30.1.2023

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Kolejny krok milowy w cyfryzacji procesu budowlanego

Teraz książkę obiektu budowlanego oraz dziennik budowy łatwo założysz i poprowadzisz online. A od czerwca ruszy System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. To kolejne etapy cyfryzacji procesu budowalnego.

– "Połączenie narzędzi cyfrowych podnosi produktywność pracy na budowie i przyśpiesza finalny efekt tej pracy, a przy tym zmniejsza koszty. Wychodzimy zatem naprzeciw oczekiwaniom obywateli i branży. Projektujemy proste rozwiązania i udostępniamy je bezpłatnie" – zaznaczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Porady prawne

Książka w wersji elektronicznej (c-KOB)

Od 1 stycznia działa system c-KOB, który gromadzi i pozwala udostępniać kompleksowe dane o nieruchomości np. odpowiednim służbom. Aplikacja nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy oprogramowania. Wystarczy komputer i przeglądarka internetowa. Dostępna jest bezpłatna wersja mobilna na smartfony. Od 2027 r. możliwość stosowania elektronicznej książki zostanie zastąpiona obowiązkiem.

C-KOB to korzyść dla właścicieli i zarządców nieruchomości. To m.in.:

  • pełna kontrola nad aktualnością przeglądów;
  • funkcja powiadamiania o zbliżających się kontrolach i przeglądach okresowych;
  • szybki i bezpośredni dostęp do dokumentów z dowolnego miejsca;
  • łatwa edycja danych;
  • automatyczne przekazywanie wymaganych dokumentów organom;
  • niwelowanie ryzyka pracy w obiektach bez aktualnych przeglądów;
  • niwelowanie kosztów związanych z karami za użytkowanie obiektów bez aktualnych przeglądów;
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia katastrofy budowlanej.

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego jest aplikacją, w której każdy właściciel lub zarządca dokonuje wpisów w zakresie:

  • informacji o obiekcie budowlanym;
  • informacji o właścicielach i zarządcach obiektu budowlanego;
  • informacji o przeprowadzanych kontrolach;
  • ekspertyz i opinii techniczne dotyczące obiektu budowlanego;
  • robót budowlanych związanych z obiektem budowlanym po oddaniu do użytkowania;
  • katastrofy budowlanej.
  • decyzji, postanowień, zaświadczeń i innych dokumentów wydanych przez organy administracji publicznej dotyczących obiektu budowlanego.

Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB)

Od 27 stycznia br. w wersji on-line dostępny jest również Dziennik Budowy. Od 2030 r. będzie obowiązek stosowania tylko elektronicznego Dziennika. Aplikacja jest darmowa do pobrania.

– "Na placu budowy często występują trudne warunki pracy, więc aplikacja jest prosta w obsłudze i zawsze dostępna. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu i stałego dostępu do Internetu" – wskazał minister Waldemar Buda.

Dziennik budowy zakładany jest przez inwestora po otrzymaniu pozwolenia na budowę. System EDB powstał przede wszystkim dla niego. Inwestor, po uwierzytelnieniu poprzez usługę węzła krajowego i założeniu konta, w systemie może wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie dziennika budowy.

Po otrzymaniu dziennika może dodać pozostałych uczestników procesu budowlanego w systemie, a są nimi kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego i upoważniony przedstawiciel inwestora. Od tego momentu mają oni dostęp do elektronicznego dziennika budowy, tzn. mogą dokonywać w nim wpisów. W szczególności dotyczy to kierownika budowy, który posiada dodatkowe uprawniania i jest tak naprawdę osobą prowadzącą w imieniu inwestora elektroniczny dziennik. To właśnie pod kątem kierownika budowy została przygotowana prosta w obsłudze i ergonomiczna, mobilna wersja systemu EDB.

– "EDB to bardzo bezpieczny system. Daje pełną kontrolę nad przebiegiem całego procesu. Gromadzi wszystkie istotne zdarzenia i informacje o przebiegu robót budowlanych" – podkreśliła Dorota Cabańska, Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego.

System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB)

W kolejnym etapie cyfryzacji w budownictwie przygotowujemy wrota do wszystkich systemów, które wdrażamy – SOPAB. System będzie centralną platformą wymiany danych w obszarze budownictwa.

– "System, tak jak wszystkie pozostałe inicjatywy, realizowany jest przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego we współpracy z MRiT. Uruchomienie Systemu zaplanowaliśmy na koniec czerwca bieżącego roku. Projekt to nie tylko budowa narzędzia informatycznego – w ramach tej inicjatywy urzędy otrzymają dodatkowo sprzęt informatyczny i kompleksowe szkolenia oraz wsparcie" – poinformował Waldemar Buda.

SOPAB to nowy i uproszczony standard obsługi obywateli i pracy urzędników zaangażowanych w proces inwestycyjny. Główne funkcjonalności systemu w jego I wersji obejmą:

  • Gromadzenie i udostępnianie urzędnikom informacji potrzebnych do wydawania decyzji.
  • Tworzenie historii sprawy i wymiana między organami.
  • Automatyczne generowanie raportów GUS i GUNB.
  • Prosty w obsłudze interfejs dopasowany do spraw z obszaru budownictwa.
  • Gotowe wzory pism.
  • Połączenie z innymi programami i systemami takimi jak EZD, RWDZ, e-Budownictwo.
  • Publiczne udostępnianie informacji o prowadzonych postępowaniach

– "Zakładany efekt to usprawnienie i ujednolicenie postępowań organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego a także oszczędność czasu dla Inwestorów oraz wdrożenie pełnej cyfryzacji w skali całego kraju" – wskazała Dorota Cabańska.

Poprzednie etapy transformacji cyfrowej

W 2020 r. uruchomiono, dzięki zaangażowaniu i pracom po stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, I etap cyfryzacji procedur budowlanych – udostępniono serwis
e-Budownictwo, który jest oficjalną, rządową aplikacją dla inwestora do składania wniosków w procesie budowlanym.

Od lipca 2021 r. inwestor może już złożyć online wniosek o pozwolenie na budowę i zgłoszenie z projektem budowlanym w postaci elektronicznej. Na platformie zamieszczane są kolejne formularze. Dziś jest ich 26, a do najpopularniejszych należą m.in. wniosek o pozwolenie na budowę (PB-1) czy zgłoszenie robót budowlanych (PB-2).

Także od lipca 2021 r. inwestor może już złożyć online wniosek o pozwolenie na budowę i zgłoszenie z projektem budowlanym w postaci elektronicznej.

Natomiast od sierpnia 2022 r. działa nowy Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane oraz rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (e-CRUB). Użytkownicy mogą w łatwy sposób sprawdzić kwalifikacje i uprawnienia inżyniera oraz projektanta, tak inwestorzy, jak i urzędnicy.

Cyfrowy proces budowlany 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Cyfryzacja w budownictwie postępuje...

Cyfryzacja w budownictwie postępuje...

Kolejny etap cyfryzacji w budownictwie - jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? Dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane to usprawnienia, na które czeka branża (...)

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego – co to jest? Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego to stopniowe przechodzenie na online procesu wypełniania wniosków i pozwoleń budowlanych wprowadzane od sierpnia br. Celem jest uproszczenie i skrócenie procesu o kilka do kilkunastu (...)

Nowe rozporządzenia związane z cyfryzacją procesu inwestycyjno-budowlanego

Nowe rozporządzenia związane z cyfryzacją procesu inwestycyjno-budowlanego

O jakie rozporządzenia chodzi? 29 czerwca 2021 r. w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane nowe rozporządzenia związane z projektem cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Chodzi o: rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 25 czerwca 2021 r. w sprawie wzoru oświadczenia (...)

Sejm przyjął 2 ważne ustawy z sektora mieszkaniowego i budownictwa

Sejm przyjął 2 ważne ustawy z sektora mieszkaniowego i budownictwa

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawa o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zostały przyjęte przez Sejm. ##baner## Czego dotyczą nowe ustawy?  - "Przyjęta  przez Sejm RP ustawa (...)

Nowy Polski Ład

Nowy Polski Ład

Polski Ład to plan odbudowy naszej gospodarki.  Restart podatkowy w #PolskiŁad Ważne miejsce w Polskim Ładzie zajmuje restart podatkowy. Rząd chce, by system podatkowy w Polsce był bardziej sprawiedliwy. Podnosi kwotę wolną do 30 tys. zł i podwyższa limit dla drugiego (...)

Uproszczenia w budownictwie

Uproszczenia w budownictwie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Co przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw? Proces (...)

Swobodny przepływ danych w UE

Swobodny przepływ danych w UE

28 maja 2019 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ram swobodnego przepływu danych nieosobowych w Unii Europejskiej. Wprowadza ono szereg zapisów, dzięki którym wymiana handlowa na terenie Unii Europejskiej będzie znacznie łatwiejsza, ale też (...)

Cyfryzacja w budownictwie w trakcie

Cyfryzacja w budownictwie w trakcie

Teraz książkę obiektu budowlanego i dziennik budowy łatwo założysz i poprowadzisz online Od 2020 r. budownictwo przechodzi krok po kroku transformację cyfrową. Proces ten wspierają przepisy prawne, które przyspieszają kolejne usprawnienia w tym obszarze. Wśród najnowszych narzędzi (...)

Nowocześniejszy proces inwestycyjno-budowlany

Nowocześniejszy proces inwestycyjno-budowlany

Od papierowej do cyfrowej dokumentacji  Już na początku sierpnia br. rozpoczęła się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Od tego dnia w serwisie e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl) można pobrać i wypełnić formularze dot. procesu budowlanego. Rząd chce, żeby już jesienią (...)

Znowelizowane prawo geodezyjne i kartograficzne

Znowelizowane prawo geodezyjne i kartograficzne

Ułatwiony dostęp do danych planistycznych przy pomocy internetu, przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz upowszechnienie zbiorów danych przestrzennych dotyczących dokumentów planistycznych – to efekty zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, (...)

Nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz niektórych innych ustaw gotowa

Nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz niektórych innych ustaw gotowa

Ułatwiony dostęp do danych planistycznych przy pomocy internetu, przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego, upowszechnienie zbiorów danych przestrzennych dotyczących dokumentów planistycznych, to efekty zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Już wkrótce (...)

2 ważne ustawy dla mieszkalnictwa i budownictwa

2 ważne ustawy dla mieszkalnictwa i budownictwa

Prezydent podpisał nowelizację dwóch ważnych ustawy z sektora mieszkalnictwa i budownictwa Przyjęte przez Sejm 7 lipca 2022 r. ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawa o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych (...)

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, przedłożony przez ministra rozwoju. Rząd chce wspierać najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii COVID-19 (...)

Od 8 stycznia tylko e-recepty!

Od 8 stycznia tylko e-recepty!

Koniec z papierowymi receptami. Od 8 stycznia przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Gdzie ich później szukać? Najwygodniej w naszej aplikacji mObywatel. Przygotowania Ponad 63 mln wystawionych e-recept od końca maja 2018 roku. Ponad 60 tys. przeprowadzonych szkoleń (...)

Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?

Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?

Rok szkolny 2018/2019 – drugi rok wprowadzania zmian w systemie edukacji Nowy rok szkolny 2018/2019 to kolejny etap wdrażania zmian w edukacji. Następna tura podwyżek dla nauczycieli, wsparcie finansowe dla samorządów, szerokopasmowy internet i multimedialne tablice w szkołach, a (...)

„Dostępność plus” i włączanie wyłączonych

„Dostępność plus” i włączanie wyłączonych

„Dostępność plus” Uchwała rządu Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu Dostępność plus, przedłożoną przez ministra inwestycji i rozwoju.  - "Oznacza to, że program Dostępność Plus stał się oficjalnie programem rządowym. (...)

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów

3 września 2020 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1517) wprowadzająca szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w (...)

Wsparcie w zdalnej nauce

Wsparcie w zdalnej nauce

Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 24 maja br. Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość. Dziś, 24 kwietnia br. Minister Edukacji Narodowej podpisał nowelizację (...)

Nowy system wymagań technicznych w drogownictwie

Nowy system wymagań technicznych w drogownictwie

14 września 2020 r. Ministerstwo Infrastruktury podpisało umowę ze Stowarzyszeniem Polski Kongres Drogowy na realizację dziesięciu bezpłatnych webinariów, podczas których zaprezentowane zostaną założenia nowego systemu wymagań technicznych w drogownictwie oraz wytyczne techniczne (...)

Polecony do odbioru - elektronicznie!

Polecony do odbioru - elektronicznie!

Chcesz odbierać listy polecone bez wychodzenia z domu, bez czekania na listonosza? To już możliwe. Jedyne, czego potrzebujesz, to profil zaufany. Po pierwsze i najważniejsze - bez Twojej decyzji i wiedzy nikt nie otworzy Twojego listu i go nie zeskanuje. Aby otrzymywać korespondencję w wersji (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Akcje pracownicze a majątek wspólny

Akcje pracownicze a majątek wspólny

Od trzech lat jestem po rozwodzie /bez orzekania o winie/ z b. żoną. Początkowo majątkiem wspólnym podzieliliśmy się sami w ten sposób, że ja zostawiłem jej mieszkanie własnościowe z wyposażeniem do użytkowania, wyprowadzając się z niego, i zabrałem ze sobą tylko stary samochód. Następnie (...)

Legalizacja samowoli budowlanej

Legalizacja samowoli budowlanej

Na sąsiedniej działce wybudowano w 2008 r. w pasie drogowym trasy S8 napowietrzną linię energetyczną na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przez starostę, które zostało następnie unieważnione z urzędu przez wojewodę (z uwagi na naruszenie właściwości). Nie zostałem w ogóle poinformowany (...)

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Moja firma (państwowy zakład budżetowy) podjęła inwestycję budowlaną. W związku z tym zobowiązaliśmy się w umowie z wykonawcą na powołanie z naszej strony inspektora nadzoru budowlanego. Jak ustalić wartość wynagrodzenia takiego inspektora nadzoru? Czy jest to jakiś procent od wartości (...)

Zmiana sposobu użytkowania budynku

Zmiana sposobu użytkowania budynku

Jestem właścicielem obiektu zabytkowego. Aktualnie figuruje on w ewidencji jako budynek biurowy. Przygotowane są projekty na zmianę jego użytkowania z biurowego na mieszkalny. Na prowadzenie robót konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Czy w związku z tym muszę wcześniej wystąpić (...)

Domy letniskowe i budynki wolno stojące

Domy letniskowe i budynki wolno stojące

Jestem właścicielem dziłaki leśnej pod zabudowę letniskową o powierzchni 1000 m2. Proszę odpowiedzieć, co zgodnie z prawem mogę na takiej działce postawić i czy jest to ograniczone wielkościowo? Proszę napisać także czy budynki, które nie są trwale związane z gruntem wymagają pozwoleń (...)

Zakres działań Inspektora Nadzoru Budowlanego

Zakres działań Inspektora Nadzoru Budowlanego

Czy można złożyć pismo w Nadzorze Budowlanym z wnioskiem o sprawdzenie między innymi odległości własnego budynku od granic działki na etapie stawiania fundamentów, aby uniknąć późniejszych problemów w tym zakresie? Proszę o informację, do którego etapu budowy (najpóźniej) może Nadzór (...)

Wstrzymanie wydania decyzji o warunkach zabudowy

Wstrzymanie wydania decyzji o warunkach zabudowy

Na działce sąsiadującej z naszą działką inwestor zamierza wybudować budynek wielorodzinny 3-kondygnacyjny (w najbliższym sąsiedztwie są domy jednorodzinne, a w odległości ok. 200 bloki 2-kondygnacyjne). Teren nie posiada aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. Otrzymaliśmy z urzędu (...)

Wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę

Wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę

Stosując się do Państwa wskazówek złożyłem wniosek do wójta o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji Naczelnika Gminy z dnia 09-09-1975r. o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego na sąsiedniej działce. Pozwolenie dotyczyło wybudowania budynku wg typowego projektu WB 3144. Zwierało ono m. (...)

Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

W lipcu 2008 zleciłem wykonanie ogrodzenia mojej posesji firmie D, która w zakresie swojej działalności prowadzi takie prace budowlane. Przed rozpoczęciem robót firma otrzymała ode mnie wyrys z mapy geodezyjnej z zaznaczonym przebiegiem mediów na mojej działce i w jej pobliżu. Podczas wykonywania (...)

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Wynająłem pewnego Pana, który ma firmę budowlaną do wybudowania mi domu jednorodzinnego mieszkalnego. Prace wykonał, od fundamentów zbudował dom, ściany dach, stropy itd. Jednak prace są bardzo wadliwe. Aktualnie wynająłem inną firmę, żeby zrobiła poprawki po tym pierwszym Panu. Są to (...)

Przeniesienie praw nabytych w drodze decyzji ZRID

Przeniesienie praw nabytych w drodze decyzji ZRID

Gmina A uzyskała decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na realizację drogi gminnej (położonej w całości w granicach administracyjnych tejże gminy). Decyzja stała się ostateczna. Droga, która ma być realizowana w oparciu o wydaną decyzję, będzie stanowiła drogę (...)

Czy firma budowlana odpowiada za samowolę?

Czy firma budowlana odpowiada za samowolę?

Firma budowlana przebudowała stary dom jednorodzinny na wielorodzinny na zlecenie inwestora. Po pewnym czasie okazało się, że inwestor nie miał pozwolenia na budowę ani przebudowę domu. Firma budowlana otrzymała za swą usługę wynagrodzenie zgodne z umową ustną na podstawie wystawionej faktury (...)

Budowa na dzierzawionej nieruchomości

Budowa na dzierzawionej nieruchomości

Matka która jest właścicielem działki przyzagrodowej o pow. 30 arów chce wydzierżawić córce część tej działki o powierzchni 8 arów pod budowę domu jednorodzinnego. Zgodnie z planem zagospodarowania działka przyzagrodowa posiada budynek mieszkalny i gospodarcze z przeznaczeniem na budownictwo (...)

Zmiana decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę

Zmiana decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę

W roku 2003 dokładnie 13 czerwca złożyłam podanie na przebudowę budynku mieszkalno-gospodarczego. 10 lipca 2003 UG wszczął postępowanie powiadamiając strony. 18 lipca sąsiad złożył uwagi i zastrzeżenia do projektu budowlanego. 1 sierpnia UG wydał decyzję o pozwoleniu na budowę z 14 dniowym (...)

Pozwolenia na budowę a rozbudowa

Pozwolenia na budowę a rozbudowa

Firma jest właścicielem nieruchomości którą wykorzystuje na cele działalności gospodarczej - drobne usługi i handel - w 2004 i 2006 r . Nieruchomość była rozbudowywana zgodnie z prawem budowlanym - całość jest już odebrana. W chwili obecnej chcemy dobudować małe 40 metrowe pomieszczenie (...)

Legalizacja samowoli budowlanej

Legalizacja samowoli budowlanej

Na sąsiedniej działce wybudowano w 2008 r. w pasie drogowym trasy S8 napowietrzną linię energetyczną na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przez starostę, które zostało następnie unieważnione z urzędu przez wojewodę (z uwagi na naruszenie właściwości). Nie zostałem w ogóle poinformowany (...)

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Moja firma (państwowy zakład budżetowy) podjęła inwestycję budowlaną. W związku z tym zobowiązaliśmy się w umowie z wykonawcą na powołanie z naszej strony inspektora nadzoru budowlanego. Jak ustalić wartość wynagrodzenia takiego inspektora nadzoru? Czy jest to jakiś procent od wartości (...)

Zmiana sposobu użytkowania budynku

Zmiana sposobu użytkowania budynku

Jestem właścicielem obiektu zabytkowego. Aktualnie figuruje on w ewidencji jako budynek biurowy. Przygotowane są projekty na zmianę jego użytkowania z biurowego na mieszkalny. Na prowadzenie robót konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Czy w związku z tym muszę wcześniej wystąpić (...)

Domy letniskowe i budynki wolno stojące

Domy letniskowe i budynki wolno stojące

Jestem właścicielem dziłaki leśnej pod zabudowę letniskową o powierzchni 1000 m2. Proszę odpowiedzieć, co zgodnie z prawem mogę na takiej działce postawić i czy jest to ograniczone wielkościowo? Proszę napisać także czy budynki, które nie są trwale związane z gruntem wymagają pozwoleń (...)

Zakres działań Inspektora Nadzoru Budowlanego

Zakres działań Inspektora Nadzoru Budowlanego

Czy można złożyć pismo w Nadzorze Budowlanym z wnioskiem o sprawdzenie między innymi odległości własnego budynku od granic działki na etapie stawiania fundamentów, aby uniknąć późniejszych problemów w tym zakresie? Proszę o informację, do którego etapu budowy (najpóźniej) może Nadzór (...)

Wstrzymanie wydania decyzji o warunkach zabudowy

Wstrzymanie wydania decyzji o warunkach zabudowy

Na działce sąsiadującej z naszą działką inwestor zamierza wybudować budynek wielorodzinny 3-kondygnacyjny (w najbliższym sąsiedztwie są domy jednorodzinne, a w odległości ok. 200 bloki 2-kondygnacyjne). Teren nie posiada aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. Otrzymaliśmy z urzędu (...)

Wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę

Wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę

Stosując się do Państwa wskazówek złożyłem wniosek do wójta o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji Naczelnika Gminy z dnia 09-09-1975r. o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego na sąsiedniej działce. Pozwolenie dotyczyło wybudowania budynku wg typowego projektu WB 3144. Zwierało ono m. (...)

Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

W lipcu 2008 zleciłem wykonanie ogrodzenia mojej posesji firmie D, która w zakresie swojej działalności prowadzi takie prace budowlane. Przed rozpoczęciem robót firma otrzymała ode mnie wyrys z mapy geodezyjnej z zaznaczonym przebiegiem mediów na mojej działce i w jej pobliżu. Podczas wykonywania (...)

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Wynająłem pewnego Pana, który ma firmę budowlaną do wybudowania mi domu jednorodzinnego mieszkalnego. Prace wykonał, od fundamentów zbudował dom, ściany dach, stropy itd. Jednak prace są bardzo wadliwe. Aktualnie wynająłem inną firmę, żeby zrobiła poprawki po tym pierwszym Panu. Są to (...)

Przeniesienie praw nabytych w drodze decyzji ZRID

Przeniesienie praw nabytych w drodze decyzji ZRID

Gmina A uzyskała decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na realizację drogi gminnej (położonej w całości w granicach administracyjnych tejże gminy). Decyzja stała się ostateczna. Droga, która ma być realizowana w oparciu o wydaną decyzję, będzie stanowiła drogę (...)

Czy firma budowlana odpowiada za samowolę?

Czy firma budowlana odpowiada za samowolę?

Firma budowlana przebudowała stary dom jednorodzinny na wielorodzinny na zlecenie inwestora. Po pewnym czasie okazało się, że inwestor nie miał pozwolenia na budowę ani przebudowę domu. Firma budowlana otrzymała za swą usługę wynagrodzenie zgodne z umową ustną na podstawie wystawionej faktury (...)

Budowa na dzierzawionej nieruchomości

Budowa na dzierzawionej nieruchomości

Matka która jest właścicielem działki przyzagrodowej o pow. 30 arów chce wydzierżawić córce część tej działki o powierzchni 8 arów pod budowę domu jednorodzinnego. Zgodnie z planem zagospodarowania działka przyzagrodowa posiada budynek mieszkalny i gospodarcze z przeznaczeniem na budownictwo (...)

Zmiana decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę

Zmiana decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę

W roku 2003 dokładnie 13 czerwca złożyłam podanie na przebudowę budynku mieszkalno-gospodarczego. 10 lipca 2003 UG wszczął postępowanie powiadamiając strony. 18 lipca sąsiad złożył uwagi i zastrzeżenia do projektu budowlanego. 1 sierpnia UG wydał decyzję o pozwoleniu na budowę z 14 dniowym (...)

Pozwolenia na budowę a rozbudowa

Pozwolenia na budowę a rozbudowa

Firma jest właścicielem nieruchomości którą wykorzystuje na cele działalności gospodarczej - drobne usługi i handel - w 2004 i 2006 r . Nieruchomość była rozbudowywana zgodnie z prawem budowlanym - całość jest już odebrana. W chwili obecnej chcemy dobudować małe 40 metrowe pomieszczenie (...)

Zgoda sąsiada a rozbudowa domu

Zgoda sąsiada a rozbudowa domu

Mam w planach rozbudowę domu. Jest to wielkomiejska dzielnica willowa. Czy to prawda, że zgoda jest zależna od moich sąsiadów? Czy sąsiad może udaremnić rozbudowę? Plan budowy respektuje wszelkie przepisy prawa budowlanego i miejscowego planu przestrzennego. Do rozbudowy budynku należy uzyskać (...)

Strona w procesie budowlanym

Strona w procesie budowlanym

Usiłując uzyskać dostęp w UG do dokumentacji budowlanej sąsiada, a dotyczącej procesu budowlanego, detalicznie chodziło mi o dokumenty dotyczące protokołu powykonawczego, oddania budynku do użytkowania, mapy powykonawczej itd. Otrzymałam pismo z UG, z którego dowiaduję się iż na tym etapie (...)