Legitymacja służbowa pozwoli celnikom przeszukać osoby, samochody, bagaże czy mieszkania.
Będzie to możliwe tylko w sytuacjach niecierpiących zwłoki, gdy postanowienie sądu lub prokuratora nie zostało wydane.
Wtedy wystarczy nakaz przeszukania od naczelnika urzędu celnego lub legitymacja funkcjonariusza. Dopiero po przeszukaniu celnik będzie się zwracał do sądu lub prokuratora z prośbą o zatwierdzenie przeszukania.
Takie kompetencje celników wynikają z obowiązującego od dzisiaj rozporządzenia w sprawie sposobu wykonywania niektórych czynności przez funkcjonariuszy celnych oraz trybu i zakresu współpracy Służby Celnej z Policją i Strażą Graniczną (Dz. U. Nr 212, poz. 1386).
Dokument określa sposób postępowania podczas zatrzymania osób, przeszukania ich czy doprowadzania na policję.
Po zatrzymaniu celnik będzie mógł nas wylegitymować, odebrać np. niebezpieczne przedmioty i broń palną. Funkcjonariusz obowiązkowo poinformuje również o prawie do wniesienia zażalenia na sposób zatrzymania lub samo zatrzymanie Powinno ono być wniesione w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce, w którym doszło do zatrzymania.
Celnicy będą doprowadzać podejrzanych na komendę policji pieszo lub samochodem służbowym. Możliwe będzie również skorzystanie z komunikacji miejskiej lub pociągów.
W przypadku autobusu zatrzymanego umieszcza się na siedzeniach najbardziej oddalonych od drzwi, przy oknach. Funkcjonariusze zajmują siedzenia znajdujące się obok siedzenia zajmowanego przez tę osobę, w sposób uniemożliwiający odebranie im broni palnej.
Gdy funkcjonariusze będą korzystali z PKP," to podejrzany ma siedzieć tyłem do kierunku jazdy, między funkcjonariuszami.
Podczas odprowadzania na policję celnicy nie mogą pozwalać na jakiekolwiek rozmowy zatrzymanego z napotkanymi osobami i nie mogą zdjąć mu kajdanek lub prowadnic bez zgody dowódcy.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl