Błędy w zasadach ustanawiania służebności przesyłu?

W nawiązaniu do artykułu Piotra Wojnarskiego („Służebność przesyłu: niedopracowana instytucja", „Rz" z 16 września) pragnę dodać kilka uwag.Po pierwsze: Wprowadzona instytucja służebności przesyłu nie odróżnia sytuacji, gdy:

- urządzenia znajdują się na terenie nieruchomości, ale nie służą jej właścicielowi,

- urządzenia służą właścicielowi nieruchomości oraz innym podmiotom,

- urządzenia służą wyłącznie właścicielowi nieruchomości, na której się znajdują.

W tym ostatnim wypadku, jeżeli właściciel nieruchomości ustanowi służebność odpłatnie, to przedsiębiorca będzie mu płacił za służebność, a właściciel nieruchomości przedsiębiorcy za dostarczone media (np. ciepło, woda, gaz itp.). Według mnie w tej trzeciej sytuacji celowe byłoby wyłączenie możliwości ustanawiania służebności za wynagrodzeniem.

Porady prawne

(...)Po drugie: Brak przepisów przejściowych, które pozwalałyby przedsiębiorstwom włączać nowo powstałe koszty do taryf.

(...)Po trzecie: Procedury sądowe związane z wyegzekwowaniem praw, z nawet już ustanowionej służebności przesyłu, nie dają się zastosować w sytuacji awaryjnej, kiedy trzeba działać natychmiast. Potrzebne jest uzupełnienie przepisów cywilistycznych poprzez doprecyzowanie art. 124 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami.  

Rzeczpospolita 19.09.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika