Minister finansów podpisał zarządzenie pozwalające na eutanazję czworonogów, którymi nikt nie chce się zaopiekować.
Związkowcy ze służby celnej przypominają, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Tak stanowi art. 1 ustawy o ochronie zwierząt.
Najnowsze zarządzenie resortu finansów przewiduje natomiast, że psy, które nie są już wykorzystywane w służbie (z różnych przyczyn) mogą być usypiane. Celnicy zauważają też, że dokument nie przewiduje objęcia ochroną i opieką psów, których zwolniono ze służby.

- Pies może zostać wycofany ze służby nawet gdy jest zdrowy, ale np. jest za stary, utraci węch, wzrok, słuch, zajdzie konieczność nowego przeszkolenia. Jeżeli przewodnik nie będzie mógł podjąć opieki, nie znajdzie się inny zainteresowany wykorzystaniem psa, nikt nie zechce go kupić, to Dyrektor Izby Celnej musi przekazać psa do punktu weterynaryjnego w celu eutanazji – czytamy w apelu.
Celnicy podkreślają, że są to zwierzęta starannie wyselekcjonowane, wyszkolone, bardzo inteligentne, które rozumieją i czują. – Wydawałoby się, że skoro z nawiązką zapracowały na swoje utrzymanie, to Służba Celna zapewni im przynajmniej budę i miskę karmy na zasłużonej emeryturze – twierdzą związkowcy.
Możliwość eutanazji zakłada zarządzenie z dnia 23 listopada w sprawie szkolenia przewodników psów służbowych i psów służbowych w Służbie Celnej oraz utrzymania tych psów. Celnicy podkreślają, że dokument ma charakter polecenia służbowego, które dyrektor ma obowiązek wykonać. Według związkowców polecenie ministra łamie ustawę o ochronie zwierząt, która reguluje przypadki ich uśmiercenia.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
NIK krytycznie o egzekwowaniu ustawy hazardowej
Służba celna nie jest w stanie zapobiec nielegalnemu urządzaniu oraz reklamowaniu zakładów wzajemnych przez firmy bukmacherskie, których siedziby znajdują się poza granicami Polski. Brak skutecznych form ścigania nielegalnie działających firm bukmacherskich sprawia, że ich liczba wzrosła prawie dwukrotnie. Służba celna prowadzi skuteczny nadzór jedynie nad firmami legalnie działającymi, (...)
Do celniczego arsenału narzędzi wykorzystywanych w walce z przemytem dołączył nowy sposób kontroli. Warmińsko-mazurscy celnicy mają coraz to bardziej skuteczne narzędzia w walce z przemytem. Od 1 grudnia 2008 r. weszły nowe przepisy dotyczące nowej, znacznie niższej normy przywozowej. Dwa tygodnie temu wszedł w życie także nowy, dotkliwszy dla przemytników taryfikator kar i mandatów. (...)
Wspólna akcja KAS, UOKiK i IH Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Inspekcja Handlowa sprawdziły bezpieczeństwo importowanych zabawek. Blisko 1,5 mln sprawdzonych, 700 tys. zakwestionowanych i 30 tys. zniszczonych zabawek – to efekt wspólnej akcji UOKiK i Krajowej Administracji Skarbowej. Badano m.in. poziom ftalanów, (...)
Policja traci część uprawnień mandatowych
Nie może już karać za wykroczenia skarbowe. Za to w niedalekiej przyszłości mandat zapłacimy również kartą. Od 25 maja mandaty za wykroczenia skarbowe mogą wystawiać tylko kontrolerzy i niektórzy pracownicy fiskusa oraz funkcjonariusze celni. Z listy uprawnionych do nakładania takich kar skreślono policjantów, straż graniczną oraz żandarmerię wojskową. Wykroczenie (...)
Rozwój technologii jest coraz szybszy, Policja z roku na rok ma do dyspozycji coraz bardziej nowoczesny sprzęt, jednak rola zwierząt policyjnych jest wciąż nie do przecenienia. Psy i konie wiernie służą funkcjonariuszom i pomagają im skuteczniej wypełniać swoje obowiązki.Pies, najlepszy przyjaciel policjantaPsy towarzyszą policjantom od niepamiętnych czasów, jednak szczególnie (...)
Przewozisz zwierzaka? Pamiętaj o przepisach!
W pociągu i samolocie pies musi mieć bilet i ważne szczepienia. Autem powinien jechać w specjalnych pasach lub boksie transportowym. Przepisy ruchu drogowym nie precyzują tego, w jaki sposób powinniśmy przewozić domowe zwierzęta. Nie oznacza to jednak, że panuje w tym zakresie pełna dowolność. Za samo przewożenie zwierzęcia na przykład bez odpowiednich zabezpieczeń nie można (...)
Pies pogryzł dziecko, odpowie właściciel
Policjanci komisariatu w Bielsku Białej ustalają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w miniony piątek w bielskiej dzielnicy Komorowice. Pies zaatakował i pogryzł dziecko. Chłopak w stanie ciężkim przebywa w szpitalu. Właścicielowi zwierzęcia teraz grozi nawet 10-letni pobyt w więzieniu.W piątek na terenie jednej z prywatnych posesji, 11-letni chłopczyk został dotkliwie (...)
Dziesięciopunktowy program wsparcia osób niepełnosprawnych
Do 29 marca gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych. To pierwszy z dziesięciu programów, które w tym roku będą finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na ich realizacje przewidziano 647 mln złotych. Ustawa dotycząca utworzenia Solidarnościowego (...)
Pies nabroił? Zapłacisz odszkodowanie
Właściciel odpowiada za szkody wyrządzone przez psa, chyba że udowodni, iż zachowaniem zwierzęcia kierował ktoś inny – informuje Rzeczpospolita. Kierowca samochodu podczas omijania psa, który wbiegł niespodziewanie na jezdnię, stracił panowanie nad maszyną i uderzył w słup elektryczny. Według policji bezpośrednim sprawcą szkody był pies. Poszkodowany kierowca oraz spółka (...)
Jak Czesi zmienili kodeks karny?
Czeska Izba Poselska zmieniła kodeks karny. Nowe przepisy na pierwszym miejscu stawiają ochronę życia i zdrowia człowieka. Poprzedni kodeks zaczynał się od ochrony państwa i majątku. (...)Pierwszy raz w kodeksie pojawiła się eutanazja. Górna granica wyroku, jaki można otrzymać za pomoc przy odebraniu sobie życia przez osobę nieuleczalnie chorą, wynosi 6 lat. Dolna granica kary (...)
Tam pacjent sam zdecyduje, czy chce żyć
Pozwolenie nieuleczalnie choremu na śmierć jest moralnie słuszne. Nowe przepisy są sprzeczne ze stanowiskiem Kościoła katolickiego. Nowy lekarski kodeks etyczny opublikowano we wtorek w Madrycie – donosi Gazeta Wyborcza. W kwestii godnej śmierci nowy kodeks stanowi, że ulżenie agonii pacjenta - w tym powstrzymanie się od sztucznego podtrzymywania życia czy stosowanie znieczulenia - (...)
Procedura GIW dotycząca przemieszczania zwierząt towarzyszących z Ukrainy do Polski
Główny Lekarz Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy do UE. Wytyczne dotyczą przewożenia przez polską granicę przez osoby nie posiadające kompletu dokumentów weterynaryjnych psów, kotów i fretek. Celem przyjętych rozwiązań jest ustanowienie systemu minimalizującego (...)
Lech Kaczyński: jestem przeciwnikiem eutanazji, bo ludziom trzeba pomagać, a nie ich zabijać
Prezydent w programie "Kawa na ławę" o stosunkach z rządem, wprowadzaniu euro, debacie o eutanazji, polityce zagranicznej i tarczy antyrakietowej.Brak akceptacji dla Widomego Znaku Prezydent Lech Kaczyński był gościem Bogdana Rymanowskiego w programie „Kawa na ławę". Pytany, czy podpisałby się pod wypowiedzią Władysława Bartoszewskiego, określającego Erikę Steinbach (...)