Będzie nowa ustawa o prokuraturze

Prokuratura Generalna przedstawiła skład zespołu, który przygotuje założenia do nowych przepisów. Co chcą zmienić?

Rozpoczęcie prac nad nową ustawą o prokuraturze zapowiedział pod koniec października Prokurator Generalny Andrzej Seremet.

Gazeta Prawna przypomina, że całą sprawę wywołało zamieszanie związane z wyborem na posłów prokuratorów w stanie spoczynku, Bogdana Święczkowskiego i Dariusza Barskiego. – Różne interpretacje przepisów o zakazie łączenia mandatu posła ze statusem prokuratora w stanie spoczynku są jednym z dowodów na konieczność uchwalenia nowej ustawy o prokuraturze – cytuje dziennik słowa Seremeta.

Porady prawne

Jako przykłady obszarów wymagających nowych regulacji – poza sprawą prowadzenia przez prokuratorów działalności politycznej i ich udziału w organach władzy – szef prokuratury wymienił relacje prokuratora generalnego z Sejmem i organami wykonawczymi oraz funkcjonowanie prokuratury wojskowej i pionu śledczego IPN.

Seremet twierdzi również, że konieczna jest zdefiniowanie zakresu działalności prokuratury jako organu czuwającego nad ściganiem przestępstw i kontrolującego przestrzeganie praworządności – czytamy na łamach Gazety Prawnej.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Janusz Bartkiewic 2013-11-16 17:23:41

    To same bzdety. Prawdziwa reforma prokuratury nastąpi wtedy, gdy zostaną wprowadzone przepisy pozwalające NATYCHMIASTOWO wyrzucić z prokuratury każdego prokuratora, który stosował areszty wydobywcze, fałszował protokoły przesłuchania, namawiał do składania fałszywych zeznań. Wtedy gdy zostanie zlikwidowana korporacja (Krajowa rada Prokuratury) a fakty takich prokuratorskich przestępstw potwierdzi np. komisja śledcza sejmu lub komisja ministra sprawiedliwości (sprawiedliwości, a nie prokuratora generalnego). No i zniesienie immunitetu prokuratorskiego, bo niby dlaczego prokurator nie może odpowiadać tak jak policjant, a przecież śledztwa prowadza policjanci,a prokuratorzy je jedynie nadzorują i przejmują sprawę, gdy sprawca zostaje zatrzymany. Taka jest prawda.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika