Czy dla ważności umowy ubezpieczenia niezbędna jest polisa?

Art. 810 kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli przed upływem czternastu dni od daty otrzymania oferty na piśmie zakład ubezpieczeń nie doręczył składającemu ofertę dokumentu ubezpieczenia, umowę uważa się z piętnastym dniem od otrzymania oferty za zawartą na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia. Przepisu tego nie stosuje się do ubezpieczeń na życie.

Sąd Najwyższy stwierdził, że polisa ubezpieczeniowa nie jest warunkiem istnienia umowy ubezpieczeniowej, ponieważ nie przewidują tego żadne przepisy. Brak jej wystawienia i doręczenia nie przesądza więc o niezawarciu umowy.

Błędny jest pogląd, że polisa jest warunkiem istnienia umowy ubezpieczenia, a brak polisy przesądza o braku umowy. Polisa potrzebna jest dla celów dowodowych. Umowę tę można zawrzeć także w inny sposób, w tym przez tzw. czynności konkludentne. Art. 810 nie ma zastosowania do ubezpieczeń na życie ze względu na konieczność umożliwienia ubezpieczycielowi oceny ryzyka związanego z ubezpieczeniem życia ludzkiego, dla dokonania której niezbędne jest przeprowadzenie badań lekarskich itp. W takich sytuacjach będzie miał zastosowanie art. 72 k.c. Art. 72 kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji.

Porady prawne

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 maja 2005 r., sygn. akt I CK 744/2004


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika