Co ma się zmienić w radach pracowników?

Jakie zmiany się szykują?

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji dotyczy ustanowienia ogólnych ramowych warunków informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej. Doprecyzowanie regulacji dotyczących tworzenia i funkcjonowania rad pracowników oraz dostosowanie ich do wymogów prawa wspólnotowego - to główne cele przygotowywanej nowelizacji ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

Projekt, po przyjęciu przez Sejm, przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Ustawa o zmianie ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Kogo dotyczy nowelizacja?

Przygotowywane przepisy dotyczą 33 tys. przedsiębiorstw, z których każde zatrudnia co najmniej 50 osób, co jest warunkiem tworzenia rad pracowników. Uwzględniają one w tej liczbie pracowników młodocianych, dotychczas pomijanych przy określaniu minimalnego stanu zatrudnienia umożliwiającego stosowanie przepisów ustawy.

Jakie zmiany mają dotyczyć rad pracowników?

Nowe regulacje przewidują, że kadencja rady trwa 4 lata. Poprzednie były nieprecyzyjne, gdyż stanowiły, iż 4 lata trwa kadencja członków tych organów. Mogłoby to prowadzić do sytuacji, w której członek rady powołany w trakcie kadencji byłby reprezentantem pracowników po jej zakończeniu. Znowelizowane przepisy mają określać również 30-dniowy termin od momentu wyboru członków rady pracowników do zwołania przez pracodawcę jej pierwszego zebrania.

Jak będą się zmieniać rady pracowników?

Ustawa wprowadza także rozwiązanie zapewniające funkcjonowanie tych organów w sytuacji spadku liczby zatrudnionych poniżej progu wskazanego w ustawie. Ma to zapobiec przypadkom wielokrotnych wyborów jej członków u pracodawców o zmiennym poziomie zatrudnienia.

Nowelizacja nakłada ponadto na pracodawcę obowiązek powiadamiania pracowników o prawie do wyboru kolejnej rady, a nie - jak dotąd - obowiązek zorganizowania wyboru jej członków. Ich tworzenie jest bowiem działaniem dobrowolnym: uprawnieniem pracowników lub reprezentatywnych organizacji związkowych, a nie ich obowiązkiem. Powiadomienie ma następować na 60 dni przed upływem kadencji rady.

Istotną zmianą jest ponadto jasne doprecyzowanie trybu postępowania w sytuacji, gdy ustaje kadencja członka rady pracowników wskazanego przez związki zawodowe. Wykładnia obowiązujących przed zmianami przepisów nie pozwalała na przesądzenie, czy związki zawodowe mają dokonać wyboru całej rady, czy tylko wyboru uzupełniającego jej członka. Nowelizacja wyraźnie wskazuje to drugie rozwiązanie.

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (sejmowy druk nr 323)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika