Będą podwyżki dla byłych prezydentów

4.2.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Jaruzelski, Wałęsa i Kwaśniewski dostaną miesięcznie 75 procent zasadniczego wynagrodzenia urzędującej głowy państwa.

Taka zmianę zakłada uchwalona przez posłów nowelizacja ustawy o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument skierowano do Senatu.

Dzisiaj byłym prezydentom RP przysługuje dożywotnio pensja równa połowie wynagrodzenia zasadniczego, które otrzymuje urzędujący prezydent.

Nowe przepisy będą dotyczyły prezydentów wybieranych od 1989 r. w wyborach powszechnych lub przez Zgromadzenie Narodowe. Podwyżka obejmie zatem Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Ich dożywotnia pensja wzrośnie z 50 do 75 procent zasadniczej pensji obecnej głowy państwa, która wynosi obecnie - według informacji Kancelarii Prezydenta - 12.365,22 zł brutto. Oprócz tego urzędujący prezydent dostaje dodatek funkcyjny w wysokości 5.299,38 zł oraz za wysługę lat. W sumie wychodzi 20.137,64zł brutto.

Zgodnie ze zmianami byli prezydenci mogą zatem liczyć na blisko 9,3 tys. zł brutto miesięcznie (75 proc. z wynagrodzenia zasadniczego).

Według Przyjaznego Państwa – które opracowało projekt – obecne wynagrodzenie byłych prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, kształtujące się na poziomie nie przekraczającym kwoty 4 tys. zł netto, w znaczącym stopniu odbiega od realiów średniego wynagrodzenia w kraju oraz całkowicie rozmija się z wynagrodzeniem otrzymywanym przez byłe głowy państw UE i USA – dla porównania w Niemczech kwota ta wynosi równowartość ponad 20 tys. zł  a w USA ponad 40 tys. zł.

- Obecne wynagrodzenie, nie przekraczające kwoty 4 000 złotych netto jest, zdaniem wnioskodawców, upokarzająco niskie dla osoby sprawującej uprzednio najwyższą funkcję w państwie – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Wyższe uposażenie ma być wypłacane im od pierwszego dnia następnego miesiąca po ukazaniu się ustawy w Dzienniku Ustaw.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Odsetki

Dzisiaj 3:8:6 przez: Raflew

Prawo do działki

14.10.2021 przez: mementomori9

Prawo do działki

14.10.2021 przez: mementomori9

Oświadczenie od redakcji przy chęci publikacji pracy

13.10.2021 przez: AnnaDabrowskaWro