Jak pokazują sondaże, jedynie 4-5 proc. Polaków ma zaufanie do obecnego Sejmu Obecny Sejm na swoim koncie zapisze uchwalenie rekordowo dużej liczby ustaw i uchwał, ale raczej w kronikach parlamentaryzmu wypominane będą mu sprawy, których nie załatwiono. Do tej pory Sejm uchwalił 824 ustawy. Do końca kadencji pozostały trzy posiedzenia, a zatem ich liczba może wzrosnąć o kilkanaście nowych ustaw. Dla porównania: Sejm w latach 1993-1997 przyjął 470 ustaw. Poprzedni, w którym większość miała AWS i UW - 650, ale rząd Jerzego Buzka przeprowadził cztery wielkie reformy (administracyjno-terytorialną, samorządową, zdrowotną i ubezpieczeniową). Faktem jest też, że Trybunał Konstytucyjny nie miał wcześniej tyle pracy, co w ostatnim 4-leciu. Nigdy też wcześniej sędziowie trybunału nie zakwestionowali aż tylu przepisów i nie wydali tak wielu miażdżących orzeczeń.
Bez zaufania do Sejmu
Powiązane artykuły
Jakie są skutki działania rzekomego pełnomocnika?
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. To uregulowanie zawarte w kodeksie (...)
Zakładanie spółki cywilnej - Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną?
Sprawdź jak założyć spółkę cywilną w 2025 roku. Poznaj wymagania, koszty, procedury rejestracji w CEIDG oraz zalety i wady tej formy działalności gospodarczej.
Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej w 2025 roku
Kompletny przewodnik po spółce cywilnej w 2025 roku. Dowiedz się o zasadach funkcjonowania, zaletach, wadach i nowych regulacjach podatkowych obowiązujących od 2025.
Mobbing w pracy - jak się bronić
Kompleksowy poradnik o mobbingu w pracy w 2025 roku. Nowa definicja, prawa pracownika, odszkodowania do 6 miesięcy wynagrodzenia, sposoby obrony i procedury. Dowiedz się jak skutecznie walczyć z mobbingiem.
Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?
W artykule niniejszym omówione zostały poszczególne przyczyny wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę wraz z oceną ich zasadności. Nie da się jednoznacznie określić czy dana przyczyna ujęta (...)
Ugoda pozasądowa
Uczestnicząc w obrocie gospodarczym, jesteśmy stale związani różnego rodzaju stosunkami prawnymi z wieloma podmiotami. Wcześniej czy później na tle któregoś z nich może powstać (...)
Zasady ogólne Prawa przedsiębiorców
Dzięki zasadom ogólnym w Prawie przedsiębiorców wyrażone zostały wartości, naktórych muszą się opierać relacje między biznesem i administracją. Są one dla prawa gospodarczego (...)
Nakładanie kar administracyjnych
Od 1 czerwca 2017 r. obowiązują jednolite standardy wymierzania i nakładania kar, a także udzielania ulg w ich wykonaniu. Ma to zapewnić odpowiednią do rodzaju i wagi naruszenia prawa (...)
Ograniczenia kontroli działalności gospodarczej
Znaczące zmiany w zakresie kontroli weszły w życie już 1 stycznia 2017 r., a kolejne z wejściem w życie tzw. Konstytucji Biznesu, w tym Prawa przedsiębiorców.
Jak chronić swoje dobra osobiste?
Jeżeli chodzi o dobra osobiste to ich katalog otwarty zawarty jest w przepisie art. 23 k.c. Doktryna i orzecznictwo doprecyzowuje charakter tych dóbr oraz metody ich ochrony. Gdy nasze dobra osobiste (...)