Co wozić w aucie, by nie zapłacić kary?

29.8.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Nie tylko prawo jazdy i dowód rejestracyjny trzeba mieć przy sobie. Sprawdź, o czym pamiętać siadając za kierownicą osobówki.

Jeśli zapomnimy wymaganych dokumentów, to za każdy z nich policjant wypisze mandat w wysokości 50 zł. Zostawiając w domu portfel, w którym było prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisa OC grzywna wyniesie zatem 150 zł. Za brak dokumentów kierowca nie otrzymuje natomiast punktów karnych.

Podczas kontroli funkcjonariusz może poprosić nas również o pokazanie elementów wyposażenia auta, które są obowiązkowe.

Porady prawne

Gaśnica i trójkąt muszą być na pokładzie…

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury, wymagany jest trójkąt ostrzegawczy służący do zabezpieczenia miejsca wypadku oraz stosowany w razie awarii pojazdu.

Pamiętajmy, że zatrzymując się na autostradzie trójkąt trzeba ustawić w odległości około 100 m za samochodem; poza obszarem zabudowanym od 30 do 50 m; na obszarze zabudowanym praktycznie tuż za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 m.

W przypadku mgły, ulewy lub śnieżycy warto – dla bezpieczeństwa własnego i innych – ustawić trójkąt w większej odległości od samochodu.

Prawo wymaga również, by wozić w aucie gaśnicę, która powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu (możemy ją schować pod fotelem kierowcy). Prawo o ruchu drogowym stanowi, że gaśnica musi być utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie.

Ile przyjdzie zapłacić za brak trójkąta i gaśnicy? Taryfikator mandatów nie określa w tym przypadku dokładnej kwoty. Oznacza to, że funkcjonariusz może wypisać karę w wysokości od 20 do 500 zł.

…apteczka i kamizelka niekoniecznie

Obowiązujące przepisy nie zobowiązują natomiast kierowców aut osobowych do wożenia z sobą apteczki pierwszej pomocy i kamizelki odblaskowej. Oznacza to, że jeśli ich nie mamy, to kary nie będzie.

Warto jednak zabrać w podróż takie wyposażenie, zwłaszcza jadąc za granicę. Apteczka czy kamizelka są wymagane w wielu krajach Unii Europejskiej, a za ich brak narażamy się tam na mandat.

Ponadto zawartość apteczki może pomóc uratować życie, a kamizelka odblaskowa przyda się podczas ustawiania trójkąta odblaskowego np. w nocy lub podczas mgły. Pamiętajmy, że do czasu jego ostatecznego postawienia jesteśmy na drodze niewidoczni dla innych kierowców.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne