Choroba kręgosłupa nie jest chorobą zawodową
Zatrudnieni, którzy przenoszą ciężary, coraz częściej narzekają na bóle kręgosłupa, które uniemożliwiają im pracę. Nie są one jednak wymienione na liście chorób zawodowych. Nie przysługują więc za nie zasiłki za utratę zdrowia w pracy.
Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że to problem szczególnie pracowników supermarketów, którzy przenoszą duże ilości towarów. Ale nie tylko. Okazuje się, że zagrożone są także kręgosłupy pielęgniarek czy pracowników transportu. Jeśli ból kręgosłupa uniemożliwia im dalszą pracę, nie mają co liczyć na zasiłki przysługujące pracownikom, którzy stracili zdrowie w wyniku choroby zawodowej. Dostają je np. nauczyciele za utratę głosu podczas prowadzenia lekcji czy leśnicy, którzy w wyniku ugryzień kleszczy nabawili się boreliozy.
(...) Gdy pracownik traci możliwość podnoszenia ciężarów, traci także pracę. Pozostaje mu jedynie staranie się o rentę z tytułu niezdolności do pracy z ZUS. Ta jest jednak niższa od zasiłku z tytułu choroby zawodowej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?