważ zaś istnieje zakaz podwójnego opodatkowania, więc podatnicy, którzy sprzedawali papierosy nieoznaczone ceną detaliczną, nie mieli obowiązku ponownej zapłaty akcyzy, byli bowiem obejęci zwolnieniem.

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 grudnia 2007 r., sygnatura akt I FPS 6/07


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika