Bieg okresu zakazu prowadzenia pojazdów
Wobec oskarżonego orzeczony został środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, ale Sąd nie zobowiązał go do zwrotu prawa jazdy, sam oskarżony nie zwrócił tego dokumentu, a starosta nigdy nie wydał decyzji o cofnięciu oskarżonemu uprawnień. W związku z tym pojawiły się wątpliwości, w jaki sposób liczyć bieg okresu, na jaki orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów. Sprawa trafiła na skutek pytania prawnego do Sądu Najwyższego, który odmówił podjęcia uchwały, ale stwierdził, że
Jeżeli sąd z obrazą art. 43 § 3 k.k. nie zobowiązał skazanego do zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów, bieg okresu na który orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów rozpoczyna się z dniem uprawomocnienia się wyroku skazującego.
Wybrane argumenty z uzasadnienia:

Zgodnie z art. 43 § 2 oraz § 3 k.k. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązuje od daty uprawomocnienia się orzeczenia, z tym że okres, na jaki go orzeczono nie biegnie, gdy skazany odbywa karę, nawet za inne przestępstwo (art. 43 § 2 k.k.) albo do wykonania obowiązku zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. W tych dwóch przypadkach obowiązywanie zakazu prowadzenia pojazdów i termin obowiązywania tego zakazu to dwa różne pojęcia. Jeżeli więc osoba, wobec której orzeczono zakaz, mimo zobowiązania nie odda prawa jazdy, to automatycznie wydłuży się w stosunku do niej faktyczny okres niemożności prowadzenia pojazdów. Wstrzymanie biegu okresu zakazu trwa dopóty, dopóki osoba skazana nie odda dokumentu, co nie zmienia wcale faktu, że zakaz i tak będzie obowiązywał od uprawomocnienia się orzeczenia tak długo, aż skazany zda tenże dokument i od tego momentu upłynie dodatkowo jeszcze określony we właściwym orzeczeniu okres czasu.
Sąd Najwyższy uznał, że istnienie wyjątków określonych w art. 43 § 2 i § 3 k.k. potwierdza tylko regułę - biegu okresu orzeczonego środka karnego od uprawomocnienia się orzeczenia. Skoro okres, na który orzeczono zakaz nie biegnie w wypadku odbywania kary pozbawienia wolności lub niezwrócenia dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów, to w pozostałych sytuacjach okres ten biegnie - właśnie od daty uprawomocnienia się orzeczenia.
W drugim z ww. wyjątków zawieszenie biegu okresu, na jaki orzeczono zakaz, odwołuje się do wykonania obowiązku zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. Jeżeli więc taki obowiązek, wbrew przepisom prawa, nie zostanie nałożony, niemożliwe jest też spełnienie warunku, która umożliwia zawieszenie biegu okresu. W konsekwencji oznacza to, że okres, na jaki orzeczono zakaz, biegnie nieprzerwanie od uprawomocnienia się orzeczenia.
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2013 roku, sygn. akt I KZP 4/13, www.sn.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?