9.12.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

Minister finansów podpisał zarządzenie pozwalające na eutanazję czworonogów, którymi nikt nie chce się zaopiekować.

Związkowcy ze służby celnej przypominają, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Tak stanowi art. 1 ustawy o ochronie zwierząt.

Najnowsze zarządzenie resortu finansów przewiduje natomiast, że psy, które nie są już wykorzystywane w służbie (z różnych przyczyn) mogą być usypiane. Celnicy zauważają też, że dokument nie przewiduje objęcia ochroną i opieką psów, których zwolniono ze służby.

Porady prawne

- Pies może zostać wycofany ze służby nawet gdy jest zdrowy, ale np. jest za stary, utraci węch, wzrok, słuch, zajdzie konieczność nowego przeszkolenia. Jeżeli przewodnik nie będzie mógł podjąć opieki, nie znajdzie się inny zainteresowany wykorzystaniem psa, nikt nie zechce go kupić, to Dyrektor Izby Celnej musi przekazać psa do punktu weterynaryjnego w celu eutanazji – czytamy w apelu.

Celnicy podkreślają, że są to zwierzęta starannie wyselekcjonowane, wyszkolone, bardzo inteligentne, które rozumieją i czują. – Wydawałoby się, że skoro z nawiązką zapracowały na swoje utrzymanie, to Służba Celna zapewni im przynajmniej budę i miskę karmy na zasłużonej emeryturze – twierdzą związkowcy.

Możliwość eutanazji zakłada zarządzenie z dnia 23 listopada w sprawie szkolenia przewodników psów służbowych i psów służbowych w Służbie Celnej oraz utrzymania tych psów. Celnicy podkreślają, że dokument ma charakter polecenia służbowego, które dyrektor ma obowiązek wykonać. Według związkowców polecenie ministra łamie ustawę o ochronie zwierząt, która reguluje przypadki ich uśmiercenia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

NIK krytycznie o egzekwowaniu ustawy hazardowej

NIK krytycznie o egzekwowaniu ustawy hazardowej

Służba celna nie jest w stanie zapobiec nielegalnemu urządzaniu oraz reklamowaniu zakładów wzajemnych przez firmy bukmacherskie, których siedziby znajdują się poza granicami Polski. Brak skutecznych form ścigania nielegalnie działających firm bukmacherskich sprawia, że ich liczba wzrosła prawie dwukrotnie. Służba celna prowadzi skuteczny nadzór jedynie nad firmami legalnie działającymi, (...)

Nowa broń w walce z przemytem

Nowa broń w walce z przemytem

Do celniczego arsenału narzędzi wykorzystywanych w walce z przemytem dołączył nowy sposób kontroli. Warmińsko-mazurscy celnicy mają coraz to bardziej skuteczne narzędzia w walce z przemytem. Od 1 grudnia 2008 r. weszły nowe przepisy dotyczące nowej, znacznie niższej normy przywozowej. Dwa tygodnie temu wszedł w życie także nowy, dotkliwszy dla przemytników taryfikator kar i mandatów. (...)

Zabawki muszą być bezpieczne

Zabawki muszą być bezpieczne

Wspólna akcja KAS, UOKiK i IH Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Inspekcja Handlowa sprawdziły bezpieczeństwo importowanych zabawek. Blisko 1,5 mln sprawdzonych, 700 tys. zakwestionowanych i 30 tys. zniszczonych zabawek – to efekt wspólnej akcji UOKiK i Krajowej Administracji Skarbowej. Badano m.in. poziom ftalanów, (...)

Policja traci część uprawnień mandatowych

Policja traci część uprawnień mandatowych

Nie może już karać za wykroczenia skarbowe. Za to w niedalekiej przyszłości mandat zapłacimy również kartą. Od 25 maja mandaty za wykroczenia skarbowe mogą wystawiać tylko kontrolerzy i niektórzy pracownicy fiskusa oraz funkcjonariusze celni. Z listy uprawnionych do nakładania takich kar skreślono policjantów, straż graniczną oraz żandarmerię wojskową. Wykroczenie (...)

Zwierzaki w Policji

Zwierzaki w Policji

Rozwój technologii jest coraz szybszy, Policja z roku na rok ma do dyspozycji coraz bardziej nowoczesny sprzęt, jednak rola zwierząt policyjnych jest wciąż nie do przecenienia. Psy i konie wiernie służą funkcjonariuszom i pomagają im skuteczniej wypełniać swoje obowiązki.Pies, najlepszy przyjaciel policjantaPsy towarzyszą policjantom od niepamiętnych czasów, jednak szczególnie (...)

Przewozisz zwierzaka? Pamiętaj o przepisach!

Przewozisz zwierzaka? Pamiętaj o przepisach!

W pociągu i samolocie pies musi mieć bilet i ważne szczepienia. Autem powinien jechać w specjalnych pasach lub boksie transportowym. Przepisy ruchu drogowym nie precyzują tego, w jaki sposób powinniśmy przewozić domowe zwierzęta. Nie oznacza to jednak, że panuje w tym zakresie pełna dowolność. Za samo przewożenie zwierzęcia na przykład bez odpowiednich zabezpieczeń nie można (...)

Pies pogryzł dziecko, odpowie właściciel

Pies pogryzł dziecko, odpowie właściciel

Policjanci komisariatu w Bielsku Białej ustalają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w miniony piątek w bielskiej dzielnicy Komorowice. Pies zaatakował i pogryzł dziecko. Chłopak w stanie ciężkim przebywa w szpitalu. Właścicielowi zwierzęcia teraz grozi nawet 10-letni pobyt w więzieniu.W piątek na terenie jednej z prywatnych posesji, 11-letni chłopczyk został dotkliwie (...)

Dziesięciopunktowy program wsparcia osób niepełnosprawnych

Dziesięciopunktowy program wsparcia osób niepełnosprawnych

Do 29 marca gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych. To pierwszy z dziesięciu programów, które w tym roku będą finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na ich realizacje przewidziano 647 mln złotych. Ustawa dotycząca utworzenia Solidarnościowego (...)

Pies nabroił? Zapłacisz odszkodowanie

Pies nabroił? Zapłacisz odszkodowanie

Właściciel odpowiada za szkody wyrządzone przez psa, chyba że udowodni, iż zachowaniem zwierzęcia kierował ktoś inny – informuje Rzeczpospolita. Kierowca samochodu podczas omijania psa, który wbiegł niespodziewanie na jezdnię, stracił panowanie nad maszyną i uderzył w słup elektryczny. Według policji bezpośrednim sprawcą szkody był pies. Poszkodowany kierowca oraz spółka (...)

Jak Czesi zmienili kodeks karny?

Jak Czesi zmienili kodeks karny?

Czeska Izba Poselska zmieniła kodeks karny. Nowe przepisy na pierwszym miejscu stawiają ochronę życia i zdrowia człowieka. Poprzedni kodeks zaczynał się od ochrony państwa i majątku.   (...)Pierwszy raz w kodeksie pojawiła się eutanazja. Górna granica wyroku, jaki można otrzymać za pomoc przy odebraniu sobie życia przez osobę nieuleczalnie chorą, wynosi 6 lat. Dolna granica kary (...)

Tam pacjent sam zdecyduje, czy chce żyć

Tam pacjent sam zdecyduje, czy chce żyć

Pozwolenie nieuleczalnie choremu na śmierć jest moralnie słuszne. Nowe przepisy są sprzeczne ze stanowiskiem Kościoła katolickiego. Nowy lekarski kodeks etyczny opublikowano we wtorek w Madrycie – donosi Gazeta Wyborcza. W kwestii godnej śmierci nowy kodeks stanowi, że ulżenie agonii pacjenta - w tym powstrzymanie się od sztucznego podtrzymywania życia czy stosowanie znieczulenia - (...)

Procedura GIW dotycząca przemieszczania zwierząt towarzyszących z Ukrainy do Polski

Procedura GIW dotycząca przemieszczania zwierząt towarzyszących z Ukrainy do Polski

Główny Lekarz Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy do UE. Wytyczne dotyczą przewożenia przez polską granicę przez osoby nie posiadające kompletu dokumentów weterynaryjnych psów, kotów i fretek.  Celem przyjętych rozwiązań jest ustanowienie systemu minimalizującego (...)

Lech Kaczyński: jestem przeciwnikiem eutanazji, bo ludziom trzeba pomagać, a nie ich zabijać

Lech Kaczyński: jestem przeciwnikiem eutanazji, bo ludziom trzeba pomagać, a nie ich zabijać

Prezydent w programie "Kawa na ławę" o stosunkach z rządem, wprowadzaniu euro, debacie o eutanazji, polityce zagranicznej i tarczy antyrakietowej.Brak akceptacji dla Widomego Znaku Prezydent Lech Kaczyński był gościem Bogdana Rymanowskiego w programie „Kawa na ławę". Pytany, czy podpisałby się pod wypowiedzią Władysława Bartoszewskiego, określającego Erikę Steinbach (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Kłopotliwy pies sąsiada

Kłopotliwy pies sąsiada

Mieszkam na osiedlu o zabudowie szeregowej w domu stanowiącym 1/2 bliżniaka. Mój bezpośredni sąsiad ma psa, dużego wilczura. Pies praktycznie traktowany jest jak pies podwórzowy. Cały dzień przebywa (...)

Zagryzienie zwierzęcia przez inne zwierze

Zagryzienie zwierzęcia przez inne zwierze

Kilka dni temu moja mama na spacerze z psem w lesie napotkała innego psa. Moj pies był prowadzony na smyczy, natomiast ten napotkany nie. Właściciel tamtego psa wyłonił się zza górki ok. 200 metrow (...)

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Mieszkam w domu jednorodzinnym i na mojej posesji prowadzę działalność gospodarcza. Posesja jest ze wszystkich stron ogrodzona i pilnuje jej pies owczarek. Mam trzy wejścia na moją posesję. Na dwóch (...)

Odszkodowanie za potrącenie zwierzęcia

Odszkodowanie za potrącenie zwierzęcia

Kierowca ciężarówki przejeżdżając przez osiedle mieszkaniowe zabił mojego psa (owczarka niemieckiego). Pies wszedł na ulicę ok.4m przed wolno jadącym samochodem. Kierowca widział go lecz myślał, (...)

Uciążliwe zachowanie się psa sąsiada

Uciążliwe zachowanie się psa sąsiada

Mam sąsiada który bezpośrednio przy płocie trzyma psa na łańcuchu, pies bardzo szczeka i załatwia swoje potrzeby bezpośrednio przy płocie. Jest to duży pies a od strony mojej działki w odległości (...)

FORUM PRAWNE

mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym

mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym siemka, mam 19 lat i dwa dni temu dostałem mandat od policji za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w wysokości 100zł. Moje pytanie jest takie, w (...)

Celnicy mogą wystawiać mandaty drogowe!!

Celnicy mogą wystawiać mandaty drogowe!! Od końca września (29) tego 2012 roku, celnicy stali sie kolejną służbą, która może samodzielnie wystawiać sprawcom niektórych wykroczeń drogowych (...)

Dzicz Celna - Polonez Parcels i agencja celna Colex

Dzicz Celna - Polonez Parcels i agencja celna Colex Ten artykul opisuje moj problem: http://slomski.us/2010/11/05/dzicz-celna/ Za pośrednictwem Polonez wysłałem (ja jestem nadawcą) starą kliszę (...)

Ogromny problem z zagranicznym kontrahentem

Ogromny problem z zagranicznym kontrahentem Witam serdecznie, nie jestem pewny czy w dobrym miejscu umieszczam ten temat więc w razie problemów proszę administratora o przeniesienie do właściwego (...)

Witam , prowadziłam stację paliw ,firma została przekazana innej firmie, zostałam oskarżona o to

Witam , prowadziłam stację paliw ,firma została przekazana innej firmie, zostałam oskarżona o to Witam , prowadziłam stację paliw ,firma została przekazana innej firmie, zostałam oskarżona (...)

podatek od karetek?

podatek od karetek? Witam jako były kierowca karetki muszę przyznać że jeste zbulwersowany tym pomysłem. Celnicy stwierdzili że karetki służa przedewszystkim do rpzewozu osób a dopiero potem (...)

Pies a sąsiedzi

Pies a sąsiedzi Mam dom w niewielkiej miejscowości. Jest on ulokowany na osiedlu domków jednorodzinnych tak więc ze wsztystkich praktycznie stron mam sąsiadów. Jednak mam mieszkanie w mieście i (...)

Obowiązki właścicieli psów

Obowiązki właścicieli psów Wynajmuję mieszkanie i w tym mieszkaniu mam psa (za zgodą właściciela mieszkania),którego posiadam od 12 lat.Pies jest nerwowy i jak zostaje sam to czasami szczeka badź (...)

Zakaz wyprowadzania psów

Zakaz wyprowadzania psów Zamieszkaliśmy na nowym osiedlu ok. rok temu. Niedawno do innej klatki w tym samym budynku wprowadzilła się kobieta, która nie może znieść faktu, że kilku sąsiadów wychodzi (...)

psychiczne nękanie przez sąsiadkę

psychiczne nękanie przez sąsiadkę Proszę o radę - sąsiadka nieustannie nasyła na mnie i mojego syna policje - w ciągu dnia- twierdząc że zakłócamy jej spokój. Wszyscy sąsiedzi mieszkający (...)

Groźby sąsiada

Groźby sąsiada Sasiad grozi mi (w bardzo wulgarny sposob), ze otruje mego psa, za to, ze szczeka. Pies biega po posesji w pelni ogrodzonej, z tabliczka informujaca, iz znajduje sie pies. Ogrodzenie pomiedzy (...)

Eutanazja

Eutanazja Eutanazja budzi wiele kontrowersji. Ma swoich zwolenników jak i przeciwników. W większości krajów europejskich jest ona nielegalna, wyjątek stanowi np. Holandia. Prawo zezwala tam na eutanazje (...)

Czy EUTANAZJA jest możliwa???

Czy EUTANAZJA jest możliwa??? Bardzo nurtuje mnie problem eutanazji. Jak wygląda obecnie w prawie Polskim kwestia eutanazji? Czy ona jest w ogóle dozwolona i możliwa? W jakich przypadkach można ją (...)

80 letni pan zmarł bo nie przyjeli go do szpitala

80 letni pan zmarł bo nie przyjeli go do szpitala Słyszałem ostatnio, że nie przyjęli 80 letniego starszego Pana do szpitala, po czym on zmarł z braku udzielenia mu pomocy medycznej. Czyżby to była (...)

W jakich przypadkach można oddać osobę starszą do domu opieki bez jej zgody?

W jakich przypadkach można oddać osobę starszą do domu opieki bez jej zgody? Moja krewna jest osobą starszą, wymagającą całodobowej opieki. Jest w pełni władz umysłowych, ale ma poważne problemy (...)

Rozwód kościelny

Rozwód kościelny Czy ktoś może mi udzielić informacji, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać rozwód kościelny? (ada) Prawdę mówiąc jeszcze nie konsultowałem prawa kanonicznego, ale intuicja (...)

Porady prawne