Problemy zaczynają się już od określenia przesłanek upadłości. Niewypłacalność, o której mowa w art. 11 i 12, została zdefiniowana zbyt szeroko. Dłużnik jest niewypłacalny, jeśli nie wykonuje wymagalnych zobowiązań. W takim ujęciu większość przedsiębiorców działa na granicy niewypłacalności. Wystarczy na przykład nie uregulować rachunków za telefon i prenumeratę prasy. Okresowe nieregulowanie długów nie musi zresztą wynikać z niewypłacalności, lecz może być podyktowane grą rynkową. Padają więc postulaty, aby wrócić do przesłanki z dawnego przepisu, która za upadłego pozwalała uznać przedsiębiorcę, jeśli "zaprzestałpłacenia długów". Jednak i ta propozycja budzi wątpliwości, skoro w ciągu 65 lat nie wypracowano zadowalającej wykładni tego sformułowania.
Bardzo dobre, ale z wadami, czyli o prawie upadłościowym
Powiązane artykuły
Sądowy dział spadku - kiedy i jak go przeprowadzić?
Wszystko o sądowym dziale spadku w 2025 roku. Kiedy warto się ubiegać, jakie dokumenty są potrzebne, ile kosztuje i jak przebiega postępowanie. Praktyczny przewodnik krok po kroku.
Ochrona dóbr osobistych
Dobra osobiste są atrybutem każdej osoby fizycznej. Ze względu na ich charakter, dobra osobiste są nieodłącznie związane z człowiekiem, bez względu na stan jego zdrowia czy psychiki. Dlatego też (...)
Mieszkanie z licytacji komorniczej – dlaczego warto je kupić?
W ostatnich latach nastąpił wzrost cen mieszkań. Szczególnie w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, cena za metr kwadratowy mieszkania jest bardzo wysoka. I o ile deweloperzy (...)
Czym jest testament? Wiadomości ogólne
Na wstępie należy zaznaczyć, iż w polskiej terminologii prawa termin, testament, występuje w dwóch znaczeniach. Po pierwsze, rozumiany jest jako czynność prawna o określonych cechach (o (...)
Jakie zasady obowiązują w prawie cywilnym?
Zasady prawa cywilnego to kategoria norm prawnych, któe wyróżniają się swoją doniosłością i szczególną rolą, jaką pełnią w ramach tej gałęzi prawa. Stanowią one podstawowe założenia, (...)
Kiedy dokonane przez Ciebie czynności prawne stają się bezskuteczne, a kiedy nieważne?
W prawie cywilnym wielokrotnie można spotkać się z pojęciami nieważności czy bezskuteczności określonej czynności prawnej. We wszystkich tych przypadkach chodzi o określone sankcje jakie powstają (...)
Egzekucja z Nieruchomości 2025 - Kiedy Komornik Może Zająć Nieruchomość?
Kompleksowy przewodnik po egzekucji z nieruchomości w 2025 roku. Dowiedz się kiedy komornik może zająć nieruchomość, jak przebiega proces i jakie są nowe możliwości licytacji elektronicznej.
Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?
Dowiedz się kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek. Kompleksowy przewodnik 2025 z przykładami praktycznymi, terminami i nowościami dotyczącymi fundacji rodzinnych.
Odrzucenie spadku 2025 - Kompletny poradnik prawny. Terminy, procedura, skutki
Odrzucenie spadku 2025 - aktualne przepisy, terminy, procedura. Kiedy można odrzucić spadek? Jak złożyć oświadczenie? Skutki prawne. Nowe zmiany od 2023 r.
Formy reglamentacji działalności gospodarczej
Prawo przedsiębiorców porządkuje katalog form reglamentacji działalności gospodarczej. W Prawie przedsiębiorców do niezbędnego minimum ograniczone zostały przepisy ogólne (...)