Czy dywidenda niepieniężna podlega VAT?

Przedmiotem sporu w sprawie rozpoznawanej przez Naczelny Sąd Administracyjny była kwestia opodatkowania dywidendy niepieniężnej z tytułu akcji w spółce komandytowo-akcyjnej. Zdaniem organu interpretacyjnego taka dywidenda jest bądź nieodpłatną dostawą w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT bądź też świadczeniem nieodpłatnej usługi zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Stanowisko to zaakceptował sąd pierwszej instancji. Natomiast zdaniem skarżącego taka dywidenda nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. NSA po rozpoznaniu sprawy stwierdził, że:

Dywidenda niepieniężna w spółce komandytowo-akcyjnej, należna akcjonariuszom, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przedmiotem opodatkowania w takiej sytuacji nie jest bowiem dywidenda, lecz nieodpłatna dostawa towarów (art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.) lub nieodpłatne świadczenie usług (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).

W uzasadnieniu NSA wskazał m.in., że gdy spółka komandytowo-akcyjna dokonuje przekazania nieodpłatnego rzeczy dla swych akcjonariuszy, to wówczas (w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług) dochodzi do nieodpłatnej dostawy, która na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu. Bez znaczenia dla tej kwalifikacji jest przyczyna przekazania tych rzeczy. Nie ma też znaczenia, czy będzie to umowa darowizny, czy też dywidenda z zysku spółki. Liczy się efekt ekonomiczny, czyli to, że spółka komandytowo-akcyjna dokonała na rzecz swoich akcjonariusz dostawy towarów.

Porady prawne

Skarżący podnosił co prawda, że dywidenda niepieniężna nie jest nieodpłatna, odwołując się do regulacji zawartych w prawie handlowym. Argumentował, że akcjonariusz nie może zapłacić za dywidendę. Zdaniem NSA taka argumentacja jest jednak chybiona. Unormowania prawna z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego w żaden sposób nie mogą bowiem wpływać i decydować o przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 października 2013 roku, sygn. akt I FSK 1503/12, orzeczenia.nsa.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika