Cofnięcie wypowiedzenia przez pracodawcę
Wypowiedzenie wręczone pracownikowi przez pracodawcę wiąże obie strony w tym sensie, że gdy pracodawca chciałby cofnąć to wypowiedzenie, musi uzyskać zgodę pracownika.
Sąd Najwyższy wydał postanowienie, w którym rozstrzygnął spór dotyczący wynagrodzenia pracownika za okres, w którym pozostawał bez pracy w wyniku dokonanego wypowiedzenia, gdy wyraził on zgodę na cofnięcie przez pracodawcę dokonanego wypowiedzenia.
W postanowieniu tym SN orzekł, że:
Pracownikowi, który wyraził zgodę na cofnięcie przez pracodawcę oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy (art. 57 kp), lecz wynagrodzenie przewidziane w art. 81 kp.

Oznacza to, że pracownik taki może domagać sie wynagrodzenia należnego za czas przestoju, niezawinionego przez pracownika, a nie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy po przywróceniu do pracy, o którym mowa w art. 57 k.p.
Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 28 marca 2002 r., sygn. I PKN 55/2001
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?