Ofiary przestępstw mogą brać udział w ściganiu, oskarżeniu i osądzeniu sprawcy - donosi dzisiejsza Rzeczpospolita. Pokrzywdzony musi być np. poinformowany przez policję czy prokuraturę o wszczęciu, odmowie lub umorzeniu śledztwa. Może również złożyć zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania lub jego umorzenie. Przysługuje mu jednocześnie prawo wglądu w akta sprawy. Ofiara przestępstwa może ponadto zwrócić się z żądaniem przesłuchania świadka i - jeżeli zechce - brać udziału w innych czynnościach śledztwa lub dochodzenia - czytamy na łamach Rzeczpospolitej. Prokurator może odmówić pokrzywdzonemu „dostępu do sprawy" jedynie wtedy, gdy jest to uzasadnione ważnym interesem śledztwa.
Co wolno pokrzywdzonemu?
Powiązane artykuły
Kiedy możesz korzystać z cudzego utworu bez umowy? (dozwolony użytek)
Zasadą w prawie autorskim jest, iż z utworu może korzystać lub nim rozporządzać tylko osoba uprawniona. Najczęściej będzie to sam twórca lub osoba, która nabyła określone prawa majątkowe, (...)
Co grozi za pomawianie przedsiębiorstwa?
Kto rozpowszechnia nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd wiadomości o przedsiębiorstwie, w szczególności o osobach kierujących przedsiębiorstwem, wytwarzanych towarach, świadczonych usługach (...)
W jaki sposób prawo chroni posiadanie rzeczy?
Posiadanie jest stanem faktycznym, który można określić jako rodzaj władztwa nad rzeczą. Dla posiadania nie jest ważne to, czy wykonuje je rzeczywiście uprawniony (tj. czy posiadacz ma rzeczywiście (...)
Prywatny monitoring w prawie polskim
Kompletny przewodnik po prywatnym monitoringu w Polsce 2025. RODO, kary UODO, odpowiedzialność prawna, praktyczne porady prawne.
Przysposobienie dziecka - kompletny poradnik 2025
Kompleksowy przewodnik po przysposobieniu dzieci w Polsce 2025. Poznaj warunki adopcji, procedury, rodzaje przysposobienia i aktualną legislację.
Przesunięcia majątkowe we wspólności majątkowej małżeńskiej
Gdy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, mamy do czynienia z trzema majątkami: majątkiem wspólnym oraz dwoma majątkami osobistymi każdego z małżonków. Oczywiście w wielu przypadkach (...)
Ochrona dóbr osobistych
Dobra osobiste są atrybutem każdej osoby fizycznej. Ze względu na ich charakter, dobra osobiste są nieodłącznie związane z człowiekiem, bez względu na stan jego zdrowia czy psychiki. Dlatego też (...)
Gwarancja a rękojmia
Reklamację możemy złożyć zarówno z tytułu rękojmi (odpowiedzialność sprzedawcy), jak i z tytułu gwarancji (odpowiedzialność gwaranta). Są to dwie możliwe podstawy prawne do dochodzenia (...)
Czym jest testament? Wiadomości ogólne
Na wstępie należy zaznaczyć, iż w polskiej terminologii prawa termin, testament, występuje w dwóch znaczeniach. Po pierwsze, rozumiany jest jako czynność prawna o określonych cechach (o (...)
Przeszkody małżeńskie - czyli kto i z kim nie może zawrzeć małżeństwa
W przypadku zaistnienia pewnych okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (tzw. przeszkody małżeńskiej) kierownik urzędu stanu cywilnego czy duchowny powinien odmówić przyjęcia (...)