Czy deklaracje podatkowe może podpisywać pełnomocnik?
I podatnik, i jego pełnomocnik odpowiadają za zgodność z rzeczywistością oświadczenia złożonego w deklaracji podatkowej. Jest to oświadczenie wiedzy, które podlega weryfikacji administracyjnej oraz sankcjom karnym skarbowym, jeśli okaże się niezgodne z prawdą.
(...)Zgodnie z decyzją każda deklaracja jest osobistym oświadczeniem wiedzy podatnika i nikt nie może go w tym zastąpić.
(...)WSA nie zauważył jednak, że przedmiotem wyroku sprzed ośmiu lat było szczególne zeznanie, bo dotyczące podatku od spadków i darowizn. Zeznanie dla potrzeb tej daniny jest tylko oświadczeniem podatnika dającym urzędowi skarbowemu podstawę do wydania decyzji ustalającej podatek.
(...)Wobec braku sądowego rozstrzygnięcia sytuacja podatników składających deklaracje przez pełnomocników stała się niepewna. Błąd WSA w Warszawie, niestety, powielony przez WSA z Gdańska w wyroku z 3 listopada2005 r. (I S.A./Gd 489/2004), jest bezkrytycznie powtarzany przez organy skarbowe.
W praktyce podatnicy lub ich pełnomocnicy przy podpisywaniu deklaracji postępują tak, jak im każą urzędy skarbowe. A większość z nich domaga się, by deklaracje każdorazowo podpisywał wyłącznie podatnik. Tylko niektóre akceptują deklaracje podpisane przez pełnomocników, ale treść pełnomocnictwa musiuwzględniać widzimisię urzędu.
Rzeczpospolita 23.03.2006 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?