Co grozi za fałszywe zawiadomienie?

Grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 – na takie sankcje narazi się osoba, która przedstawieni policji zmyślone informacje o nieistniejącym przestępstwie.

Nie powinno to jednak zniechęcać do składania zawiadomień, gdy nie do końca jesteśmy pewni zaobserwowanych zdarzeń – kradzieży, rozboju czy wręczenia łapówki.

Gazeta Prawna podkreśla, że sprawca fałszywego zawiadomienia może zostać ukarany  jedynie wtedy, gdy doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że czynu, o którym poinformował organy ścigania, tak naprawdę w ogóle nie popełniono. Według dziennika w 2010 roku w związku z fałszywym zawiadomieniem o przestępstwie wszczęto 244 postępowania.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wef 2013-04-22 06:54:16

    Trochę w tym nieprawdy. Miałem 3 sprawy wniesione do różnych prokuratur za sfałszowanie podpisu w zmowie z sędzią i protokolantką na sprawie, gdzie zainteresowany był obecny. Koszty grafologa dla trzech osób, policyjnych przesłuchań, działań prokuratury itp. Za niska szkodowość i Pan składa dalej doniesienia.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika